MHK Ali Şansalan’a maç vermedi

tesbih

New member
MHK Ali Şansalan’a maç vermedi Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi 3-1 mağlup ettiği maçta düdük çalan Ali Şansalan Üstün Lig’in 10. haftasında misyon yapmayacak.

Fenerbahçe’nin Güney Koreli stoperi Kim Min Jea’yi kırmızı kartla oyundan atarak Fenerbahçe’yi derbide 10 kişi bırakan Şansalan büyük reaksiyon görmüştü. Fenerbahçe Lideri Ali Koç ve Lider Vekili Erol Bilecik epey sert açıklamalarda bulunmuştu.

İşte Koç’un geçen haftaya damga vuran açıklamaları:

“Ben de televizyonda baktığım vakit olabilir (Kim’e gösterilen kırmızı kart) fifty fifty gördüm fakat daha net izleyince Avrupa’da bu biçimde konumlara verilmiyor. Hatta bu maçta da verilmedi. Yusuf Sarı ile Osayi koşuyordu, omuz omuza daha sonra aut çizgisini geçtikten daha sonra konum bitti. Çok daha sert temas vardı, orada verilmedi. Öncelikle topluluğuma sesleniyorum, taraftarıma sesleniyorum; sakin olun, evet burada yumruğu masaya vurun asın kesin, düdük astırın diyorsunuz, bu hususlara geleceğim. Sakin olun. Bu grup uzatmalarla birlikte 80 dakika burada 10 kişi oynadı. Terinin son damlasına kadar savaştı. 85. dakikaya kadar da maç ortadaydı. daha sonra ne olduysa daha sonrasında oldu. Çalan penaltı, o kısmı haklı penaltıydı. Tahminen de tek yanlışsız sonucu oydu. Bu ekiple gurur duyuyorum. Çocukların yanından geliyorum. Hepsi epey öfkeli, hepsi epey kızgın. 30 milyon Fenerbahçelinin niçin kızgın olduğuyla birebir sebeple. Buraya arka niyetle bir operasyon çekmeye birini yollasaydınız buna benzeri bir performans olurdu. Erol Beyefendi de söylemiş oldu, maç 23. dakikadan daha sonra apayrı bir yere seyretti. Bizim kadromuz 11 bireyle maçın 23 dakikası attığı gol, kaçırdığı goller, defanstaki duruşu, ofanstaki paslaşmaları, ahenk ortasında çaba eden, savaşan, birbirine inanan, kendine inanan futbolculardan olmuş bir takım olarak epey yeterli işler yaptı. Bu maç 11-11 bitseydi bizim buradan mağlup ayrılmamız kelam konusu değildi. Ben de öfkeliyim lakin ben bu topluluğun başıyım. Kendimi de denetim etmek durumundayım. Trabzon’u tebrik ediyorum; ne olursa olsun 3 puanı aldılar, 9. hafta prestijiyle önder oldular. Ahmet Ağaoğlu’na da sıcak misafirperverliği için teşekkür ediyorum. Onunla bizim ve öbür liderlerin aslına bakarsanız hakem müessesi ile ilgili epeyce büyük düşüncelerimiz var. aslına bakarsanız lisana getiriyoruz. Bakın bunu birinci Fenerbahçe, şahsım ve arkadaşlarım lisana getirmeye başladı. Bu müessenin ne durumda olduğunu, ne kadar kokuşmuş olduğunu, çürümüş olduğunu, futbolda inanç kurumunun yerde olması, yerde olmasının marka bedelini etkilemesi, marka kıymetinin bu kadar zayıfladığı ortamda yapılacak rastgele ihalede bedellerin düşmesi, sponsorluk pahaları, her şey düşüyor. Buradaki en değerli konulardan bir tanesi de Türkiye’de futbolda kazanmanın yahut kaybetmenin, düşmenin yahut şampiyon olmanın yalnızca alanda belirlenmediği nosyonunun her geçen gün daha da ağır basarak kabul goren bir norm haline gelmesi. Türk futbolunda yaşanan hakem rezaleti artık bir norm olarak kabul ediliyor. Yani kanıksamaya başlandı Allah’tan son devirde kulüpler bir ayaklandık. Bu bu biçimde gitmeyecek onu söyleyeyim. Çabasını biz vereceğiz. Şahsen sevinçli olduğum mevzu bu sistemin ne kadar garabet olduğunu artık ben değil yalnızca benden daha yüksekle diğerleri da söylüyorlar. Hakem atamaları, gözlemci puanlamaları, akraba münasebetleri, bakın federasyon lideri değişiyor, MHK liderleri değişiyor, kulüp liderleri değişiyor, hocalar değişiyor, futbolcular değişiyor lakin bu arkadaşlar ne hikmetse değişmiyor. Ve bu iş her geçen gün daha da berbata gidiyor. Bugün Kim’e verilen kart sonrasındasında oyunun bütün seyiri, gidişatı değişti. Yalnızca bir durumla maçı yorumlamak istemiyorum. Şöyle diyebilirsiniz, ‘Evet haksız yere attı. Altay da o golü yemese’ diyebilirsiniz. ‘Siz bir gol daha atsanız’ diyebilirsiniz. Çok şey diyebilirsiniz fakat buradaki temel olay işin geneline bakıyorum. Beni en epey rahatsız eden bunu tribünden nazaranrek söylüyorum lakin aşağıda çocuklarla konuştuktan daha sonra daha net bir biçimde söylüyorum.

