Smart Güneş, yeşil hidrojen şirketi kuracak

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Smart Güneş, yeşil hidrojen şirketi kuracak Smart Güneş Gücü Teknolojileri, yeşil hidrojen teknolojileri alanında şirket kurma sonucu aldı.

Smart Güneş, 10 milyon TL sermayeli yeni şirketin sermayesine yüzde 75 oranında iştirak edecek.

SHURA Güç Dönüşümü Merkezi, Türkiye’nin 2050’de yıllık 3,4 milyon ton yeşil hidrojen üretme potansiyeline sahip olduğunu öngörmüştü.

‘Türkiye’nin Yeşil Hidrojen Üretim ve İhracat Potansiyelinin Teknik ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi’ raporuna göre, 2050’de yeşil hidrojenin Türkiye iktisadına katkısı yıllık 6-8 milyar dolar içinde gerçekleşebilir.

‘Türkiye’nin Yeşil Hidrojen Üretim ve İhracat Potansiyelinin Teknik ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi’ raporu, hidrojen üretim potansiyelleri için yalnızca yenilenebilir güç kullanmasını dikkate alınarak hazırlandı, bu biçimdece Türkiye’nin yeşil hidrojen arz potansiyeli değerlendirildi. Çalışmada, yenilenebilir güç arz gelişimi için iki, yeşil hidrojen üretimi içinse üç farklı senaryo kurgulandı.

Raporda, 2050’ye kadar imalat, doğal gaz ve ulaştırma kesimlerinin toplam güç talebinin yüzde 10 ila yüzde 5’inin yeşil hidrojenle ikame edilmesi halinde, yıllık 1 ila 2 milyon ton yeşil hidrojen yurt içi talebi ortaya çıkacağı belirtiliyor. Ulaştırma bölümü 2050’ye kadar yurt içi talebin yarısını oluşturacak. Bu müddet ortasında hidrojen talebinin dörtte biri sanayi, geriye kalan kısım ise yeşil hidrojeninin doğal gaz şebekesine karıştırılması yoluyla kullanılacak.