TOKYO 2020 | Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, Kübalıya neden yenildiğini deklare etti

tesbih

New member
TOKYO 2020 | Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, Kübalıya neden yenildiğini deklare etti 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda güreşte Türkiye’ye bronz madalya kazandıran İstek Kayaalp buruk bir sevinç yaşadığını söylemiş oldu.

Bronz madalya uğraşının akabinde çıklamada bulunan İstek Kayaalp, “Buruk bir sevinç yaşayarak tarihe geçmiş oldum. Güreşte ikinci defa 3 olimpiyat madalyası kazanmış atlet olarak tarihe geçmek nasip oldu fakat altın madalya olmadı.” dedi.

Oyunlarda elinden gelen her şeyi yaptığını vurgulayan ulusal sportmen, “Kazanamadığım için üzülüyorum. Elimden gelen her şeyi yaptığım için bir yandan üzülmüyorum. bu biçimde tarihe geçmek de varmış.” sözlerini kullandı.

Kendisine takviye veren herkese teşekkür eden İstek Kayaalp, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Yeteneğimizi ülkemizin hizmetine sunmak bizim birinci bakılırsavimizdi. Bunu layığıyla yapabildiysek ne memnun bize. Şimdiye kadar aslına bakarsan biroldukça Avrupa ve dünya şampiyonluklarım var. Üçüncü sefer de olimpiyat madalyasına sahip oldum. Daha ne yapabilirim ki, altın madalya eksik.”

İstek, güreşte Hamit Kaplan’ın yanı sıra halterde Naim Süleymanoğlu ve Halil Keyifli üzere oyunlarda üç madalya alan bir sportmen olarak tarihe geçtiğinin hatırlatılması üzerine, “bu biçimde büyük şampiyonlar ortasına girebilmek hoş şey. Tahminen dördüncü nasip olur. Şu an değerli olan bunun sevincini yaşamak. İleriye dönük şimdiden tarih belirlemek ve bunu konuşmak kıymetli değil.” diye konuştu.

KÜBALI LOPEZ İLE OLAN REKABETİ

Yarı finalde en büyük rakibi Kübalı Mijain Lopez Nunez’e yenilen ulusal atlet, bu biçimde bir eşleşmeyi öncesinde isteyip istemediği sorusunu, “Ben ‘inşallah yarı finalde denk gelirim’ demiştim. Finalde de elimden geleni yapacaktım lakin finalde kaybetmek kadar makus bir şey yok. ‘Yarı finalde ya yeneceğim, kaybedersem de yarı finalde kaybedeyim’ dedim. Orada saldıracağımı ve orada savaşacağımı söylemiştim. O denli de oldu. Savaşımı yaptım. İkinci pasif de bana verilseydi işin seyri değişebilirdi. Daha bir güç gelirdi.” formunda yanıtladı.

Tokyo’ya geldiğinden beri fazlaca kilo vermekten şikayet eden İstek, “5-6 kilo verdim, onun da tesiri oldu. Olimpiyat köyüne sonuçta dışarıdan yemek sokulmuyor. Oradaki yemelerle yönetim ediliyor, o da iç açıcı değil. Damak tadımıza uygun değil. Kilo farkı da vardı yapacak bir şey yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Lopez ile yaptığı maçın akabinde Kübalının hayli sevindiğinin hatırlatılması üzerine İstek, “Sevindi tıpkı vakitte epey saldırdı. Bana ayak takmıştı. Ayağım yerde kalsaydı puan vermezdim. Ayağını kaldırdığını anladım ve itiraz ettik. Kabul edildi, ikinci pasifin ona verileceğini düşündük lakin olmadı.” tabirlerini kullandı.

Ulusal sportmen, Kübalı rakibine hayli büyük hürmet duyduğunu vurgulayarak, “Ne olursa olsun büyük bir rakip, hürmet duymak lazım. Sonuçta kendini ispatlamış rakip. Onun yardımıyla daha kuvvetli oldum, daha başarılı oldum. Tahminen de en epeyce ben onu tehdit ettim.” diyerek kelamlarını tamamladı.