Hakemin Fenerbahçe futbolcularına olan yaklaşımı, beden lisanı, mimikleri, bir hakem mimiklerin tuttuğu tarafı ele verir mi ya, bu noktaya geldi iş. Bizim oyuncularımıza olan kızgın ve agresif reaksiyonlarıyla, Trabzonsporlu oyuncuları daha sakinleştirici, daha anlayıcı, daha kucaklayıcı, net net aşikâr. İlkokula giden bir çocuk bile bunu görür. Burada bir eza var. Bakın Rize-Galatasaray maçı. Haddime değil, Rize’den de Galatasaray’dan da özür diliyorum fakat değinmek zorundayım. Galatasaray bir gol yiyor, net faul. Galatasaray üçüncü golü atıyor, net faul. 2-3 tane faul. Bunu ne Rize’ye karşı ne Galatasaray’a karşı söylemiyorum. Maçı 8 dakika uzatmış, üstüne bir 4 dakika daha koyuyor. Art geriye 3 tane korner kullandırıyor orada, Rize golü atsa Galatasaray topluluğu ayağa kalkacak. Bunlar kaos ortamı yaratmaya çalışıyorlar. En objektif biçimde bakmaya çalışıyorum.

Ali Maçalan, üstüne basarak söylüyorum. Ali Şansalan değil Maçalan, geçen sene bizden Konya maçını da almıştı. Artık Fenerbahçe topluluğu artık ayaklanma vakti. Topluluğuma sesleniyorum. Ne gücünüz var ise, ne gücümüz var ise omuz omuza vereceğiz. Ve bu tertibi en kısa vakitte yıkmak için elimizden geleni yapacağız. Yürüyüşse yürüyüş, toplumsal medyada çalışmalarsa toplumsal medya. Federasyona gitmekse, Federasyona gitmek. Artık harekete geçme, ayaklanma vakti arkadaşlar. Bunu yanlış yerlere çekmeyin. Fenerbahçe’nin haklarını müdafaa ismine Fenerbahçe topluluğunun, Fenerbahçe taraftarının bugün Sabiha Gökçen’e giderek, birinci adımı atarak, o denli bir hazırlık olduğunu duyuyorum. Kesinlikle bunu yapın arkadaşlar.

