Tarlada metal dedektörüyle arama yaparken buldu: Bir aşkın simgesi

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Tarlada metal dedektörüyle arama yaparken buldu: Bir aşkın simgesi İskoçya’da yaşayan Robin Potter dört yıldır define araması yaptığını söyleyerek konutunun yakınındaki tarlada hayatının en pahalı definesini bulduğunu deklare etti. Potter birinci kez bu biçimde bedelli bir şey bulduğunu belirterek, “Mutluluktan ağladım. Şimdiye kadar bulduğum çöplerden daha sonra nihayet kıymetli bir şey bulmuştum. Çok hoş, şık bir yüzük. Bir aşkın simgesi” dedi.

ÇAĞDAŞ ALYANS OLABİLİR

Potter’ın bulduğu yüzük, çağdaş çağın alyansı olarak da düşünülebilecek, 16-18’inci yüzseneler içinde aşıkların birbirine verdiği yüzüklerden.

Halkanın iç kısmında bir şiirin dizesinin yer aldığını anlatan Potter, “Çapı 15 milimetre genç bir bayana ilişkin olmalı. Aşk yazmak yerine ise içiçe geçen iki tane kalp işareti konmuş. Yüzük de aslına bakarsan iki kişinin aşkının, birbirlerine olan bağlılığın simgesi” tabirlerini kullandı.

YA DÜŞÜRÜLDÜ YA DA ATILDI

Potter’ın yüzüğün nasıl tarlaya ulaştığı konusunda da bir fikri var: “Benim varsayımıma nazaran ya düşürüldü ya da hengame sırasında yere atıldı.”

Yüzüğün geçmişi günümüzden 300 yıldan öncesine dayandığı için kültür mirasıyla ilgilenen kurum ve hazineye bildirmesi gerektiğini ve ulusal müzeye temalıp konulmayacağının kararlaştırılacağını anlatan Potter, “Ben bildirdim. Müze istemezse satacağım ve parayı tarlanın sahibiyle bölüşeceğim” dedi.