TSF Lideri Tülay: 1 milyonun üzerinde lisanslı atlet var

tesbih

New member
TSF Lideri Tülay: 1 milyonun üzerinde lisanslı atlet var Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tülay, “Satranç sporu bilhassa son senelerda harikulade bir ivme kazandı. 1 milyonun üzerinde lisanslı atletimiz var. Tüm spor branşlarının önünde yer alıyor. Pandemi devrini de en sağlıklı ve dolu dolu geçiren federasyonun başındayız.’’ dedi.
Türkiye’nin en büyük spor tertiplerinden biri olan ve 27 Ağustos günü başlayan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası Konya’da Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir merasimle daha sonra erdi. Ana sponsoru Türkiye İş Bankası olan Türkiye Satranç Federasyonu’nun gerçekleştirdiği 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarında Yıldızlarda 420 atlet küçüklerde ise 951 sportmen olmak üzere toplam bin 371 atlet uğraş etti. Bu yıl şampiyonada, Küçükler ve yıldızlarda 220 atlet derece elde ederek ulusal kadro havuzuna girmeye hak kazandı.

SATRANÇ SPORU İVME KAZANDI

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tülay, satranç sporunun son senelerda ivme kazandığını belirtti. Tülay, şunları söylemiş oldu:

“Türkiye şampiyonasının değeri, alt yapı ulusal grup havuzunun seçildiği bilhassa dereceye giren üst yaş sıralamadaki çocuklarımız da federasyonumuz imkanlarında yurt haricinde ülkemizi temsil etmek için yarışıyorlar. Satranç sporu bilhassa son senelerda dayanılmaz bir ivme kazandı. 1 milyonun üzerinde lisanslı atletimiz var. Tüm spor branşlarının önünde yer alıyor. Pandemi devrini de en sağlıklı ve dolu dolu geçiren federasyonun başındayız. her vakit söylüyoruz en büyük takviye her vakit velilerimizden geliyor.”

Türkiye’yi yurt haricinde temsil ederek değerli başarılara imza atan Can Haktan Unat da şu biçimde konuştu: “Satranca, annem yardımıyla başladım. Benim için uygun bir spor arıyordu ve epeyce hareketli olduğum için benim bir şeylerle uğraşmamı istedi. En sonunda satrançta karar kıldım. Zira satrançtan farklı bir zevk alıyordum. Futbol ve basketbol satranç kadar zevkli gelmedi. Satranç epeyce seven birisiyim satranç oynadığım vakit hiç sıkılmıyorum. Bu tip turnuvaların olmaması beni çok üzmüştü. Satranç oynamamak beni geriyordu. Bu turnuva da olunca direk katıldım esasen özlemişim satranç oynamayı.”