Tam başımızı kaldırdık, bir sistem oturdu, ritim yakaladık. Trabzon’un 4 puan önünde, Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın 5 puan önünde olacaktık. Haftaya bir derbi daha var. Biz içeride oynuyoruz; tam bu biçimde bir ayaklandık; aldık başımızı gideceğiz. bir daha bir anlamsız, manasız, mantıksız bir hakem performansı daha sonrası bir daha bu noktaya gelindi. Artık biz buna bir yerde ‘dur!’ demek zorundayız. Bizler kulüpler olarak, Kulüpler Birliği Vakfı olarak aslına bakarsanız bunun üstünde çalışmalarımızı yapıyoruz. Zira bu beşerler hakem topluluğu altında dediğim yalnızca hakemler değil; gözlemcisi, temsilcisi, hakemi… baştan aşağıya dün Selahattin Bey’in de söylemiş olduği üzere kendini bir daha icat etmesi, bir daha dizayn etmesi gerekir. Bakın biz bu hakemleri bir gecede değiştiremeyiz. Fakat bu hakemleri istediğimiz noktaya, performans sağlayacak noktaya getirene kadar alacağımız tedbirlerle bunların yarattığı kaotik ortamı, inanç kurumu erozyonunu minimize edebiliriz. Gözlemciler verdikleri puanları açıklayacak. Birden çok gözlemci gerek alanda gerek televizyonda yapacak. Puanlar açıklanacak, hakem atamaları o denli MHK Liderinin keyfiyle yahut bir iki kişinin bir ortaya gelip ondan bundan alacağı telefonlarla belirlenmeyecek. Her hafta maçta belirli kategoriye, bu benim teklifim. Bu değil, öteki bir teklif yapılır. Fakat bu sistem bu biçimde gitmeyecek! Bakın biz bunu üç yıldır söylüyoruz; iki yıldır doğrandık. Ancak biz söylemeye devam edeceğiz. Bunu Fenerbahçe’den daha yüksek sesle diğerleri söylemeye başladı. O denli ya da bu biçimde bu sistem değişecek. ötürüsıyla kura çekimiyle kategorize ederek maçların kıymet derecesini ona bakılırsa kuralara hakemleri koyarak her insanın önünde yapacağız. Alanda tahminen bu dönem yetişmeyecek ancak VAR hakemi başka olacak, saha hakemi farklı olacak. Tahminen bugün alanda 90 dakika koşamayan muhakkak bir yaşa gelmiş hakem VAR önünde, VAR deneyimiyle, eğitimiyle uzmanlık sahibi olarak tahminen bir epey hakemden epeyce daha yeterli bir performans verecek. Tahminen o kişi 90 dakika alanda koşamayacak ancak VAR hakemi olarak uzmanlık sağlayacak. Bunları ayıracağız. Bir tarafta baba gözlemci, öbür tarafta oğul-kuzen-yeğen hakem… Yani nasıl sarfiyat bu sistem bu biçimde? daha sonra Federasyon lideri değişecek, MHK lideri değişecek, Kulüp liderleri değişecek, antrenörler değişecek, şampiyonluklar kaçırılacak, küme düşmeler olacak edecek…daha sonrasında o erkeklerin hayatlarında hiç bir şey değişmeyecek biçimde devam edecek. MHK Başkanı’na da sesleniyorum: İnatlaşmayın bizimle! Size el uzatıyoruz, gerçek yolu göstermeye çalışıyoruz, bizimle inatlaşmayın! O hakemi yok Beşiktaş haklı bir serzenişte bulunuyor, bulundu diye bir daha birebir hakemi veriyor. Bu iş bu biçimde olmaz. ötürüsıyla Fenerbahçe taraftarına sesleniyorum: Biz Şampiyon Olacağız, bunu yazın kafanıza! Bu ekipten da ümidinizi kesmeyin. bu biçimde her bir tökezlemede, her bir şeyde isyanlar, bize hakaretler, oyunculara hakaretler… büyük resmi görün ve kenetlenin! Kenetlenin, gidebilenler Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitsin bu gece, bu kadroya dayanak olun! 80 dakika ellerinden geleni yaptılar, gayret ettiler, fazlaca da güzel top oynuyorduk. Bakın 10 şahısla oynadık, 85.dakikaya kadar bile Trabzon sağlı sollu saldırmıyordu, hayli temkinli gidiyordu. Tahminen onlar da birlikteliğe razılardı, riskli bir gol yemek istemiyorlardı, atabilirlerse bir tane atacaklardı. Bu maçın skoru bu futbolcuların performansının, emeğinin hakkı değildi. bir daha ben Trabzonspor’u tebrik ediyorum. Burada Trabzonspor’u suçlamıyorum, lütfen sapla samanı karıştırmayalım.

