Petrolde ‘yavaş toparlanma’ yükselişi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Petrolde ‘yavaş toparlanma’ yükselişi Petrol, yatırımcıların Ida Kasırgası daha sonrasında Meksika Körfezi’ndeki yavaş üretim toparlanmasına odaklanmasıyla varil başına 70 dolara gerçek yükseldi.

Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında cuma günü yüzde 2,3 tırmandıktan daha sonra yüzde 0,4 yükseldi. Ida Kasırgası’nın en kıymetli petrol üretim merkezlerinden olan Meksika Körfezi’ni vurmasının üzerinden iki hafta geçmesine karşın bölgedeki üretimin yarısı çabucak hemen geri başlamış değil.

Goldman Sachs’a göre, kasırgasının yarattığı üretim derdi piyasalar için alışılagelmemiş üst taraflı bir ivme sağladı. Kasırganın tesiriyle birlikte stoklarda 30 milyon varile yakın bir azalma olabileceğini belirten Goldman Sachs, gelecek çeyrekte emtia rallisinin başını petrolün çekeceğini belirtti.

İran Atom Gücü Kurumu (İAEK) Lideri Muhammed İslami, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) uzmanlarının nükleer tesislerdeki güvenlik kameralarının hafıza kartlarını değiştirebileceklerini söylemiş oldu.

Grossi ile “iyi ve yapıcı” görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran İslami, UAEA İdare Şurası toplantısına katılma ve müzakereleri devam ettirme sonucu aldıklarını belirtti.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,3 yükselişle varil başına 69,98 dolardan süreç görüyor.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,4 yükselişle varil başına 73,18 dolar düzeyinde bulunuyor.