Sınıf yenidenı şart!

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Sınıf yenidenı şart! Salgında okulları tam kapasite hiç açamayan MEB, bugün karne vererek, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılını kapatıyor. Eğitim İş Sendikası temsilcisi Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Eğitim Uzmanı Ali Taştan, öğrencilerin yanı sıra bu yıl eğitimcilerin MEB’e de karne verdiğini söylemiş oldu.

Ali Taştan

Eğitimcilerin MEB karnesini Eğitim Uzmanı Ali Taştan, SÖZCÜ‘ye anlattı:

ÖĞRENCİLER BORÇLANDI

“Cumhurbaşkanı, 24 Ağustos’ta okulları tam kapasite açacağını deklare etti. Sıhhat Bakanlığı, 4 metrekarede bir öğrenci olmasını istedi. Bu istek, 57 bin derslik açığı olduğunu ortaya çıkardı. 21 Eylül’de yalnızca birinci sınıfları, haftada 1 gün açabildiler. Okulları, bırakın tam kapasite açmayı, milyonlarca öğrenci bir gün bile okula gitmeden tüm dersleri, alt sınıftan borçlu üst sınıfa geçirildi.”

SINIF yenidenINA KALDI

“Türkiye’nin, dünyada okulları en uzun müddet kapalı kalan 4. ülke olması utancı niçiniyle MEB’e zayıf karne verdik. Eğitimde eşitsizlik giderilmediği üzere salgınla bir arada tam bilakis katlandı. Türkiye’nin salgında boşa geçen 1.5 yıllık öğrenme kaybını telafi edebilmesi için en az 20 yıla muhtaçlığı var. Gereğince sorumluluk almayan MEB’i başarısız bulup, sınıf yineına bıraktık.”

Ziya Selçuk

OKUL UNUTULDU

“MEB’ in resmi açıklamasına göre açık ortaokul, lise ve özel okullar dışındaki resmi okullardaki 2 milyon 339 bin öğrenci EBA’ya hiç erişemedi. Son 1,5 yıldır yüz yüze eğitim neredeyse hiç yapılamadı. Tablet ve bilgisayar muhtaçlığı olan 2 milyon öğrenciden yalnızca 664 bini karşılandı. Veli ve öğrenciler problemlerle baş başa bırakıldı. Salgın, çocuklar içindeki eşitsizliği arttırdı.”

UÇURUM OLUŞTU

“İmkanı yeterli olan aileler, çocuklarının ders açıklarını özel dersle kapatıp, öğrenme kayıplarını en aza indirdi. Fakir aile çocuklarının tablet ve bilgisayarı esasen yoktu. Aileleri, salgında işsiz de kaldı. Maddi olarak fakirleşirken, öğrenme fakiri da oldular. Ortalarında vahim bir uçurum oluşan bu iki küme çocuk, 6 Haziran’ da birebir LGS’de yarıştırıldı.”