Medipol Başakşehir’de Edin Visca, açıklamalarda bulundu

tesbih

New member
Medipol Başakşehir’de Edin Visca, açıklamalarda bulundu Edin Visca, turuncu-lacivertli ekibin Bolu’nun Gerede ilçesinde kamp yaptığı otelde basın mesnsuplarına samimi açıklamalarda bulundu.

Edin Visca epey yeterli bir hazırlık periyodu geçirdiklerini belirterek, “Yeni transferler geldi. Güzel transferler yaptık. 7-8 gündür buradayız, hava ve alanlar hoş. Hakikaten memnunum, zira pandemiden dolayı Türkiye’de kamp yapıyoruz. Her vakit Avusturya’ya gitmek yorucu oluyordu. Düzgün bir kamp geçiyor, herkes epey düzgün çalışıyor. İnşallah benim ve grup için epeyce hoş bir dönem geçecek.” sözlerini kullandı.

“BAŞAKŞEHİR BENİM EVİM”

Visca, hakkında çıkan transfer haberleriyle ilgili olarak geçtiğimiz dönem kontratını 5 yıl uzattığını hatırlatarak, “Teklifler geldiğinde öbür bir kulüple hiç konuşmadım. Göksel Liderim ile o kadar yakınız, bana o kadar epeyce paha verdi ki.. Benim konutum burası, ben de kulüpten habersiz hiç konuşmadım, konuşmam. Burada memnunum. Kulübe de daima şunu söylemiş oldum, ‘Karar sizin. Ben burada memnunum. Bana siz fazlaca şey verdiniz. Ben de kulübe fazlaca şey verdim natürel ki. yıllardır birlikteiz, kimsenin gerisinden bir şey yapmak istemiyorum.’ dedim. Her vakit bu biçimde oldu. Başakşehir’de fazlaca memnunum, bir arada şampiyon olduk. Karar onların lakin ben kalmak istiyorum. Burası benim konutum. Daima şunu söylemiş oldum, yeniden Başakşehir’i tepeye götürmek istiyorum.” halinde konuştu.

“KARİYERİMİ BAŞAKŞEHİR’DE BİTİRMEK İSTİYORUM”

Medipol Başakşehir’in kaptanı, “Medipol Başakşehir’le 4 yıl daha mukavelen var. Futbolu Medipol Başakşehir’de mi bırakacaksın?” sorusuna ise, “Futbolu bırakmayı hiç düşünmedim. Daha hayli oynamak istiyorum lakin 4 yıl daha kontratım var. Yalnızca Başakşehir’e odaklandım. Burada kalmak istiyorum. Mesleğimi de Başakşehir’de bitirmek istiyorum. yine şampiyon olmak, kupa kazanmak istiyorum. O kadar kuvvetli bir grubumuz var. O kadar büyük bir aileyiz. Her vakit fazla motive oldum. Bu sene bende ve kulüpte yeni bir maksat var. Çok motive geldim. Ayrılmayı nitekim hiç düşünmüyorum.” karşılığını verdi.

Edin Visca, “Avrupa’da beğendiğin, oynamak istediğin lig hangisiydi?” sorusunu, “İngiltere’de ve İspanya’da oynamak istedim. Her oyuncunun bu biçimde bir amacı vardır ancak ulusal kadroyla Dünya Kupası oynadım. Başakşehir’le Avrupa Ligi’nde 4-5 yıl oynadım, Şampiyonalar Ligi oynadık. Futbolda keyifli olmak, rahat olmak en kıymetlisi. Başakşehir için kendimi fazla vermek istiyorum. Öbür lige gitmeyi düşündüm fakat burada her vakit gaye büyük. En büyük gruplara karşı oynadık. bu biçimde bir kulüpte Şampiyonalar Ligi’nde oynamak da büyük bir işti. Memnunum, hiç bir vakit da niçin gitmedim diye düşünmedim. Tek niyetim yeni dönemde Başakşehir’de tepeye oynamak.” halinde yanıtladı.

