Türkler daha hayli çalışıp daha az kazanıyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Türkler daha hayli çalışıp daha az kazanıyor Türkiye’ye tatile geldiğini belirten bir gurbetçinin cebinden 50 Euro çıkarıp “Ben bunun için bir saat çalışıyorum sen bir hafta çalışıyorsun, geliyorum buraya bozduruyorum kral üzere yaşıyorum, ayıp ayıp günah günah” diyerek reaksiyon gösterdiği manzaralar gündem oldu.

Türk
Lirasındaki kıymet kaybı Türkiye’de yaşayan vatandaşların alım gücünü zayıflatırken Avrupa ülkelerinde taban fiyatlı çalışanlar daha az çalışıp daha epey kazanıyor. Son vakit içinderda Türk Lirası ile Euro üzerinden karşılaştırma yapan görüntüler toplumsal medyada fazlacaça yer buluyor.

‘BİR SAATTE KAZANIYORUM’

Bir sokak röportajında AKP iktidarının siyasetlerini savunan bir vatandaşa Hollanda’da çalışıp Türkiye’ye tatile geldiğini belirten bir gurbetçinin cebinden 50 Euro çıkarıp “Ben bunun için bir saat çalışıyorum sen bir hafta çalışıyorsun, geliyorum buraya bozduruyorum kral üzere yaşıyorum, ayıp ayıp günah günah” diyerek reaksiyon gösterdiği manzaralar gündem oldu. Almanya’da bir hanımın 1 buçuk saatte kazandığını söylemiş olduği 20 Euro ile yaptığı alışveriş de toplumsal medya gündeminde çok yer tuttu. Türkiye’de yüzde 80’e dayanan enflasyonla geçim çabası veren bir personel ile Almanya’da çalışan bir emekçinin taban fiyatını karşılaştırdık. Almanya’da taban fiyat 2022’nin ikinci yarısından itibaren 1.811 Euro oldu. Bir Alman’ın ayda 173 saat çalışarak kazandığı fiyat 33.503 TL’ye denk geliyor. Bu çıkar ve TL’deki kıymet kaybı, Almanların tatil için Türkiye’yi tercih etmesinin en değerli niçinlerinden biri haline getiriyor. Günde ortalama 7 saat çalışan bir Alman günlük 73 Euro yani 763 lira kazanırken, Türkiye’de 5.500 TL’lik minimum fiyatla çalışan bir emekçi ise günde 8 saat çalışarak yalnızca 195 TL kazanıyor. Yani Türk emekçinin bir Alman’ın bir günde kazandığı paraya erişebilmesi için yaklaşık 4 gün çalışması gerekiyor.

Türkiye’de 50 Euro için 5 gün çalışmak gerekiyor

Bir sokak röportajında Hollanda’da çalıştığını ve 1 saatte 50 Euro kazandığını söyleyen gurbetçinin AKP iktidarının siyasetlerini savunan vatandaşa reaksiyonu pek konuşuldu. 50 Euro’yu TL’ye çevirip hükümdarlar üzere gezdiğini söyleyen gurbetçinin 1 saatte kazandığı 925 lirayı Türkiye’de çalışan minimum ücretlinin kazanabilmesi için yaklaşık 5 gün çalışması gerekiyor.