Olay Hikayesi Kaçıncı Kişi Ağzından Anlatılır ?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Olay Hikayesi Kaçıncı Kişi Ağzından Anlatılır?

Olay hikayesi, genellikle üçüncü kişi ağzından anlatılır. Ancak, bu anlatım tarzı, hikayenin tonuna, karakterlerin derinliğine ve yazarın tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Bu makalede, olay hikayesi kaçıncı kişi ağzından anlatılır sorusunu ele alacak ve farklı anlatım tarzlarının özelliklerini inceleyeceğiz.

Olay Hikayesi ve Anlatım Tarzı

Olay hikayesi, genellikle bir dizi olayın, karakterlerin ve diyalogların aktarıldığı bir türdür. Bu türde, hikayenin nasıl anlatılacağı yazarın tercihine ve hikayenin gereksinimlerine bağlıdır. En yaygın kullanılan anlatım tarzlarından biri üçüncü kişi anlatıcıdır, ancak birinci kişi veya ikinci kişi anlatımları da kullanılabilir.

Üçüncü Kişi Ağzından Anlatım

1. Özellikleri:

- Hikaye, dışarıdan bir gözlemcinin veya anlatıcının bakış açısından aktarılır.

- Anlatıcı, genellikle karakterlerin düşüncelerine ve duygularına dışarıdan bakar.

- Okuyucu, birden fazla karakterin bakış açısını görebilir veya hikayenin daha geniş bir perspektifini elde edebilir.

2. Kullanım Alanları:

- Geniş bir hikaye evreni oluşturmak için.

- Birden fazla karakterin deneyimlerini ve ilişkilerini göstermek için.

- Daha nesnel bir anlatımı tercih eden yazarlar tarafından.

Birinci Kişi Ağzından Anlatım

1. Özellikleri:

- Hikaye, bir karakterin kendi deneyimlerinden ve bakış açısından aktarılır.

- Anlatıcı, genellikle "ben" şeklinde kendisini ifade eder ve kendi duygularını ve düşüncelerini doğrudan paylaşır.

- Okuyucu, bir karakterin iç dünyasına daha yakından tanıklık eder.

2. Kullanım Alanları:

- Okuyucunun karakterle daha derin bir bağ kurmasını sağlamak için.

- Bir karakterin kişisel gelişimini ve dönüşümünü vurgulamak için.

- Anlatıcının duygusal ve öznel deneyimlerini aktarmak için.

İkinci Kişi Ağzından Anlatım

1. Özellikleri:

- Hikaye, okuyucuya doğrudan hitap eden bir anlatıcı tarafından aktarılır.

- Anlatıcı, genellikle "sen" şeklinde okuyucuya doğrudan talimatlar verir veya deneyimleri paylaşır.

- Okuyucu, kendisini doğrudan hikayenin içinde bulur.

2. Kullanım Alanları:

- Interaktif veya deneyimsel bir okuma deneyimi yaratmak için.

- Okuyucunun kendisini hikayenin bir parçası gibi hissetmesini sağlamak için.

- Belirli bir deneyimi veya duyguyu okuyucuya doğrudan aktarmak için.

Hangi Anlatım Tarzı Seçilmelidir?

Hangi anlatım tarzının seçileceği, yazarın hikayenin tonuna, karakterlerin derinliğine ve hedef kitlesine bağlıdır. Örneğin, geniş bir hikaye evreni ve birden fazla karakterin deneyimlerini göstermek isteyen bir yazar üçüncü kişi ağzından anlatımı tercih edebilir. Ancak, okuyucunun karakterle daha derin bir bağ kurmasını ve duygusal deneyimleri daha yakından hissetmesini isteyen bir yazar birinci kişi ağzından anlatımı seçebilir.

Sonuç

Olay hikayesi, bir dizi olayın, karakterlerin ve diyalogların aktarıldığı bir türdür. Bu türde, hikayenin nasıl anlatılacağı yazarın tercihine ve hikayenin gereksinimlerine bağlıdır. Üçüncü kişi ağzından anlatım en yaygın kullanılan anlatım tarzıdır, ancak birinci kişi veya ikinci kişi anlatımları da kullanılabilir. Hangi anlatım tarzının seçileceği, yazarın hedeflerine ve okuyucunun algısal tercihlerine bağlıdır.