Serter’den Hükümete yangın reaksiyonu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Serter’den Hükümete yangın reaksiyonu
İzmir Milletvekili Bedri Serter, 3 gündür Türkiye’nin 17 vilayetinde 65’e yakın noktada çıkan ve büyük kısmı denetim altına alınamayan yangınlar daha sonrası yaptığı açıklamada hükümete gerekli tedbir alınmadığı için sert reaksiyon gösterdi. Serter, açıklamasında yangınların bir ulusal sorun haline geldiğini ve hükümetin denetimi kaybettiğini söylemiş oldu. Serter, “Bu iktidarın ülke için bir beka sorunu haline geldiğini söylemiştik. Onlarca uçağı olan bir saray idaresinin ülke yangın yerine dönmüş, 4 canımız hayatını yitirmişken ve yıllardır da yangınlar yaşayan bir ülke olduğumuz gerçeği ortadayken yapması gereken yıllar için faal tedbirler almasıydı. Bugün gelinen noktada on binlerce hektar alanımız, binlerce büyük ve küçükbaş varlığımız yok oldu. Orman Bakanı hala çıkıp helikopterle söndürmenin faal olduğunu söylemekte. Soruyorum yıllardir gelecek söylemiş olduğiniz yangın söndürme uçakları nerede? Soruyorum niye Ruslardan kiralık uçak alıyoruz? Bütün bunların hesabını TBMM’ye verin” dedi.

Cumhurbaşkanı niye susuyor ?

Serter, yangınların çıktığı vakitten bu yana Cumhurbaşkanının hiç bir açıklama yapmamış bulunmasına reaksiyon gösterdi ve “Ülkede bakkalların, marketlerin ne vakit açılıp kapanacağına bile karar veren, her mevzuda neredeyse tek adam olarak her şeye karar veren Cumhurbaşkanımızın bir haftadır sesi çıkmıyor. Onlarca kenti tesiri altına alan ve şu ana kadar 4 yanımızı kaybettiğimiz yangınlarla ilgili yalnızca kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı niye ulusunun karşısına çıkmamaktadır. niye halkının isyanına karşılık verememektedir. Kendisinin görüşünü epey merak etmekteyim, yalnızca ben değil bütün halkımız birebir biçimde” diye konuştu.

“Bakanlar hesap vermeli”

Serter,” Bakanların tek adamın talimatıyla alanda olmaları ve kamera karşısına geçip açıklama yapmaları yetmez, TBMM acil toplansın ve ortak akılla bir ulusal strateji planı ortaya konsun. Yoksa korkarım daha hayli canımızı, toprağımızı ve tabiatımızı, Ulusal zenginliklerimizi kaybedeceğiz. Halkın yüzde 97’sini temsil eden bir Meclis derhal acil bir “Yangın seferberlik gündemi” ile toplanmalıdır ve Bakanlar 17 başka vilayette çıkan yangınların nasıl yalnızca 2 kiralık uçak ile söndürülmeye çalışıldığının hesabını vermelidir” dedi.

“Vatandaşların ziyanları karşılansın”

Serter, açıklamasında pandemi devrinde iktidarın vatandaşa dayanak olması gerekirken İban istediğini ve topladığı yardımları da şeffaf dağtılmadığını hatırlattı ve bu yangınlar kararında da iktidarın bugün itibariyle 23,5 milyon TL üzere bir yardım yapacağını dediğine değindi ve “Pandemide vatandaşına dayanak olmayıp vatandaşına İban dağıtanlara sesleniyorum: Yangınlarda ziyan nazarann tüm vatandaşlarımızın ziyanları karşılansın. Halkımız her vakit seferberliğe hazır fakat size inancını kaybetti. Bu sefer ufacık vücuduyla koyunlarını, kuzularını kurtarmaya çalışan çocukların vicdanı kadar vicdanlı olun “dedi.

“THK’ ya çöktünüz”

Serter, bu yangınların söndürülmesi için de ivedilikle Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının devreye alınması gerektiğinin altını çizdi ve” 1300 gayrimenkulu olan güçlü bir Cumhuriyet kurumunun halka ilişkin varlıklarına da çöktünüz ve sonuçta çıkan yangınlarda her şeyini kaybeden insanlarımızın hayatını kararttınız. Halka ilişkin olanı halka verin. THK konusunda da hemen TBMM’ye hesap verin” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı