Suudilerin petrol üretimi sembolik seviyeyi aştı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Suudilerin petrol üretimi sembolik seviyeyi aştı Suudi Arabistan, dünya petrol piyasasını istikrara kavuşturma taahhüdünü yerine getirmek hedefiyle ham petrol üretimini son 2 yılda birinci sefer sembolik düzey olan günlük 11 milyon varil üstüne çıkardı.

OPEC’in aylık raporunda gösterilen artış, ABD ve başka en önemli tüketici ülkelerin yükselen yakıt maliyetlerini dizginlemek için küme üzerinde üretim sayılarının eski düzeylerine geri getirilmesi konusunda mutabakatları daha sonrasında geldi.

Bu, Suudi Arabistan’ın OPEC+ önderi Rusya ile kısa süren bir fiyat savaşı yaşadığı devirde üretimin günde 12 milyon varili aştığı Nisan 2020’den bu yana OPEC’e bildirdiği en yüksek aylık üretim düzeyi. Suudi üretimi, bir petrol ihracatçısı olarak on yıllar boyunca nadiren 11 milyon varile ulaştı.

Ham petrol fiyatları yüzde 23 geriledi

Üretim artışları, son üç ayda yaklaşık yüzde 23 bedel kaybeden ham petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle beraberinde gerçekleşti.

Brent tipi ham petrol vadeli süreçleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde arz kesintisi kaygısıyla Haziran başında 120 doları aşmıştı. Şu anda 95 dolar civarında süreç nazarann kontratlar, dünya iktisadını vuran enflasyon dalgasını yumuşatıyorlar.

OPEC+’nın pandemi devrinde düşürülen üretimin eski düzeyine ulaşması için yapılan son artış ABD’li elçilerin aylar süren diplomatik gayretleri sonunda gerçekleşti.

ABD Lideri Joe Biden’ın Temmuz ayında Suudi Arabistan’a yaptığı tarihi ziyaret daha fazla üretim sağlanması konusunda bir sonuç elde edemezken ziyaretten bu yana akaryakıt fiyatlarındaki düşüş memnuniyetle karşılandı.

OPEC’in aylık raporunda Riyad idaresinin Ağustos ayında arzı günlük 236 bin varil artırarak 11,05 milyona çıkardığını ve bu ayın amacına neredeyse tam olarak ulaştığı açıklandı. Komşu Birleşik Arap Emirlikleri’nin üretiminin ise, günlük 51 bin varil artışla 3,18 milyona çıktığı gözlendi.

Üretim artışı şimdilik sona ermiş görünüyor

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin, berbatlaşan ekonomik görünüme karşılık üretimi yeniden sıkılaştırmasıyla arz artışı şimdilik sona ermiş üzere görünüyor. 23 ülkeden oluşan OPEC+ geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri görüşmede petrol piyasasında yaşanan “yüksek oynaklığı ve artan belirsizlikleri” niye göstererek günlük 100 bin varillik sembolik bir kesinti yapılacağını duyurdu.

Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, bir röportajda kümenin “dikkatli, önleyici ve proaktif” olmaya devam edeceğini söylemiş oldu.

OPEC’in raporu üyelerinin aylık üretim datalarının yanı sıra birfazlaca dış kaynağın üretim kestirimlerini de içeriyordu. OPEC’in maksatlarıyla ne kadar örtüştüğünü ölçmek için kullanılan bu ortalama krallığın üretiminin 10,9 milyon varille daha düşük gerçekleşeceğini öngörmüştü.

OPEC, global arz ve talep kestirimlerini bu yıl ve gelecek yıl için geçen ayki rapora göre büyük ölçüde değiştirmedi. Raporda, bu yıl için günlük 3,1 milyon varil ve 2023’te ise günlük 2,7 milyon varillik “sağlam” talep artışı öngörülüyor. Görünüm, Avrupa ve Çin’deki mali dayanak tedbirleri yahut Ukrayna’daki ihtilafa bir tahlille desteklenebilir.