Soyer: “Türkiye’nin köy tiyatrolarını İzmir’de buluşturmak istiyoruz”

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Soyer: “Türkiye’nin köy tiyatrolarını İzmir’de buluşturmak istiyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları Şenliği, Ulamış Köy Tiyatrosu’nun “Kasabanın Hanımları” isimli oyunuyla perde kapattı. Seferihisarlı oyuncuların unutulmaz performansı karşısında İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in gözleri doldu. Türkiye’de köy tiyatrolarını buluşturacak bir şenliği hayata geçirmek istediğini tabir eden Soyer, “Diliyorum ki Türkiye’ye örnek olsun, üreten insanlarımız sanatla daha epey buluşsun” dedi.

Üniversite senelerında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk ve direktör asistanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’i sanatı tüketen, beraberinde üreten bir kent yapma vizyonuyla kırsalda sanat üretimini başlatmak için kurulan köy tiyatroları, hafta boyunca performanslarıyla göz doldurdu.

Lider Tunç Soyer tarafınca Seferihisar’da birinci tohumu serpilen ve 25-28 Aralık tarihleri içinde yapılan Köy Tiyatroları Şenliği’nin finali Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Seferihisar’ın Ulamış Köy Tiyatrosu tarafınca hazırlanan “Kasabanın Hanımları” isimli oyunun gösterimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, oyuncu ve direktör Ümmiye Koçak, Tiyatro Direktörü Vedat Murat Hoş, köy tiyatroları eğitmenleri, köy tiyatrosu oyuncuları ve fazlaca sayıda sanatsever katıldı.

Ulamış’ın oyuncularından süper performans
Ulamış’ın kendine has külçeşidinin izlerini taşıyan ve müzikal tadında geçen “Kasabanın Hanımları” isimli oyun, keyifli anlar yaşattı. Eşsiz performanslarıyla sahnede devleşen oyuncular, 7’den 70’e salonu dolduran izleyenleri kahkahaya boğdu.
Oyunun akabinde şenliğe katılan Urla’nın Barbaros Köy Tiyatrosu, Çeşme’nin Reisdere Köy Tiyatrosu, Güzelbahçe’nin Yelki Köy Tiyatrosu oyuncuları ve tiyatro eğitmenleri dans performanslarıyla sahneye geldi. Lider Tunç Soyer, Neptün Soyer, oyuncu ve direktör Ümmiye Koçak ve Arslanköy Bayan Tiyatrosu takımı de alkışlarla sahneye davet edildi. Tiyatrocular, köy tiyatrolarının mimarı Lider Tunç Soyer’e birbirinden kıymetli el emeği armağanlarını sunarak teşekkür etti. Lider Soyer ise köy tiyatrocularına ve eğitmenlere çiçek takdim etti.

“Türkiye’ye örnek olsun”
Bin bir emekle bugünlere gelen köy tiyatrosunun performansı karşısında gözleri dolarak sahneye gelen Lider Tunç Soyer, “İlk günden beri söylüyorum. İzmir sanatı tüketen, beraberinde da üreten bir kent olmalı. Nasıl üretecek? Evvel bu kadim kültürü yeşerten köyler üretecek. Vedat hocamla gurur duyuyorum. İnanılmaz bir kararlılıkla çalışmalarını sürdürüyor. Çoğalıyor, kalabalıklaşıyor. Bunu görmekten gurur duyuyorum. Diliyorum ki Türkiye’ye örnek olsun. Üreten bayanlarımız, üreten insanlarımız sanatla daha fazlaca buluşsunlar. Zira tiyatro aynadır, bizi bize tanıtır. Umarım daha biroldukça köyde beşerler bu kuvvetli sanat kısmıyla buluşurlar. Hayatlarını zenginleştirirler” diye konuştu.

Türkiye’nin köy tiyatrolarını buluşturacak şenlik
Köy tiyatrolarının Türkiye’ye yayılmasının değerinden kelam eden Soyer, “Seferihisar’da serpiştirdiğimiz bu tohumların yalnızca İzmir’de değil, tüm Türkiye’de yeşermesini istiyoruz. Bunun için sanatın başşehri İzmir’in mesken sahipliğinde Türkiye’nin dört bir yanındaki köy tiyatrolarımızı buluşturacak bir Köy Tiyatroları Festivali’ni hayata geçirmek istiyoruz. İnanıyorum ki bu şenlik, Türkiye’yi sanatla daha da güzelleştirecek, barışı, sevgiyi, emeği daha da güçlendirecek” dedi.

“Rica ediyorum, Tunç Soyer’in yakasına yapışın bırakmayın”
Türk bayan hareketinin örnek temsilcisi olan oyuncu Ümmiye Koçak ise “Çok şanslısınız, değerini bilin, şahane bir lideriniz var. Sanatı hayli seviyor. Laf olsun diye söylemiyorum. Çok şahane bir proje bu. Umarım Tunç Liderimizin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu proje herkese örnek olur. Vilayet, ilçe, bütün belediyelerde bu biçimde bir ünite olur. Köy tiyatroları birleşsin. Zira köyler ayağa kalkmazsa, kentler ayağa kalkmaz. Şiddetle hiç bir şey olmaz. Sanatla olur. İnsanı beşerle anlatmanın en hoş yolu… Bunu da epeyce hoş yapıyor Tunç Liderim. Sizlerden rica ediyorum, Tunç Soyer’e sahip çıkın, yakasına yapışın bırakmayın” tabirlerini kullandı.

“Çoğu ömründe tiyatroya bile gitmemişti”
Tiyatro direktörü Vedat Murat Hoş “İzmir’in köylerinde kültür var, zenginlik var. Tüm bunların ortaya çıkması, pahasını bulması fakat bedelli bir liderle mümkün olabiliyor. Emeğe, bayana, çocuğa, köylüye 10 yıl boyunca ne kadar emek verdiğini gözlemledim. Ne keyifli İzmir’e. Seferihisar’da başlayan öykü, İzmir’in bütün ilçelerine yayılsın diye liderimizin ricasıyla ilçelerde eğitimlere başladık. Büyük bir muvaffakiyetle çalıştılar. Birçok hayatında tiyatroya bile gitmemişti. Tarlada ağır vakit içinderından artırarak emek verdiler, beş aydan kısa bir müddetde ikinci kere sahne aldılar. Çok keyifli bir müddetç oldu” halinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı