OPEC+’dan AB’nin ambargo planına karşın sonlu üretim artışı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
OPEC+’dan AB’nin ambargo planına karşın sonlu üretim artışı OPEC ve ortakları, Avrupa Birliği’nin Rus petrolünü yasaklama planının global piyasalarda arz sıkışıklığına niye olabileceği beklentilerine rağmen, haziran ayında sonlu bir üretim artışına gidecek.

bir müddetdir memleketler arası tüketiciler, Suudi Arabistan ve ortaklarını, Rus ham petrolüne yönelik boykotun yarattığı boşluğu doldurmaya ve varil başına 110 dolar civarındaki meblağların niye olduğu enflasyonist baskıları hafifçeletmeye yardımcı olmaya çağırıyor.

Lakin delegelerin açıklamasına nazaran, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı müttefikleri haziran ayında üretimi günde 432 bin varil artırma konusunda uzlaştı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Birtakım üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Artık, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru çizgisiyle taşınan ham ve rafine Rus petrol eserleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” tabirlerini kullanmıştı.