Nevşehirli Hüseyin dede emekliliğinde merak saldığı yapbozlardan stant açtı

KesikÇayır

New member
Nevşehirli Hüseyin dede emekliliğinde merak saldığı yapbozlardan stant açtı Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde 5 yıl kütüphane nazaranvlisi olarak çalıştıktan daha sonra ticarete atılan Hüseyin İhtimam, 2011 yılında emekli oldu.

BABASI HAYATTAN KOPMASIN DİYE YAPBOZ ARMAĞAN ETTİ

Babasının bu süreçte toplumsal hayattan kopmaya başladığını fark eden kızı Emel İtina, satın aldığı yapboz tabloları babasına armağan ederek kendisine yeni bir uğraş alanı sundu.

BİRLEŞTİRDİĞİ 40 YAPBOZLA STANT AÇTI

Yapbozla haşır neşir olan İtina, modülleri birleştirerek ortaya çıkardığı onlarca tablonun kimisini konutunda biriktirdi kimisini yakınlarına armağan etti.

İhtimam, Ürgüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde de 40 yapbozdan oluşan stant açtı.

Stanttaki görüntü yüklü yapboz tablolar ilçe halkından da ilgi gördü.

HOBİSİ HAYATA TUTUNDURDU

İhtimam, vakit geçirmek gayesiyle başladığı çalışmanın kendisini hayata tutunduran bir uğraş haline geldiğini belirtti.

Konutundaki bir odayı yapboz atölyesine dönüştürdüğünü anlatan İtina, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarında bu uğraş yardımıyla kolay vakit geçirebildiğini kaydetti.

EŞİNİ KAYBEDİNCE YAPBOZA İLGİSİ DAHA DA ARTTI

Geçen yıl eşini kaybettiğini, yalnız kalmasıyla yapboza ilgisinin daha da arttığını tabir eden İhtimam, şunları söylemiş oldu:

“Kızım ‘Baba dükkanı bıraktın, ben sana bir oyuncak bulayım, meşgul edeyim’ dedi. daha sonra yapboza başladım. Günde 3-4 saat yapbozla uğraşıyorum. Usandığım vakit vakit geldiyse mescide gidiyorum. Yemekten daha sonra yeniden başına oturuyorum. Eşim bana arkadaşlık ediyordu. Geçen yıl kasım ayında vefat ettikten daha sonra daha epeyce uğraş vermeye başladım. Yorucu olduğu kadar da dinlendirici oluyor. Evvel az olan renkten başlayarak, tabloyu oluşturacak renk kesimlerini ayırıp, çerçevesini yapmakla başlıyorum. Renklere ve biçime bakacağım derken, başımdaki kanıyı atmama yarıyor. Benim üzere 80’ine gelmiş beşerler bu biçimde meşguliyetler bulurlarsa ömrü daha hoş geçirirler diye düşünüyorum. Bu da olmasa ne yapardım bilmiyorum, tavla bilirim ancak kahvehane adetim yok.”

İtina, 79 yaşında stant açmış olmanın kendisi açısından memnunluk ve heyecan verici olduğunu kelamlarına ekledi.

“İNSANLAR İLERİ YAŞLARDA DA HOBİ EDİNMELİ”

Kızı Emel İtina de şahısların ileri yaşlarda vakit geçirebilecekleri, keyif alabilecekleri hobilere sahip olabilmesinin sıhhatleri açısından da değerli olduğuna şahitlik ettiğini söylemiş oldu.

Babasının bu uğraşı yardımıyla oluşması beklenen ruhsal sıkıntılardan uzaklaştığını aktaran Emel İhtimam, “Babam fazlaca ağır çalışan bir insandı. İş yerini kapatınca boşluğa düştü. Onu yine hayata nasıl tutundurabiliriz diye düşününce yapboz aldık. Boş vakitlerini değerlendirmeye başladıkça algılarını artırdı. Hayata daha farklı bakmaya başladı. Yapbozdaki detayları gördü, onu hayata uyguladı. Pandemi süreci ve akabinde annemin vefatı ile vakti geçirmesi için daha epeyce ilgisi arttı.” diye konuştu.