Okben Ulubay’ın annesi olan bayan basketbolcu Banu Karadağlı, Avrupa’da birincisi başardı

tesbih

New member
Okben Ulubay’ın annesi olan bayan basketbolcu Banu Karadağlı, Avrupa’da birincisi başardı Dünya çapında 48 yaşında olup hala 1. Lig düzeyinde oynayan tek bayan basketbolcu olan İzmirli Banu Karadağlı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen 4’üncü Milletlerarası Marmaris Veteran Basketbol Turnuvası’nda bir daha doruğa çıktı. ING Basketbol Harika Ligi’nde Petkimspor forması giyen, ulusal grup ile U18 Avrupa Şampiyonası’nda altın, U19 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Okben Ulubay ve Türkiye Basketbol 2’nci Ligi’nde oynayan Oktay Ulubay’ın da annesi olan Banu Karadağlı, Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Rusya, Hollanda, ABD, Sırbistan, Polonya ve Almanya’dan 10’u bayan 44 grubun katıldığı milletlerarası tertipte 35 yaş kümesinde en pahalı oyuncu (MVP) seçildi.

Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi’nde son olarak koronavirüs pandemisi öncesi geçen dönem Yalova VIP kadrosunda oynayan 48 yaşındaki Karadağlı, Marmaris’teki tertipte FIMBA Avrupa Karması’yla kendisinden çok daha genç rakipleri içinde MVP mükafatını kazandı. Veteran basketbol şampiyonalarında Avrupa ve dünya çapında daha evvel biroldukça birinciliği bulunan örnek atlet, “Sağlıklı ömür, sağlıklı beslenme, yanlışsız kondisyon, idman ve milletlerarası tecrübesi harmanladığınız vakit muvaffakiyet ortaya çıkıyor” dedi.

“OYUNCULARIN ANNELERİNDEN BÜYÜĞÜM”

Veteran basketbol turnuvalarının yanı sıra hala Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi’nde de forma giyen Banu Karadağlı, ekip arkadaşları ve rakiplerinin yaşlarının çocuklarının yaşlarından daha küçük olduğunu belirterek, “İkiz olan oğullarım Okben ve Oktay 25 yaşında. Ben 19, 20 yaşında oyuncularla uğraş ediyorum. Annelerinden daha büyüğüm. Evvelce biz günde 3 idman yapardık. Ben daha sonra ferdi olarak dördüncü idmanı da yapardım. Hala hayli sıkı idman yapıyorum. Yeni jenerasyon çalışmayı epeyce sevmiyor. Bir şeyi nitekim çok istediğinizde hakkını vererek fazlaca çalışmalısınız. Emek vermeden muvaffakiyet gelmez” diye konuştu.

“OĞULLARIM BASKETBOLUN İÇİNE DOĞDU”

Eski eşinin de kendisi üzere basketbolcu olduğunu aktaran Karadağlı, “Oğullarım basketbolun içine doğdu. Daha fazlaca küçük yaşlarda basketbol topuyla, idmanla tanıştılar. Basketbolcu olmaları fazlaca doğal. Basketbolu bırakmayı hiç düşünmüyorum. Hem ligde birebir vakitte veteran şampiyonalarında oynamayı sürdüreceğim” tabirlerini kullandı.

Banu Karadağlı, 35 yıllık basketbol mesleğine 1986 yılında 13 yaşındayken İzmir’de başladı. Örnek sportmen, 17 yaşında Bayanlar 1’inci Ligi’nde başlayan oyunculuk serüveninde İzmir Büyükşehir Belediyespor, Manisa Spil, Giresun Fiskobirlik, Urla Gençlik, Uşak Dülgeroğlu, Kırıkkalespor, Alanya Belediyespor, Manavgatspor, Hatay Dörtyol Bld, Bursa Yıldırımspor formalarını giydi. Evlendikten daha sonra basketbola 10 yıl orta veren Karadağlı, potalara yeniden veteran şampiyonaları ve Bayanlar 1’inci Ligi’nde döndü.