Spor hukukçusu Dr. Başkan Ege, İrfan Can Kahveci’nin kaç maç ceza alabileceğini deklare etti

tesbih

New member
Spor hukukçusu Dr. Başkan Ege, İrfan Can Kahveci’nin kaç maç ceza alabileceğini deklare etti Spor Toto Üstün Lig’in 14. haftasında oynanan ve 1-1 eşitlikle sona eren Göztepe-Fenerbahçe maçının devre içinde ortalık karışmıştı. Göztepeli Atakan Çankaya ile Fenerbahçeli İrfan Can Kahveci içinde tartışma yaşandığı belirtilirken iki oyuncu da PFDK’ya sevk edildi.

Atakan Çankaya 36. unsurdan PFDK’ya sevk edilirken, İrfan Can Kahveci 44. unsurdan (“Saldırının, futbolculara, yöneticilere, bakılırsavlilere yahut başka bireylere yönelik olması”) sevk edildi. Kelam konusu disiplin unsurunda aksiyonu yapanın futbolcu olması halinde ise 5 ila 10 maç ceza alması mümkün.

“5-10 MAÇ ÜZERE BİR CEZA BEKLEMİYORUM”

Spor hukukçusu Dr. Başkan Ege, futbol kamuoyunun kararınu merak ettiği olayla ilgili Cumhuriyet.com.tr’ye değerli açıklamalarda bulundu.

Ege, “Her ne kadar TFF disiplin talimatı 44. hususun kararına nazaran akın suçlaması ile sevk edilmiş olsa da ben husus 45 kararına nazaran yani arbede kabahatinden 3-5 maç, unsur 12’ye göre haksız tahrik indirimi daha sonrasında 1-2 maç ceza alacağını düşünüyorum. Atakan da 1 maç ceza alır. Atak fiilinden ceza verilmesi bu olay için fazlaca ağır olur. Fenerbahçe kulübünün savunması ve manzaralar de atak fiilinin olmadığını ortaya koyuyor. Hengame fiili yani husus 45 ihlali kelam konusu bence. 5-10 maç üzere bir ceza beklemiyorum. Kaldı ki hakem raporunda da bu biçimde bir hücum fiili yok, temsilci raporuna bakılırsa sevk edilmiş.” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İrfan Can Kahveci ve Atakan Çankaya içinde Fenerbahçe-Göztepe maçının birinci yarısında bir kaçkez tartışma yaşandı. İki futbolcu çabucak sonrasında devre içinde koridorda karşı karşıya geldi ve hengame etti.

Maçın hakemi Mete Kalkavan bu tartışmanın akabinde kartına başvurmadı ve iki futbolcu da ikinci yarıda alana yer aldı.