Tesadüfen keşfedildi Türkiye şampiyonu oldu

tesbih

New member
Tesadüfen keşfedildi Türkiye şampiyonu oldu Köse ilçesinin denizden bin 670 metre yükseklikteki Akbaba köyünde yaşayan 15 yaşındaki Yasin Ozan, ağabeyini idmana götürmek üzere köye gelen Ercan Muslu’yla tanışınca hayatı değişti. Ağabeyiyle ilçe merkezinde idmana gidip koşmaya başlayınca ulusal sportmen ve antrenör Ercan Muslu’nun dikkatini çeken Ozan, çabucak idmanlara başladı.

Köy kaidelerinde büyüyen ve daima hayvanların, sokak köpeklerinin akabinde koşan Yasin Ozan, bölge şampiyonalarının akabinde katıldığı birinci Türkiye şampiyonası olan Adana Atletizm Kros Ligi Final Etabı U16 Yıldız Erkekler kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu.

Karda, kışta, yağmurda, çamurda her gün idman yapan Ozan’ın şimdiki maksadı olimpiyatlarda Türk bayrağını dalgalandırmak ve dünya rekorları kırmak.

“ERCAN HOCAMIZIN YETENEK AVCILIĞIYLA KEŞFEDİLDİ”

Kardeşi Yasin Ozan’ın küçükken hayvanların peşine koşarak atletizme adapte olduğunu lisana getiren abi Mücahit Ozan, “Köyümüz orman köyü olduğu için, herkes meskeninin önünde köpek besliyordu. Yasin de bu köpeklerle fazlaca oynuyordu, peşlerine fazlaca koşuyordu. bu türlü koşa koşa demek ki bacaklarında güç birikti ve koşuculuğa yöneldi. Ailemizde esasen bir sportmen daha var, Yasin’in ağabeyi Binali. O da Gümüşhane’de, Türkiye çapında dereceleri var. Ağabeyinden örnek alarak, motive olarak koşucu olmaya karar verdi. Köse de Ercan hocamızın yetenek avcılığıyla keşfedildi. Ercan hoca Binali kardeşimizin idmanını izlemek için gelmesi Yasin’e vesile oldu. çabucak sonrasında Yasin Türkiye şampiyonu oldu. Bizim maksadımız dünya şampiyonluğu. Türkiye şampiyonluğu artık bizim için küçük bir maksat oldu” dedi.

“TESADÜFEN FARK ETTİK”

Antrenör Ercan Muslu da, “Yasin’in yaşadığı Köse’nin Akbaba köyüne, ağabeyinin idmanını izlemeye gitmiştik. Biz ağabeyini almaya gittiğimizde, Yasin bize ben de sizinle gelebilir miyim demişti. Biz de köyden alıp idmana götürdük. Orada hayli hevesliydi Yasin, koşmak istedi. Ben de koş bakalım dedim ve tesadüfen fark ettik ki ağabeyi kadar yetenekli. Orada iki tane cevher bulduk kardeşi de hayli yetenekli. Atletizm sıkıntı bir spor kolu yazı kışı olmayan bir branş, biz sıkıntı koşullarda idman yapıyoruz. Karlı ve yağmurlu havalarla gayret ediyoruz. Güçlü geçiyor idmanlarımız. Güç olması da lazım, hiç bir muvaffakiyet tesadüf değildir. Rakiplerimiz şiddetli, onlarla gayret etmek için idman yapmak zorundayız. Yasin’le hayli kısa bir müddetde Türkiye şampiyonluğu elde ettik. Ben 2006 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil ettim, Yasin benden daha güzel yerlere gelecek” diye konuştu.

“HEDEFİM ULUSAL EKİBE GİRMEK”

Çocukken ineklerin ve köpeklerin peşine hayli koştuğunu söyleyen Türkiye şampiyonu genç koşucu Yasin Ozan ise, “Ercan hocamın idmanları ve yardımlarıyla şampiyonalara hazırlandım. Gayem dünyada rekor kırmak. Koşuya birinci vakit içinderda ağabeyimle başladım. Ben yaşadığımız köyde daima koşardım ineklerin, köpeklerin peşine. Abim koşucu olduğu için onu örnek aldım daha sonra buralara kadar geldim. Şampiyonalara katıldık, Türkiye birincisi oldum. Ekseriyetle her gün idman yapıyoruz, kar yağmur demeden daima yollardayız. Maksadım ulusal ekibe girmek, olimpiyatlara katılmak, dünyada rekor kırmak” tabirlerini kullandı.