TOKYO 2020 | Çağdaş pentatlonda 5. olan Unsur Özyüksel, gelecek için tezli

tesbih

New member
TOKYO 2020 | Çağdaş pentatlonda 5. olan Unsur Özyüksel, gelecek için tezli Rio 2016’da 35. olan ve Tokyo 2020’de daha büyük bir muvaffakiyet elde eden Unsur Özyüksel, muvaffakiyetini kıymetlendirdi.

Elde ettikleri muvaffakiyetten dolayı epeyce memnun olduklarını belirten Prensip, “Bizim açımızdan madalya almış kadar memnun olduk. Güç bir müddetçti. Çok çalıştık, hayli emek verdik. Bu kararı almak büyük bir muvaffakiyet.” dedi.

Çok yeterli bir gruba sahip olduğunu kaydeden ulusal sportmen, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Federasyonumuz ve bakanlığımız şu anda bu branşa ziyadesiyle takviye veriyor. Elimizden geleni yapıyoruz. Çok başarılı olmadığımız 5 farklı branştayız. Beşini yaparak başarılı olmaya çalışıyoruz. Ülkemiz ismine elimizden gelenin en güzelini yaparak başarılı olmaya çalışıyoruz. Ülkemiz ismine hayli çalıştık, fazlaca yıprandık. Madalyayı fazlaca istiyorduk ve ona epey yakındık. İnanıyorum ki epey büyük bir dert olmadığı sürece bu sonuç bizim kürsüde yer alacağımızın ispatıdır. Destekleyen herkese hayli teşekkür ediyorum. Aileme, hocalarıma, takımıma teşekkür ediyorum.”

Duygusal anlar yaşayan Prensip, elde ettiği kararın değeri konusunda, “Ağlayacaktım. Bu sonuç bence şampiyonluk kadar kıymetli. Tüm branşlar pahalı lakin çağdaş pentatlon hiç var olmadığımız bir alan. Tarihte hiç olmadığımız bir yer. Birinci defa Rio 2016’da katıldık. Branşın ortasındaki beş branşta da var olmaya çalışıyoruz ve bütün dünyaya Türkiye’nin de var olduğunu, madalya adayı olduğun gösteriyoruz. Hem dünya şampiyonluğunda hem olimpiyatlarda ses getireceğimize inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Madalya olmasa da beşinciliğin fazlaca kıymetli olduğunu anlatan Prensip, “36 finalist ile yarışıyoruz. Bunların ortasında yarışmak hayli epey güç, kota almak epey sıkıntı. Avrupa kıtasında kota almaya çalışıyoruz ve hudutlu bir sayımız var. Onların ortasında kota almaya çalışıyoruz. 36 kişi ortasına girip, buraya gelmek bizim için inanılmazdı. Birinci beşin ortasında yer almak inanılmazdı.” diye konuştu.

“BUNDAN daha sonra MADALYALAR OLACAK”

Deneyimli atletlerle Tokyo 2020’de rekabet ettiğine dikkati çeken Prensip, “Benim önümdeki beşerler yaşça benden büyük ve deneyimli beşerler. Ortamızda 13 yaş fark var. Bu da 3-4 olimpiyat daha fazla katıldıkları manasına geliyor. Onlar kaçıncı olimpiyatlarında madalya alabildiler. Biz daha ikinci olimpiyatlarımızdayız ve bu kadar kürsüye yaklaşmış bulunuyoruz. Ben hayli inanıyorum, grubum de hayli inanıyor. Siz de inanın. Bundan daha sonra Paris, Los Angeles, Avustralya olacak, geliyoruz. Bundan daha sonra madalyalar olacak.” sözlerini kullandı.

Elde ettiği derecenin bundan daha sonrası için işlerini kolaylaştıracağını belirten Unsur, “Rakiplerimizi de korkutuyoruz. aslına bakarsan yerimizi muhakkak etmiştik lakin olimpiyat öteki bir topluluk, atmosfer. Burada bile başarılı olup, ‘buradayız’ demek bence dünyayı salladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Çağdaş pentatlon tercihi konusunda soruyu yanıtlayan Unsur, şunları söylemiş oldu:

“Özel yeteneğim olduğu için koşmayı fazlaca seviyorum. Lakin çağdaş pentatlon fazlaca öbür bir şey, ona bağlanmak fazlaca hoş. Pentatlon yapmayı epey seviyorum. Kendimi kuvvetli hissettiriyor. Bir şeyleri başarmak, çabalamak, onların kararınu almak, kürsüde yer almak hayli hoş. Umarım daha fazla başarabiliriz. Pentatlondan vazgeçmeyi düşünmüyorum.”

“BİZDEN KORKSUNLAR”

Bundan daha sonraki olimpiyatlarda neler yapabileceğine dair soruları yanıtlayan Unsur, “Çok rahat en az üç madalyayla gideriz. En az üç altınla kapatırız üzere geliyor. İnancımız da epeyce arttı. Çağdaş pentatlonun sistemi de değişiyor. 2022’de yeni format geliyor. Yeni format benim için fazlaca avantajlı. Çok kuvvetli geliyoruz ve nitekim şu an federasyon tarafınca hoş destekleniyorum. Eksiklerimizi kolay kapatacağımıza inanıyoruz. Çok yeterli çalışıyoruz. Takım de kuvvetli biz de kuvvetliyüz. İnsanların beni geçmesi, kürsüden alması için yeni atletler yetiştirmesi gerekecek. Bizden korksunlar. Paris’in kelamını verebilirim.” diye konuştu.

