Mesut Özil’den İngiltere’de yeni futbol okulu

tesbih

New member
Mesut Özil’den İngiltere’de yeni futbol okulu Getty Images

Mesut Özil, İngiltere’de yaşayan Güney Asya kökenlilerin futbola iştirakini artırmak için Bradford kentinde yeni bir futbol eğitim merkezi kurdu.

İngiltere Futbol Federasyonu ve Football for Peace (Barış için Futbol) tarafınca desteklenen Mesut Özil Gelişim Merkezi, Bradford Üniversitesi’nde yer alacak.

Almanya formasıyla 2014’te Dünya Kupası’nı kazanan, Real Madrid ve Arsenal formaları giydikten daha sonra Fenerbahçe’de oynayan Özil, “Bugüne kadar Güney Asyalıların futbola sadece seyirci olarak katılmasına müsaade verilmesini şaşkınlıkla karşılıyordum” diye konuştu.

Fransız haber ajansı AFP’ye bir demeç veren Özil, “”niçin daha fazla Güney Asyalı futbolcu ve menajer görmüyoruz? Onları desteklemek ve hem alanda tıpkı vakitte saha haricinde başarılı olmaları için bir fırsat vermek istiyorum” dedi ve ekledi:

“Ben de farklı bir etnik kökenden geliyorum ve onların karşılaşabilecekleri zorlukları biliyorum.

“Umarım bu merkez, gereksinimlerini karşılar.”

Londra merkezli, spor diplomasisi üzerinden diyalog ve değişim hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olan Football for Peace’in kurucusu Kashif Siddiqi ise “Futbol bana epeyce şey verdi. Mesut’la bir arada çalışarak yeni bir platform yaratmak istedim” dedi.

Merkez bölgede yaşayan gençleri, bilhassa de Güney Asya kökenlileri profesyonel futbol dünyasına katabilmeyi hedefliyor.

Mevzu hakkında bir açıklama yapan İngiltere A Ulusal Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Gareth Southgate, Güney Asyalıların futbola iştirakini artırmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylemiş oldu.

Eğitim için Bradford City kadrosunun tesislerini kullanacak olan merkezde eğitim alan gençlerin bir kısmının bu ekipte forma giyme bahtı bulması bekleniyor.

Bradford lokal gazetesi Telegraph and Argus, tesisin bugün merasimle açılacağını aktarıyor.