Mazot fiyatları Çiftçimizi Düşündürüyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mazot fiyatları Çiftçimizi Düşündürüyor
ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETMEMİZ LAZIM. ÇİFTÇİ BU MAZOT FİYATIYLA TARLASINI NASIL SÜRECEK?

Zara Ziraat Odası Lideri Zeki Şimşek, mazot fiyatlarındaki artışın çiftçileri olumsuz etkilendiğini belirterek dayanak davetinde bulundu.

Zara Ziraat Odası Lideri Zeki Şimşek, yaptığı açıklamada son bir yılda mazota yapılan yüzde 111’lik artışın üreticileri sıkıntı durumda bıraktığını ve verilen dayanakların artırılması gerektiği davetinde bulundu. Şimşek, “Çiftçilerimiz bu yıl bir taraftan tüm vakit içinderın en yüksek düzeyini goren ziraî girdi maliyetleriyle çaba ederken, başka taraftan da ülkemiz için üretim yapmaya çalışıyor. İklim değişikliği ve kuraklıkla birlikte dövizdeki dalgalanmayla artan maliyetlerin altında ezildiklerini söz eden çiftçilerimiz, her geçen gün ziraî üretim yapanların azaldığını, çiftçilikten vazgeçildiğini söylüyor.

Çiftçi; girdi fiyatından, tüketici ise artan fiyattan şikayetçi fakat ortada ithalatçı ve vurguncu kazanıyor. Çiftçiyi ekime yöneltecek acil dayanak paketleri açıklanmalı. Ülkenin geleceğinde besin ile ilgili yaşanacak kriz önüne geçin” dedi.

“Mazot fiyatları çiftçimizi düşündürüyor”

Mazot fiyatlarındaki artışın çiftçinin üretimini olumsuz etkilediğini belirten Lider Şimşek, “Çiftçilerimiz artan girdi maliyetleri ile çiftçiliğe nasıl devam edeceğini düşünüyor. Bilhassa mazota gelen fiyat artışı üreticiyi fazlaca sıkıntı durumda bıraktı. Mazot meblağları Şubat 2021 tarihinden bugüne 111 oranında arttığını görüyoruz. Çiftçi bu mazot fiyatıyla tarlasını nasıl sürecek?” dedi.

“Çiftçinin umudu tükendi”

Artan maliyetler ile bir arada istenilen seviyede üretim yapılamadığına dikkat çeken Şimşek, “Maliyetlerin altında ezilen çiftçilerimiz geçen devir kuraklığında tesiriyle istenilen seviyede üretim yapamamıştı. Mazota yapılan artırımlar ile çiftçinin umudu tükendi. Her geçen gün ziraî üretimden vazgeçeceklerini söylüyorlar.” Sözlerini kullandı.

“Çitçimizi üretime yöneltecek dayanakların açıklanması gerekiyor”

Dayanakların artırılması gerektiğini vurgulayan Zeki Şimşek, “Üreticilerimizin topraklarını üretim değil, yatırım maksadıyla satın almak isteyenlere satmasının önüne geçilmeli. Üretimde muhtemel bir azalma fiyatları da olumsuz etkileyecektir. Gübre meblağlarında indirim yapıldı ancak, bir daha de çiftçimizi şad etmedi hala bu fiyatlar çok yüksek. Çitçimizi üretime yöneltecek takviyelerin açıklanması gerekiyor. Destekleme bütçesi, ulusal gelirin 1 oranının altına düşmemelidir.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı