Stajyer otel çalışanının kuşkulu vefatıyla ilgili değerli gelişme

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Stajyer otel çalışanının kuşkulu vefatıyla ilgili değerli gelişme Antalya’da bir otelde staj yapan 16 yaşındaki Burak Oğraş’ın otelin tesis ettiği pansiyonda meyyit bulunmasının üzerinden 10 yıl geçti lakin sır perdesi bir türlü aralanamadı. Soruşturmayı yürüten savcı Haki Çelikler, Burak Oğraş’ın, vefatıyla ilgili 19 kişiyi tekrar şahit sıfatıyla tabire çağırdı.

Olayla ilgili şahit verdiği tabirler Emniyetin birinci intihar raporunu yalanlıyor.

Baba Murat Oğraş, “O devir yapılması gerekeni ne savcı ne de polis yaptı. Şimdi basında duyurmam, muhalif milletvekillerine mevzuyu iletmem onları epeyce rahatsız etti. bu biçimde yapılması gerekenleri artık yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“9 YILDIR DAVAYA BAKAN SAVCI ARTIK HAREKETE GEÇTİ”

Baba Oğraş, daha öncesinden oğlunun dövüldüğünü ve pansiyonun çatısında atıldığını argüman ettiği, olayın faili meçhul olarak üzerinin kapatılmaya çalışıldığını ve otel sahibinin kimliğinden dolayı aktif soruşturma yapılmadığını öne sürdü.

Olayın basın ve muhalefet milletvekilleriyle bir daha gündeme gelmesinden daha sonra savcılığın harekete geçtiğini tez eden baba Murat Oğraş; “Benim oğlumun cinayeti ile ilgili kabahat duyurularım var.

Resmi isimli ve HSK’ya yaptığımın dışında, 43 tane de CİMER’e kabahat duyurusunda bulundum. Savcı ile ilgili kabahat duyurum her biçimde HSK tarafında üst yazı ile Antalya Cumhuriyet Baş Savcılığı’na iletildi. Mart ayından bu yana 9 yıldır belgeye bakan savcımız Haki Çeliker, harekete geçme sonucu aldı evrak ile ilgili.

Savcı şu an 19 kişiyi söze çağırdı. Tek tek sözlerini alıyor. O devir yapılması gerekeni ne savcı nede polis yaptı. Şimdi basında duyurmam, muhalif milletvekillerine mevzuyu iletmem onları epeyce rahatsız etti. bu biçimde yapılması gerekenleri artık yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“KATİL BAŞ ŞÜPHELİSİ C.A. ALMANYA’YA İLTİCA ETMİŞ”

2011 yılında 6 cinayet şüphelisinin 4 ben bulduğunu söyleyen Oğraş; “Bu şüphelilerde belgeye cinayet şüphelisi olarak dahil oldular. Bunları mevcutlu karşısına getirdi şu an belgemize bakan savcı. Kriminal raporu, görgü şahidi beyanlarını, yüzlerce çelişkiden birini bile sormadan bunlara takipsizlik verdi. daha sonra bu tıpkı savcı, bunlara verdiği takipsizliği kaldırabilmek için 2019 Kasım ayında yazı yazdı Adalet Bakanlığı’na. Kamu yaranına bu bireylerle ile ilgili takipsizlik sonucunın kaldırılması gerekmektedir diye. Bakanlık hiç bir Münasebet göstermeden takipsizliği kaldırmadı. Bu birebir savcı bir daha geçen yıl 5 Ağustos’ta, baş şüphelilerden birini, F. P.’yı ‘yeterli kuşkunun varlığı mevcuttur, katillerden biri budur’ diye tutuklamaya sevk etti. Nöbetçi Mahkeme katil şüphelisini isimli denetim koşulu ile toplum içerisine saldı. Başka baş şüphelilerden C. A., bununda polis sorgulama istedi lakin bulamamış. Ben 4-5 ay öncesinden buldum bu katil baş şüphelisi C.A., Almanya’ya iltica etmiş. Bununla da ilgili avukatım savcılığa yazı yazdı, Türkiye’ye getirilmesi için” sözünde bulundu.

OTELE YÖNETİCİ OLDU

Baba Oğraş, olayın yaşandığı periyotta Antalya Vilayet Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın, olaydan yaklaşık 1 yıl daha sonra emekli olarak kelam konusu otelin idare konseyi üyesi olarak nazaranv aldığını argümanını öne sürdü.

Baba Oğraş, olayla ilgili Yılmaz’a ulaşmaya çalışmasını engelleyen ismin ise periyodun Asayiş Şube Müdürü Nurullah Güler olduğunu savundu. Görüşmeyi engellediği öne sürülen Şube Müdürü ve belgeye bakan amir FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edildikten daha sonra tutuklu.

Periyodun Antalya Vilayet Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın da 23 Nisan’da ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma’ hatasından gözaltına alındığı fakat savcılık tarafınca özgür bırakıldığı öğrenildi.

