Seçim kampanyası | TC Boyle: “Çünkü Ruslar Trump'ı manipüle edebilir”

Burcin

New member
Savaşlar, iklim krizi ve Donald Trump'ın ABD başkanı olarak yeniden seçilmesi olasılığı: Küresel durum gergin. Çok satan kitapların yazarı TC Boyle, insanlık için olayların kötü göründüğünü düşünüyor ve bir röportajında bunun nedenlerini açıklıyor.

Dünya çarpıcı biçimde ısınıyor, Rusya savaş yürütüyor ve Batı'ya meydan okuyor, bu arada Donald Trump Beyaz Saray'a dönüşünü planlıyor: Gezegenin yaşamı tehdit eden bir kriz içinde olduğuna şüphe yok. TC Boyle onlarca yıldır romanlarında ve kısa öykülerinde bu gelişmeyi gözlemliyor ve analiz ediyor ve yakın zamanda “Yağmur Damlaları Arasında Yürüyorum” adlı yeni bir cilt yayınladı.

Amerikalı çok satan yazar Boyle'un insanlık konusunda çok az umudu var. Bir röportajda TC Boyle, Vladimir Putin ve Donald Trump gibi adamların bu kriz döneminde neden ve nasıl bir rol oynadıklarını açıklıyor.

t-online: Sayın Boyle, şimdi iklim krizi, çevresel yıkım ve Donald Trump'ın olası yeniden seçilmesi gibi moral bozucu şeylerden bahsedeceğiz. Gelecek hakkında olumlu hissetmenizi sağlayan en az bir şey var mı?

Pek umut görmüyorum. Artık oldukça yaşlıyım ve dünya nüfusu benim yaşadığım süre içinde iki katından fazla arttı. Şu anda Amerika'da, Avrupa'da ve başka yerlerde faşizmin, eğer buna böyle demek isterseniz, İslamofaşizm biçiminde yükselişine tanık oluyoruz. Bu gelişme bana, aşırı nüfuslu bu gezegendeki kaynaklar için verilen son mücadelenin bir belirtisi gibi görünüyor.

Gerçekten bu noktaya gelmemiz gerekiyor muydu?

“İslam Devleti” teröristleri gibi bir olgu bunun bir örneğidir, Vladimir Putin ise bir diğeridir. Sadece istediklerini alıyorlar. Ukrayna'da Putin artık diğer insanları ortadan kaldırıyor. Sonuçta sekiz milyar insan varken insan hayatının bu insanlar için ne değeri var? Bu bağlamda Kaliforniya akbabasından ve onun nasıl hayatta kaldığından bahsetmeyi seviyorum.

Tom Coraghessan Boyle1948'de Peekskill, New York'ta doğan yazar, çağımızın en başarılı yazarlarından biridir. Boyle, 2023 kitabı da dahil olmak üzere bugüne kadar 19 roman yayınladı “Mavi gökler“. Son zamanlarda şununla geldi “Yağmur damlalarının arasında yürüyorum. Hikayeler” Carl Hanser Verlag tarafından yayınlanan Boyle'un kısa öykülerinden oluşan bir koleksiyon.

Biz insanlarla bağlantı nerede?

Gerçekten etkileyici bir hayvan olan Kaliforniya akbabasının nesli çok uzun zaman önce vahşi doğada tükendi ve hayatta kalan birkaç örnek, üreme amacıyla ele geçirildi. Kaliforniya akbabaları artık vahşi doğaya geri döndü, bu harika bir şey. Peki bu hayvanın, bu çöpçünün, sekiz milyar insanın doğacak çocuğunun hayatı karşısında değeri nedir?

Ne demek istiyorsun?

Tür olarak değerimizin boyutları burada devreye giriyor. Biz sadece delicesine aşırı nüfusa sahibiz. Bu aynı zamanda faşizmin neden yükselişte olduğu sorusunun da cevabını veriyor. Hiçbir şefkati olmayan güçlü bir lider gelir ve dünyaya cehenneme gidebileceklerini söyler: “Duvarı kaldırın, hepsini vurun.” Temelde buna doğru gidiyoruz. Yani hayır aslında insanlık adına pek umudum yok.

TC Boyle: Çok satan yazar uygarlığın sonu konusunda uyarıyor.

Resmi büyüt

TC Boyle: Çok satan kitapların yazarı iklim krizi ve çevresel yıkım konusunda uyarıyor. (Kaynak: EVA MANHART/APA/dpa)

Yanlış anlamayın ama umarım yanılıyorsunuzdur…

Tahminlerimde her zaman yanılıyorum, öyleyse neden burada olmasın? Elvis Costello bir şarkısında şunu sorar: “Barışın, sevginin ve anlayışın nesi bu kadar komik?” Bu kadar radikal biçimde bölünmüş bir Amerika'da bundan biraz daha fazlasını kullanabiliriz. Ayrıca şu anda iki büyük savaş yaşıyoruz; Çin, Tayvan'a karşı öfkeleniyor ki bu genel olarak çok rahatsız edici. Çünkü kötü adamların istediklerini elde etmelerini kimse engelleyemez. Demokrasi, özgürlük fikri ve ayrıca ikimizin de burada yaptığı şey, herhangi bir konuyu barışçıl bir şekilde konuşabilmek, insanlık tarihinde bir mucizedir. Ve maalesef bunun sonunu göreceğimizi düşünüyorum.

Gömülü içerik için simge resmi

Göm