“EDİN DZEKO’YA ‘SADECE BAŞAKŞEHİR’E GELECEKSİN’ DEDİM”

Edin Visca, ismi Fenerbahçe ve Beşiktaş ile anılan vatandaşı Edin Dzeko ile de sık sık görüştüğünü belirterek şöyleki konuştu:

“Evet sık sık konuşuyoruz. Bir sene evvel konuştuğumuzda ‘Ne vakit hazır olacaksın? seni Başakşehir’de görmek istiyorum. Biz şampiyonluk yaşadık, seninle birlikte daha kolay bir şampiyonluk yaşayacağız.’ dedim. Daha evvel bunu hiç söylemedim, haber de çıkmadı ancak o denli bir şey de vardı. Transfer periyodunun bitmesine 1,5 ay kaldı, kimse ne olacağını bilmiyor fakat şu ana kadar sıkıntı gözüküyor. Her vakit konuşuyorum, ağabeyim üzere. Onun futbolu başarılı bu öbür lakin insan olarak benim ağabeyim üzere. Ona fazlaca büyük hürmet duyuyorum. Edin Dzeko’ya ‘Sen benim ağabeyimsin fakat Türkiye’ye gelirsen sırf Başakşehir’e geleceksin.’ dedim. Öteki kadrolara gitmesine müsaade yok. Tahminen iki Edin tekrar birlikte oynarız.”

“GEÇEN DÖNEM KADRO OLARAK BİRAZ KOPUKTUK”

Medipol Başakşehir’in şampiyon olduktan daha sonraki büyük düşüşüne de değinen Visca, geçen yılın kendileri için epeyce güç geçtiğini aktararak, “Düşüşün bana nazaran birkaç niçini vardı, şampiyon olduktan daha sonra bir-iki hafta dinlendik ve Avrupa Ligi’nde Kopenhag maçını oynadık. Yalnızca 8-9 gün daha sonra da yeni dönem başladı, hayli zordu. Fizik ve mental olarak fazlaca yorulduk. Birinci 4 maçı kaybettik, fazlaca fazla sakatlanan oyuncu oldu. Caiçara ve Martin Skrtel’in aşil tendonu koptu. Defansın tahminen de en kıymetli iki oyuncusunu kaybettik. Ben de Leipzig maçında sakatlandım. Ekip olarak biraz koptuk. Tahminen de herkes Şampiyonlar Ligi’ne odaklandı, tahminen Harika Lig başların gerisinde kaldı. Evvelki üzere ekip ortasında birliktelik olmadı. Futbolda bu biçimde dönemler olabiliyor. Dönem sonuna yanlışsız toparlandık, ekip olduk, epeyce şükür kurtardık.” değerlendirmesinde bulundu.

“KÜME DÜŞME KORKUSUNU HİSSETTİM”

Tecrübeli futbolcu, “10 yıldır Başakşehir’deyim. Bu kulübe gelirken, maçlara çıkarken benim hissim daima öteki. bu biçimde bir grup, bu biçimde bir kulüp nasıl kümede kalmaya oynuyor diye düşünüyorsunuz ancak maçlar da hayli sıkıntı geçti, sakatlanan oldu, bir gol yiyoruz maç bitiyor, motivasyon düşüyor. Ben de düşme korkusunu biraz hissettim lakin bir daha de hayli fazla gerilim olmadık. Alışılmış ki maçta gerilim vardı ancak grup ortasında ne bir panik ne de bir arbede çıktı. Dört-beş penaltı kaçırdık, futbolda bir şey aksi gitmeye başlayınca her şey aykırı gidiyor. Bu bizim için büyük bir deneyim oldu. Kurtardık, artık yeni dönem için hazırız. Birinci kere 1,5 ay tatil yaptık. her insanın başını ve bedenini toplaması için uygun bir orta oldu. Ben de 10 seniçin daha sonra bu biçimde bir tatil yaptım. Çok rahatladım, dinlendim. Yeni dönem için de fazlaca motive geldim. Eminim Başakşehir tekrar tepeye oynayacak.” tabirlerini kullandı.

