Mizah ustaları Türkiye’nin durumunu özetledi: ‘Acı acı gülmek geliyor, artık bu kara mizah bitsin’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Mizah ustaları Türkiye’nin durumunu özetledi: ‘Acı acı gülmek geliyor, artık bu kara mizah bitsin’ Demokrasi Arenası’nın konukları olan mizah ustaları Müjdat Gezen, Gani Müjde, Öznur Kalender ve Kandemir Konduk, Türkiye’nin durumunu yorumladı. Öznur Kalender, “52 yıldır çiziyorum, bu kadar mizahı bol devir görmedim. Bu kara mizah bitsin arzusundayım” derken, Kandemir Konduk ise “Yaşamda çelişkiler gülmeyi doğurur. Çelişkiyi topluma yaydığımız vakit çabucak aklımıza bizi yönetenler geliyor. Bütün bu çelişkilerde acı acı da olsa gülmek var” sözlerini kullandı.

SÖZCÜ müellifi Uğur Dündar, Dünya Sanat Günü’nde mizah ustalarını Demokrasi Arenası’nda ağırladı. Küçükçekmece Yahya Kemal Bayatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve Tele 1 ekranlarında yayınlanan Demokrasi Arenası’nın konukları Müjdat Gezen, Gani Müjde, Öznur Kalender ve Kandemir Konduk oldu.

UĞUR DÜNDAR: TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞE MUHTAÇLIĞI VAR

Programa Fenerbahçe Kulübü’nde Yüksek Divan Konseyi Lideri seçilmesine değinerek başlayan Uğur Dündar, şöyleki konuştu:

* Şiddetli bir maraton oldu. Çok kıymetli bir takımla çalıştım. Hepsine son derece müteşekkirim. Sonuçta 4 kişinin yarştığı bu seçimde bizim grubumuz ipi göğüsledi. Ben kendi adımı zikretmiyorum, bizim takımımız diyorum. Orada inanıyorum ki hayli güzel bir takım çalışması gerçekleştireceğiz… Bizim sloganımız birlik ve bütünlüktü.

* Aslında Türkiye’nin birlik ve bütünlüğe epeyce muhtaçlığı var. Fenerbahçe de küçük bir Türkiye. Hatta Türkiye’nin en kuvvetli sivil toplum örgütü. Biliyorsunuz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silahla başaramadığını FETÖ’ye karşı Fenerbahçe’nin silahsız ordusu başardı ve alaşağı etti o kumpası. Bu kadar kıymetli bir topluluk. Benim o topluluğun Yüksek Divan Konseyi Lideri olmam, herbiçimde ömrümde edinebileceğim en büyük makamlardan biri.

“Yarışta vakit zaman kırıcı bir lisan kullanan rakiplerimize de teşekkür ediyorum” diyen Dündar, “Ben hiç bir vakit kırıcı olmamayı, o lisanı kullanmamaya itina gösterdim. Onu da sürdüreceğim. Zira argümanımız Fenerbahçe’nin birleştirici gücü olmak” sözlerini kullandı.

GANİ MÜJDE: CUMHURBAŞKANI ADAYIM UĞUR DÜNDAR

Uğur Dündar’ın seçim zaferini yorumlayan Gani Müjde, “Hayal kırıklığına uğradım. Zira ben ‘Cumhurbaşkanı adayım Uğur Dündar’ diyorum. Türkiye’de bir orta tavuk bölümü vardı, kuş gribi geldi kesim battı. Uğur abi geldi, o bölümü ayağa kaldırdı. Tahminen Türkiye’yi de ayağa kaldırır, bir umut diyorum” tabirlerini kullandı.

“BÜTÜN BU ÇELİŞKİLERDE ACI ACI DA OLSA GÜLMEK VAR”

Mizah ustaları, TÜİK’ten müsaade almadan enflasyon sayılarını açıklayanlara yönelik mahpus cezası getirecek yasa hazırlığını ve hayat pahalılığını şu biçimde kıymetlendirdi:

Müjdat Gezen: bu biçimde bir kanun çıkaracaklarsa şimdiden ben enflasyon sayılarının ne kadar felaket olduğunu açıklıyorum. Mahpus cezası geliyorsa sıkıp yapsınlar. Buyursunlar. bu biçimde bir mantıksızlık olur mu? Nerede yaşıyoruz? Hitler dönemi mi bu? Mussolini zamanı mi bu? Burada 4 mizahçı buluşup mizah konuşacaksa, bu sahiden mizahi bir durumdur.

Gani Müjde: Benim bir talebim var TÜİK’ten. Nereden alışveriş yapıyorlarsa söylesinler, zerzevat ve meyveyi ben de gideyim oradan alayım. Zira onların aldığı yerler epey daha ucuz.

Öznur Kalender: 52 yıldır çiziyorum, bu kadar mizahı bol periyot görmedim. Bu idarenin yaptığı her şey muazzam bir karikatür materyali. Her husus, birbiriyle çelişen hususlar ve gerçek bir mizah yaşıyoruz. Biraz kara mizah ancak sahiden gereci bol. Ben gereçsiz kalayım lakin bu kara mizah bitsin isteğindeyim.

Kandemir Konduk: Ben aklın hayat ortasındaki çelişkileri yakaladığını düşünüyorum. Bu çelişkiler de gülmeyi doğuruyor. Omurdaki zıtlıklar bizi şayet olumlu manada etkilemiyorsa bu sefer gülmemiz gerekiyor. Çelişkiyi topluma yaydığımız vakit çabucak aklımıza bizi yönetenler geliyor. Orada bir çelişkiye rastladığımız vakit mizah orada patlıyor. Ya aykırı muameleyle karşı kalıyor ya da halkın içinde yayılıyor. Sayın Orman Bakanı ‘Açlık diye bir şey yok, bizim hayli tarlalarımız var’ diyor. Nasıl bir tarım, nasıl bir ülke, nasıl tarlalarımız var ve açlık diye bir şey yok? Artık paramız olsa bile alamayacak duruma geliyoruz. Bu çelişkiyi biz sıhhat açısından, hukuk açısından, eğitim açısından bütün hususlara yayabiliriz. Bütün bu çelişkilerde acı acı da olsa gülmek var.