TOKYO 2020 | 13 yıllık emeğin karşılığı madalya

tesbih

New member
TOKYO 2020 | 13 yıllık emeğin karşılığı madalya 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yarı finale yükselen Busenaz Sürmeneli, madalyayı garantileyerek tarihe geçtiği için fazlaca keyifli ve gururlu olduğunu söylemiş oldu.

Kokugikan Arena’da bayanlar 69 kilo çeyrek final karşılaşmasında Ukraynalı rakibi Anna Lysenko’yu yenen Busenaz, müsabakadan daha sonra heyecanını ve memnunluğunu Anadolu Ajansı’yla paylaştı.

Busenaz Sürmeneli, epeyce keyifli olduğunu belirterek, “Tarihe geçtik. İnşallah bizim üzere birçok kardeşlerimiz de olimpiyat madalyaları kazanır. Türkiye’me, kulübüm Trabzonspor’uma selam olsun. Trabzonspor’a birinci olimpiyat madalyası gidiyor. Bunun da farklı bir gururu var.” dedi.

Tam performansını çabucak hemen ringe yansıtmadığını anlatan 23 yaşındaki atlet, “İlerleyen maçlar daha sıkıntı olacak. Açıkçası kendimi o maçlara sakladım. İnşallah daha hoş olacak. Türk halkına epey selam söylüyorum, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Bana dua etmelerini istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Karılaşmasının TSİ 06.00’da oynandığını hatırlatan Busenaz, “Milyonlarca kişi sizin için alarm kuruyor ve maçınızı izliyor. Hakikaten çok gurur verici bir şey. Annemler, babamlar efsane boksörlerin maçlarını izlemek için sabah saatlerine alarm kurarmış. Düşünsenize artık birebiri benim başıma geliyor. Çok keyifli ve gururluyum. 13 yıldır gecemi gündüzüme katarak ben bu madalya için hazırlanıyorum. O inanç, yürek, kapasite Türk hanımında her vakit vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ringe çıktığı vakit yaptığı dansın kıssasını de anlatan Busenaz Sürmeneli, “Aslında ben bu dansı ringde rakibim karşısında yapmak istiyordum. Lakin hocam ‘sakın bunu maçta yapma, rakibine yakalanır düşersin’ dedi. Rakibe hiç yanaşmadan yapıyorum bu dansı. Bana özel bir sevinç ve hareket olsun istiyorum. bu biçimde imza bir hareket yapıyorum.” diye konuştu.

Boks Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Cahit Süme ise yaptığı açıklamada, “Biz bir tarih yazdık. Bronz madalyayı garantiledik fakat altın madalyayla noktayı koymak istiyoruz. Busenaz bir model oldu. İnşallah alttan daha da birçok atletler gelir ve bu bir başlangıç olur.” yorumunda bulundu.