Nurullah Güler ise 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden daha sonra ilan edilen OHAL kapsamındaki KHK’larla ihraç edildi ve tutuklandı. Ayrıyeten, o periyot soruşturmayı yürüten Cinayet Ofis Amiri Turan Deniz de FETÖ’den tutuklandı.

YİNE TABİRLER ALINMAYA BAŞLANDI

Aktarılan bilgiye bakılırsa, otelin kendilerine tahsis ettiği lojmanın havuzunda cesedi bulunan Burak Oğraş’ın vefatıyla ilgili savcılık soruşturmayı genişletti. Burak’la tıpkı devirde otelde staj yapan 26 kişinin kimliği tespit edildi ve bunlardan 19 kişi söze çağrıldı.

Söze çağrılan 19 bireyden 15’inin sözü alındı. Şahit sıfatıyla söz verenler, olayın yaşandığı periyotta soruşturmayı yürüten emniyet mensuplarının evraka koyduğu ‘intihar’ notunu da yalanlıyor. Sözlere nazaran Burak Oğraş’ın rastgele bir ruhsal sorunu yoktu ve geleceğe yönelik planlar yapıyordu.

Emniyetin intihar notunda ise, şu tabirler yer alıyor:

* İntiharla ilgili olarak; insanın intihar noktasına gelene kadar bir hazırlık periyodu gerektiği, mutlaka ortada bir ümitsizliğin olması gerektiği, şahsa ‘top’ denmesi bir ümitsizlik olmadığı lakin efemine haller var ise intiharın oluşması için muhakkak taban hazırladığı, toplum yargısının epeyce tesirli olduğu, depresyondaki kişinin kolay kolay intihar edemeyeceği.

“İNCE RUHLU BİRİSİYDİ”

Savcılık, söze çağrılan bireylere 21 soru yöneltti. Sözü alınanlardan M.M., savcılığın “Burak Oğraş’ın iş arkadaşları tarafınca ‘top, yumuşak, kız gibisin’ yakıştırmalarının yapıldığı tarafında beyanların bulunulduğu konusunda bildiklerinizi anlatınız” sorusuna şu karşılığı verdi:

Kendisi ince ruhlu birisiydi. Arkadaşları tarafınca bu türlü yakıştırmaların yapıldığını biliyordum ve görüyordum. Fakat kendisi bu duruma daima gülüp geçerdi, hayli takılmazdı.

“HERKESLE UYUMLUYDU”

Söz verenlerden H.E. ise, “Burak Oğraş nasıl bir kişiliğe sahipti. Arkadaşlarıyla uyumlu muydu, doğuşçu mıydı?” sorusunu şöyleki yanıtladı:

“Kavgacı bir huyu yoktu. Aksin utangaç, sakin, herkesle uyumlu bir yapısı vardı. Kimseye ziyan verecek bir yapısı yoktu.”

“İNTİHAR ETMEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ”

H.E.’nin savcılığın yönelttiği “Burak Oğraş’ın çatıdan düşmesi, atlaması yahut birileri tarafınca atılması niçiniyle mevt olayının gerçekleştiği anlaşılmıştır. Bu hususta ayrıntılı olarak bildiklerinizi anlatınız” sorusuna cevabı ise şöyleki:

“Belirtilen havuz ile kaldığımız lojman içinde belli bir ara vardı. O aradan Burak’ın lakin kuvvet alarak atlaması gerekli diye düşünüyorum. Burak’ın intihar ettiğini katiyen düşünmüyorum. Burak’ın birileri tarafınca öldürüldüğünü düşünüyorum lakin kim tarafınca ne sebeple ne biçimde öldürüldüğü hakkında bilgim yahut gördüm yoktur.”

“BİR USTANIN ERKEKLERE İLGİ DUYDUĞU SÖYLENTİLERİ VARDI”

Tabiri alınanlardan O.C., savcılığın yönelttiği, “Burak Oğraş sıhhatinde bir arkadaşı ile yaptığı toplantıda, ‘Lojmanda kalan bir erkek şahsın erkeklere ilgili duyduğunu’ söylemiş olduği anlaşılmaktadır. bu biçimde bir şahsın bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise isim ve soy ismini, kimlere sarkıntılık ve ilgi duyduğunu hakkında bildiklerinizi anlatınız” sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

“Stajdan döndükten daha sonra çalıştığımız yerdeki bir ustanın erkeklere ilgili duyduğu tarafında birtakım söylentiler olmuştu. Hatta bu taraftaki bir konuşmayı bizimle tıpkı otelde çalışmayıp, diğer otelde çalışan bir arkadaşımdan duymuştum.”

“ÇOK NAİF BİR KİŞİYDİ”

Şahitlerden C.M., “Burak Oğraş’ın iş yerinde zahmetli ve hengameli birilerinin bulunup bulunmadığı konusunda bildiklerinizi anlatınız” sorusunu şöyleki yanıtladı:

* Burak kendisine yönelik bu tıp davranışlara rastgele bir karşılık vermiyordu zira kendisi epeyce naif bir kişiydi.