Rüzgar gücü santralleri için düzenleme

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Rüzgar gücü santralleri için düzenleme Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun “Elektrik Piyasasında Önlisans yahut Lisanslara Husus Üretim Tesislerinin Santral Alanlarının Belirlenmesine Ait Metot ve Temellerde Değişiklik Yapılması” hakkında konsey sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakılırsa, ana kaynağı rüzgar gücüne dayalı üretim tesisleri, birden epey kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kurulabilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin mekanik heyeti gücü için belirlenen üst huduttan muaf tutulacak.

Birden çok kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kurulabilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin toplam mekanik gücü, ana kaynağa dayalı ünitelerin toplam elektriksel şurası gücü 50 megavat ve altında olan üretim tesislerinde ana kaynak konseyi gücünü geçemiyor.

Ana kaynağa dayalı ünitelerin toplam elektriksel heyeti gücü 50 megavat üstünde olan elektrik üretim tesislerinde ise 50 megavat güce, ana kaynağın elektriksel konseyi gücünün 50 megavatı aşan kısmının yarısına karşılık gelen güç ek edilerek bulunacak toplam gücü aşamıyor.

Bu kapsamda tesis edilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin mekanik şurası gücü de toplamda 100 megavatı geçemiyor.

Yapılan değişiklikle, ana kaynağı rüzgar gücüne dayalı üretim tesisleri kelam konusu karar kapsamından çıkarıldı.