OPEC+’dan pandemi öncesi düzeylere dönme sonucu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
OPEC+’dan pandemi öncesi düzeylere dönme sonucu OPEC+ petrol üretiminde aldığı artış sonucuyla arz ölçüsünü pandemi öncesi düzeylerine getirirken bir daha sonraki kararla ilgili atılımını erteledi.

Yapılan açıklamaya bakılırsa 23 ülkeden oluşan Suudi Arabistan liderliğindeki küme Ağustos ayı için günlük üretimi 640 bin varil artırma sonucu alırken pandemi öncesinde gerçekleştirilen günlük 9,7 milyon varillik üretim düzeyine ulaşmış olacak.

Ancak Suudi Arabistan dışında birfazlaca üyenin üretimi artıramaması niçiniyle sonucun büyük oranda sembolik olacağı belirtiliyor.

Birlik geçtiğimiz aylarda taahhüt edilenden kayda paha derecede az üretim gerçekleştirirken bu artışın yükselen fiyatlara tesiri de hudutlu kaldı.

OPEC+ sonucu daha sonrası petrol fiyatında büyük bir değişiklik yaşanmazken Brent petrol yüzde 0,5 gerileyerek 115,69 dolar düzeyinden süreç gördü.

Yatırımcılar Riyad’ın ve BAE’nin yedek kapasitesini nasıl kullanacağı konusunda odaklanırken bu durumun ABD Lideri Joe Biden’ın önümüzdeki ay krallığa gerçekleştireceği ziyaretle ilgili ipuçları vermesi bekleniyor. OPEC+’nın bir daha sonraki toplantısı 3 Ağustos’ta yapılacak.

Petrol meblağlarının 110 dolara ulaşarak tüketiciler üzerinde baskı kurması daha sonrası ortaya çıkan global resesyon tehdidi ABD’nin kritik OPEC üyeleriyle hala süren görüşmeler yapmayı kabul ederek üretim artışı konusunda yardım istemesine niye oldu.

Orta Doğu’dan daha fazla üretim gerçekleşmesinin ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna savaşı daha sonrası Rusya’yı cezalandırmak gayesiyle OPEC+ üyesinin gelirlerini kısma gayretlerine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

İki OPEC üyesinin yardım etme konusunda ne kadar istekli olduğu belgisiz olmakla birlikte toplamda günlük 3 milyon varil yedek kapasiteye sahip olan iki ülkenin daha evvel bu düzeyde üretimi sürdürülebilir tutmasıyla ilgili kuşkuların olduğu belirtiliyor.

Diğer yandan bu kapasiteyi kullanıma almanın yatırımcılar ve rafineriler içinde dünyanın acil durumlar için ne kadar yedek kapasitesi kaldığı konusunda telaşlara niye olabileceği bedellendiriliyor.

Uluslararası Güç Ajansı’na göre Rusya’nın ihraç sayılarından oluşan kayıp yalnızca BAE ve Suudi Arabistan’ın üretim sayılarıyla karşılanabilir.