MotoGp, Bagnaia Tayland’da avantaj arıyor: “Pistten hoşlanıyorum, bundan yararlanmalıyım”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
“Dünya şampiyonası son yarışta belirlenecek: Valencia, 26 Kasım”. Herkesin söylediği bu MotoGP sadece konuşan Ducati: Üçüncü tekerleğe sahip Düellocular (Bagnaia, Martin; Bezzecchi) ve ilgili takım yöneticileri (Tardozzi, Borsoi ve Nieto) bunu tekrarlıyor. Ama Buriram buluşması Tayland, iki kez önemli, belki de belirleyici: Bitime 4 hafta sonu kala Pecco, sadece 10 gün önce Jorge’nin Japon sprint yarışının sonunda onu geçmesinin ardından rakibine (+27) karşı sıralamadaki liderliğini genişletmeye çalışıyor; Prima Pramac takımı sürücüsü, altın değerinde olabilecek iki Pazar gününü boşa harcadığının farkında ve son şampiyonun arkasına geçmek istiyor. “Yirmi yedi puan beni rahat bırakmıyor, şampiyonluğu düşünmek istemiyorum; bunu Katar’dan sonra konuşacağız. Bu pisti seviyorum, bundan yararlanmalıyım” diyor Piedmontese. Ve Madridli pilot şöyle cevap veriyor: “Çok hızlı olduğumu hissediyorum. Avustralya ve Japonya’da dersimi aldım: Daha dikkatli olmaya çalışacağım.”

Sprint yarışı Cumartesi sabah 10’da, Pazar GP ise sabah 9’da

İtalya ile karşılaştırıldığında beş saatlik zaman farkı: Sky Sport’ta canlı televizyon ve Now’da yayın yaparken TV8, 3 sınıfın elemelerini ve sprint yarışını Cumartesi günü canlı olarak yayınlayacak. Cuma günü Tayland’da Moto3 sürücüleri piste ilk olarak çıkacak, FP1 sabah saat 4’te planlanacak, ardından Moto2 (4,45) ve MotoGP (5,40) gelecek; ikinci oturum Moto3 için 8.10’da, Moto2 için 9’da başlayacak. İlk 10’un doğrudan 2. çeyreğe katılma hakkı kazandığı MotoGP için ise randevu 9.55’te yapılacak. Cumartesi, Moto3 serbest antrenmanı sabah 3.35’te, Moto2 sabah 4.20’de, MotoGP sabah 5.05’te; Cumartesi ve Pazar günleri sabah 5.45’te geçerli olan birinci sınıfa katılmaya hak kazandılar. Ayrıca Cumartesi günü Moto3 sıralama turları 7.45’te, Moto 2 ise 8.40’ta; MotoGP sprint yarışı saat 10’da başlıyor. Pazar günü, MotoGP 4.40’ta ısınıyor, ardından yarışlara geçiliyor: Moto3 (19 tur üzeri) 6’da, Moto2 (22) 7.15’te, MotoGP (26) 9’da İtalya’da başlıyor.

Yedi ‘fren’, 3. viraja dikkat edin

Alman mimar tarafından tasarlandı Hermann TilkeBuriram pisti, Avusturya Red Bull Ring ile Amerika Texan Circuit’in ortasında yer alan, en zorlu ‘frenlemeye’ sahip pistlerden biri: Tüm MotoGP sürücülerine fren sistemlerini sağlayan Brembo teknisyenleri, bu çok zorlu rotayı değerlendiriyor 6’lık bir zorluk indeksi verir (birden 6’ya kadar bir ölçekte), öyle ki 355 mm çapında disklerin kullanılmasını gerektirir. On iki viraj, 7 frenleme bölümü. En zorlu olanı elbette ilki, starttan hemen sonra, 269 km/s hızdan 119 km/s hıza 179 metre 3,5 saniyede çıktığınızda; 3 numaralı viraj, 283 metre 6 saniyede 327 km/saatten 77 km/sa hıza; 12. virajı 213 metre ve 4,8 saniyede 270 km/saatten 72 km/saat’e çıkarın. Bir MotoGP sürücüsünün başlangıçtan damalı bayrağa kadar Brembo fren koluna uyguladığı tüm kuvvetler eklendiğinde, değer son üç yarışın en yükseği olan 8,2 kentili aşıyor. Neyse ki, nem performanslarını etkileyebilse de sürücülerin arka arkaya 2 virajdan fazla zorlamalarına gerek kalmıyor. Tur başına 26 saniye boyunca ‘kesiliyor’: yarışın sonunda sürücüler 11 dakikadan fazla fren yapmış olacak.