Tansel Öngel: Mezarlık gezmek özel ilgi alanım

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Tansel Öngel: Mezarlık gezmek özel ilgi alanım Masumlar Apartmanı dizisinde canlandırdığı Naci karakteriyle büyük ilgi nazarann, akabinde Hayat Bugün dizisinde rol alan ünlü oyuncu Tansel Öngel, Ahmet Mümtaz Taylan’ın sunduğu Empati programında epey özel itiraflarda bulundu. Öngel’in mezarlıklarla ilgili yaptığı açıklama herkesi şaşırttı.

Tansel Öngel, açıklamasının bir yerinde “Benim özel ilgi alanım mezarlık dolaşmaktır.” deyince Ahmet Mümtaz Taylan “Biraz açar mısın? Bir yakınının olmadığı mezarlıklara da mı gidiyorsun?” diye sordu.

“Çocukken izciydim”

Öngel “Evet. Çocukken izciydim. 15 yaşındayken otostopla Kızılcahamam’a gidiyorduk. Son ayrımda da Çamlıdere diye bir ayrım vardı, bir mezarlık vardı ve orada bir ampul yanardı. İzciyken bütün arkadaşlarım ve ben epeyce korkardık o mezarlıktan, orada otostop çekmekten.

“Türkiye epeyce inançlı bir yerdi”

Ama Türkiye epeyce inançlı bir yerdi. Yılda 52 hafta var, 52 kampım vardı. O mezarlık hayli kıymetli benim ömrümde zira kimsenin olmadığı bir gece ben oraya gittim. daha sonra da Karşıyaka mezarlığına gitmeye başladım Ankara’da.” şeklinde konuştu.

“Çok şey keşfettim”

Taylan “Neydi seni oraya çeken şey?” sorusunu yöneltti. Öngel “O kadar korktum ki bunu çözmem lazımdı. Çok korkuyordum gece bilhassa. Yapay endişe uyaranları… Bir perde oluşturuyor. bir süre daha sonra anlatılan en absürt kıssaya bile inanıyorsun.” tabirlerini kullandı. Taylan “Aşabildin mi?” diye sordu. Öngel ise “Tabii olağan. daha sonra mezarlıkları keşfetmeye başladım. Bunun bir kültür olduğunu, insanların vedalaşma külçeşidinin bu biçimde yaşandığını, bu vedalaşma külçeşidinin yaşantıya ait bize bir sürü ipucu, bilgi verdiğini fark ettim. Kentlerin en yeşil yerlerinin mezarlıklar olduğunu…

Yurt dışına gitme talihim oldu meslek icabı. Bir sürü şehir… Hepsi birbirinden farklı fakat benzeri hisler taşıyor. Hatta resmi dini olmayan yerlerin bile bir devir fazlaca emsal bir vedalaşma hissini hatırlattığı ve o vedalaşmaya duydukları saygıyı gösteren yerler olduğunu keşfettim.
” cevabını verdi.