Tokyo 2020’de madalyayı hayli hissettiğini anlatan Prensip, “Atışlarda hayli heyecanlandım. Bilhassa ikinci atışta hayli heyecanlandım. Nem atışımı fazlaca etkiledi, elim fazlaca terledi. Tetiği hissetmedim lakin bunlar deneyim. Önümdekiler bunları ziyadesiyle hayatış insanlardı. Bu deneyimlerle biz de yolumuzda ilerleyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Ailesinin takviyesiyle ilgili soruları yanıtlayan ve duygusal anlar yaşayan Unsur, “Beni ağlatacaksınız. Ailem hayatını bana adadı.” değerlendirmesinde bulundu.

“PARİS’TE ÇOK GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE GELİYOR”

Türk atletlerin Tokyo 2020’de hem daha fazlaca madalya aldığını tıpkı vakitte madalyaya hayli yaklaşacak çabalar verdiğini hatırlatan Prensip, şunları kaydetti:

“Bu kadar beşincilik, altıncılık yaşamamıştık. Cimnastik, okçuluk, atıcılık şahaneyiz. Türkiye epeyce gelişti, fazlaca ilerliyor. Farklı branşlarda ziyadesiyle ilerlemeye başladı. Orada alınan dördüncülükler, beşincilikler şampiyonluklar kadar fazlaca kıymetli. Çok efor harcamaya başladık. Paris’te epeyce kuvvetli bir Türkiye geliyor. Bütün dünya hazır olsun.”

Tokyo 2020’ye zihinsel ve fizikî olarak epeyce düzgün hazırlandığını vurgulayan Unsur, “Şampiyon üzere geldim, fazlaca şükür şampiyon üzere ayrılıyorum.” diye konuştu.

“EN BÜYÜK EKSİKLİĞİM ESKRİMDİ”

Farklı ülkelerdeki başka sportmenlerin da kendisinden çekindiğini anlatan Prensip, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Her vakit korkulan rakiptim, her vakit tehlikeliydim. Şu an daha fazlaca korkuyorlar. İngiliz kızı kürsüden indirmek ne kadar zorsa, birebir şey benim için de geçerli olacak. Yalnızca hayli küçük adım kaldı. Başarmak üzereyiz. Pandemi birazcık mahzur oldu. En büyük eksikliğim eskrimdi. Partnere gereksinimim vardı. Pandemiden dolayı maalesef eşli çalışmalar yapamadık, o eksikliği kapatamadım. Dezavantajımız bu oldu lakin 2024 epey farklı olacak.”

Mete Gazoz’un başarısına değinen Prensip, “O altın madalya alırken hayli ağladım. Kendim alsam bu kadar ağlar mıydım bilmiyorum, epey duygulanmıştım. Olimpiyat köyündeki herkes ‘ne oldu, bir şey mi oldu’ diye bana bakmıştı. Farklı branşları yaptığım için birçok şahısla tanışıyorum, farklı branşla da yakın arkadaşlığım var. O yüzden kendim madalya almış kadar sevindim. O madalyaya dokunuyorum. Yasemin Adar da madalya aldı. Yan odamda kalıyor, beraberyiz. Farklı hislerdi. Tek başına madalya almanın değil, kadronun gücünü de hissetmiş oldum. Arkadaşlarımın da madalya alması, ülkenin kalkınmasının ne kadar kıymetli olduğunu öğrenmiş olduk. Yalnızca kendimizi düşünemeyiz. Bütün branşları düşünüp, bütün branşlarla muvaffakiyete koşmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Muvaffakiyet için hayli çalıştığını vurgulayan Unsur, “Modern pentatlonda ulusal gruba gittiğimde arkadaşlarım ‘nasıl yapacaksın, sen kimsin, Türk’sün sonuçta’ sözleri kullandı. Kendi kendini ezen bir gruptuk. Onlar da haklıydı. Hayatlarında hiç finale kalamamış bir yerden geliyorduk. bu biçimde hayli şaşırmıştım. ‘Onlar da insan, biz de insanız. Niçin geçemeyelim?’ demiştim. Sanırım bunu birinci söyleyen ben olduğum için, birinci bakılırsan ben olduğum için başarılıyım. Elimizden geleni yapıyoruz. Dünyaya da ziyadesiyle rakip oluyoruz. Sesimizi de duyuracağız. İnanıyorum ki bu yalnızca benimle kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayan ulusal sportmenlerin başarısıyla ilgili soruyu yanıtlayan Unsur, “Kadınlarımızın muvaffakiyetleri açıkçası beni daha epey memnun ediyor. Onların daha hayli gereksinimi var. Kaç altın kızlarımız gelecek. Çok da hoş örnek oluyoruz. Türkiye’yi destekliyoruz. Artık spora girmemiz lazım, Türkiye’yi göstermemiz lazım. Yapacağımıza inanıyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.