“AYKUT HOCA GELDİĞİ İÇİN ÇOK KEYİFLİ OLDUM”

Teknik yönetici Aykut Kocaman’ın epey sıkıntı bir devirde grubun başına geçtiğinin altını çizen Edin Visca, “her insanın Aykut Hoca’ya teşekkür etmesi gerekiyor. Başakşehir’in en güç periyodunda geldi. 15 kişi sakatlandı, kümede kalmaya oynuyoruz, motivasyon kalmamıştı. Burada olduğum en sıkıntı devri yaşadık. Aykut Hoca geldiği için epey memnun oldum. Aykut Hoca, Türkiye’nin en güzel hocalarından bir tanesi. Onunla çalışmayı epey istedim. Aykut Hoca’yla bir arada herkes birbirine daha fazla yardım etmeye çalıştı. Toparlandık. Grup olarak birlikte olduk, kurtardık. Dönemi kapattık.” diye konuştu.

Edin Visca, “Yeni dönemde Aykut Hoca ile birlikte tekrar tepeye oynayacağız. Başakşehir’in eski oyununa tekrar geri döneceğiz. Daha evvel bir oyun sistemimiz vardı ve senelerca başarılı olduk. Artık yavaş yavaş ona yeniden dönmeye çalışıyoruz. Transferler bizim eski oyuna bakılırsa yapıldı. tekrar tepeye ve eski Başakşehir oyununa döneceğiz. Geçen seneyi yine yaşamak istemiyoruz, bu hırsı da antrenmanlarda bakılırsabiliyoruz. Ben de fazlaca motive ve memnunum. Eski performansıma dönmek istiyorum. Bu sene fizikî olarak daha kuvvetli olacağımıza inanıyorum. Çok kaliteli oyuncularımız var, eski oyuna ve doruğa döneceğiz.” sözlerini kullandı.

Visca, Şampiyonlar Ligi’ndeki Manchester United galibiyetinin mesleğindeki en özel anlardan biri olduğunun altını çizerek, “Başakşehir’le Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Manchester United’la Şampiyonalar Ligi’nde oynamak ve kazanmak, bu biçimde bir zafer yaşamak fazlaca pahalıydı. Her sene Avrupa Ligi’nde üstüne koyduk. Şampiyonlar Ligi’nde İstanbul’da üç harikulade maç oynadık. Manchester United maçı düş üzere geçti. O gece öbür bir geceydi. Başakşehir’le birlikte bunu yaşamak benim için fazlaca özeldi.” biçiminde konuştu.

“EURO 2020’DE TÜRKİYE’DEN BEKLENTİM BÜYÜKTÜ”

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Türkiye’nin performansıyla hayal kırıklığına uğradığını belirten Visca, “Türkiye her insanın kapalı favorisiydi. Benim de öyleydi. Son senelerda Avrupa’nın en formda ekiplerinden bir tanesiydi. Genç oyuncular çıktı. Türkiye’den beklentim fazlaca büyüktü, sonuna kadar gidebilir diyordum. Bosna Hersek olarak İtalya’ya karşı oynadık. Onlar hakikaten âlâ bir ekip, EURO 2020’yi de kazandılar. Lakin birinci maçtan daha sonra Galler, İsviçre maçları Türkiye için rahat olur, kazanacaklar dedim, maalesef olmadı. Kadrosu güçsüz gördüm, bilmiyorum niye o denli oldu? Daha evvel Fransa, Hollanda, Norveç karşısında kuvvetli bir kadro vardı. İnanılmaz potansiyel bir ekip fakat EURO 2020’de kimsede güç yoktu. hiç bir oyuncu sorumluluk almadı. Turnuvada bilhassa birinci 11’de oynayan oyuncular daha fazla sorumluluk almalı. Alanda bunu hiç görmedim. Alışılmış ki herkes tahlil yapacak ancak inanamadım. Nasıl o denli kuvvetli bir grup bu biçimde oynadı? Türkiye’nin performansı herkes için sürpriz oldu. Kim oynadı, kim oynamadı onu hocalar anlatacaklar ancak ben de şaşırdım” tabirlerini kullandı.