Bakın size az evvel Rize maçını, Galatasaray maçını söylemiş oldum. Tahminen Rize’nin aleyhine sonuçlandı, tahminen Galatasaray’ın da aleyhine olabilirdi. Bu adamlar ne yapmaya çalışıyorlar? Bu kadar güç mu? Herbiçimde dünyada hakem performansı teknoloji geldikten daha sonra geriye giden tek ülke biziz! Bunu var iseyımla söylüyorum, rastgele bir istatistiğe dayanarak söylemiyorum. Lakin bu biçimde bir teknoloji bize gelmiş ve bunu bile kullanamıyoruz. Adam bir gece 19.00’da maça çıkıyor bir kentte –bizde oldu, Antalya’da maça çıkıyor- gece 00.00’da uçağa biniyor, geliyor sonraki gün 19.00’da bizim alanımızda VAR hakemi oluyor. Hakemlikteki en kıymetli şey dinlenmek, odaklanabilmek, konsantrasyon! Bunları da hiç düşünmüyorlar. ötürüsıyla Fenerbahçe topluluğuna sesleniyorum: sakin olun, bunların hepsinin kökü temizlenecek. Bu berbat performans, arka niyet… Olağan ki harikaya yakın bir performans istiyoruz. İnsanın olduğu her yerde yanılgı olur fakat bu türlü değil ya da öbür maçlarda gördüğümüz üzere değil! Düşünebiliyor musunuz, istisnasız bütün kulüpler rahatsız, bütün kulüpler rahatsız! Ancak bu insanlarda ne bir performans değerlendirmesi var, ne Merkez Hakem Kurulu’nun, ne hakemlerinin, ne temsilcilerinin, ne gözlemcilerinin… yanlışlar yapılıyor, sonuçlar etkileniyor, emekler yeniyor, haksızlıklar yaşanıyor ancak bu adamlar hayatlarına devam ediyorlar. Artık siz de bunları sorgulamaya başlayın.”

Liderimiz Ali Y. Koç, bir basın mensubunun maçın hakemi Ali Şansalan’la ilgili özel bir müracaatın olup olmayacağı tarafındaki sorusunu, “Maçalan… Geçen sene Konya maçını aldı bizden. Bizim o denli ‘düdüğü astır, onu yap, bunu yap’… Bunlar iki gün asarlar düdüğü, üçüncü gün bir daha düdüğü verirler. Sistemin kökünden kendini bir daha dizayn etmesi lazım. Bugün Ali Maçalan, sonraki gün Ahmet, daha sonraki gün Mehmet! Size temel yapısal problemleri söylüyorum. Ya size soruyorum, bir sefer kılınızı kıpırdattınız mı, medya olarak bu berbat gidişatın düzelmesi için? Farkında mısınız, 500 Milyon dolardan 200-250 Milyon dolara indi yayıncıdan aldığımız para! Daima birlikte bunu temizleyeceğiz. Burada Federasyon Liderine da olumsuz konuşmuyorum. Federasyon liderleri gidiyor geliyor, bu tertip devam ediyor. Bu adam bu maça atanmamalıydı. Başından da bu biçimde söyleniyordu. Biz ağzımızı açmadık. Bütün hafta spekülasyon… Ben lider olarak ağzımı açsaydım ‘bu olmazdı’ diyecekler. Bizim biçimimiz bu değil. Maçlardan evvel konuş, hakemi baskı altına al, olası bir puan kaybetmede, birliktelikte yenilgide mazeretini üretmiş ol… Hepimiz bunu yapsak nereye gidecek bu iş? Ne hakkı var bu hakemlerin insanların emeklerini çalmaya? Nasıl bir lükstür bu hiç bir şey olmuyor fakat daima bize oluyor, bize derken futbolun paydaşlarına lakin MHK’nin çatısı altında kimseye bir şey olmuyor. Nasıl bir iş bu ya? ötürüsıyla Fenerbahçe taraftarı rahat olun, sakin olun. Biliyorum telaşınızı, iki yıldır, üç yıldır ve bilhassa de son üç yıldır resmen bizi katlettiler. Geçen sene 12-13, 15 puanımız çalındı. 10-12 deseniz aslına bakarsanız 1 puan, 2 puanla şampiyonlukların aşikâr olduğu yerlerdi. Pişkin pişkin bunlar hayatlarına devam ediyorlar. Ve şunu da söylüyorum federasyona; sakın bana ceza vermeye kalkmayın! Ben burada saygısızlık etmiyorum, terbiyesizlik etmiyorum, bir durum tespiti yapıyorum ve hepimizin yaptığı bir durum tespiti. Federasyon liderinin da birçoklarına katıldığını düşünüyorum, arkadaşlarım yaptığı görüşmede tabir ettiler. Bu bu biçimde gitmez! Ya çarpışarak değişecek ya aklıselim, herkes omuz omuza verip bunu değiştirecek. O denli ya da bu biçimde bu sistem değişecek. Siz bize maç kaybettirirsiniz, Ali Koç başkanlığını kaybeder, ayrılır, topluluk desteklemez ancak siz bu biçimde devam etmeyeceksiniz, bunu aklınızın bir yerine yazın! Bu üç ayda mı olur, altı ayda mı olur, iki dönemde mı olur; onu vakit gösterecek ancak olacak.”