“MİLLİ KADRODA OYNAMAK ÇOK ÖZEL BİR DUYGU”

Edin Visca, Bosna Hersek Ulusal Kadrosu’nu bırakma sonucuyla ilgili olarak ise “Geçen sene EURO 2020 için play-off’unda Kuzey İrlanda’ya yarı finalde kaybettik. Onda daha sonra oturup düşündüm. 10 sene ulusal ekipte oynadım. Yeni kuşağın vaktin geldiğini düşündüm, o yüzden bu sonucu aldım. Doğal ki sonucu almak fazlaca kolay değil. Ulusal ekipte oynamak en özel hislerden biri. Çok sıkıntı bir karar, tahminen 5-6 ay düşündüm. 31 yaşındayım, her vakit hem antrenmanda hem maçta en güzelini yapmak istiyorum. Dönem hayli ağır oluyor. Ulusal grupta genç oyunculara talih vermek için bırakma sonucunı aldım. Bir de ağır bir sakatlık yaşadım. 2,5-3 ay oynamadım, ameliyata kadar yakın bir sakatlık yaşadım. O yüzden bırakmak için hakikat bir vakit olduğunu düşündüm.” dedi.

“DÜNYADAKİ EN MAKUS ŞEYLERDEN BİRİNİ BENİM ÜLKEM YAŞADI”

Bosna Hersekli futbolcu, 11 Temmuz’da 26. yılı geride kalan Srebrenitsa soykırımı hakkında ise “Bizim ülkenin en güç ve acı devri oldu. 26 yıl geçti. 11 Temmuz gelince herkes üzülüyor. 24 saat onu düşünüyoruz esasen. Nasıl bu oldu? Avrupa’nın merkezinde, her insanın gözü önünde oldu. Hiç kimse bir şey yapamadı. Çok berbat bir şey. Çocuklar öldü, epeyce makûs şeyler oldu. Herkes biliyor. Dünyada hiç kimsenin bunu yaşamasını istemiyorum. Dünyadaki en makus şeylerden birini yaşadık, benim ülkem yaşadı. Her sene yine bunu yaşıyoruz, konuşuyoruz. Bundan etkilenen benim de yakınlarım var ancak konuşmak istemiyorum.” tabirlerini kullandı.

“EMRE BELÖZOĞLU OYUNUMU en çok ETKİLEYEN OYUNCU OLDU”

Edin Visca, A Ulusal Kadro yardımcı antrenörlüğüne getirilmesi beklenen Emre Belözoğlu’yla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Emre Belözoğlu ağabeyim üzere. Bizim kaptanımızdı. Onunla oynadığım için fazlaca memnunum. Emre Belözoğlu oyunumu en çok etkileyen oyuncu oldu. Benim koşularımı her vakit gördü. Topu alınca daima bana pas verdi. Onunla oynadığım için epeyce memnunum, hayli şey öğrendim. Ulusal kadroda çalışacağı haberini gördüm, memnun oldum. Türkiye’deki en deneyimli oyuncuydu. Bence ulusal kadroya hayli yardım edecek. Fenerbahçe’de de uygun işler yaptı. O geldikten daha sonra Fenerbahçe âlâ oynamaya başladı. Son maça kadar şampiyon olabilirdi. Futbolu ne kadar fazlaca bildiğini bu kısa müddette gösterdi.”