Üniversiteler ne vakit açılacak? YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Üniversiteler ne vakit açılacak? YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması Pandemi başından bu yana yüz yüze eğitime orta verilen üniversitelerde 2021-2022 öğretim yılına yüz yüze eğitimle başlamak için çalışmaların sürdüğünü duyuran Yükseköğretim Kurumu yazılı bir açıklama yaptı. Üniversitelerde eğitim periyodunun başlayacağı tarih geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca duyurulmuştu.

ÜNİVERSİTELER NE VAKİT AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül prestijiyle başlayacaktır.”

13 EYLÜL’DEN EVVEL AŞI

Yükseköğretim Şurası (YÖK), Sıhhat Bakanlığına gönderdiği yazı ile üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari takımlardaki işçi ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin bu yılın eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını istedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da, “13 Eylül’dilk evvel üniversite öğrencilerimiz de aşılarını olacak” açıklamasında bulundu.

Buna nazaran üniversitelerin 13 Eylül Pazartesi günü itibariyle açılacağı öngörülüyor.

YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

YÖK Lideri Erol Özvar imzasıyla yayınlanan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

* 2019 yılının sonlarında başlayan ve 2020 yılının birinci aylarına damgasını vuran COVID-19 global salgını ile bir arada yükseköğretim kurumlarımızda uzaktan eğitime geçilmiştir.

* Uygulamalı eğitimlerin bir kısmına devam edilmesi ve bilhassa harmanlanmış (hibrit) öğretimin de yaygınlaşması ile bir arada geçtiğimiz yıl ‘’Küresel Salgında Yeni Normalleşme” çalışmaları yapılmıştır.

* Salgının dinamik bir müddetç olduğu göz önünde bulundurulduğunda, üniversitelerin ilgili konseyleri tarafınca salgının bölgesel ve lokal seyrine nazaran farklı programların farklı uygulamaları özelinde planlama yapılması gerektiği belirtilmiştir. Buna göre üniversitelerimizde “Koronavirus Komisyonları” oluşturulmuş, süratli karar sistemleri tesis edilmiştir.

* 2021-2022 Eğitim ve Öğretim devrinde, Yükseköğretim Şurası olarak örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmalarımız yürütülmektedir.

* Salgının seyrine, alt yapı imkanları ve yerleşkelerin kapasitelerine göre, COVID-19 salgınına yönelik önlemler kapsamında yükseköğretim kurumlarımız tarafınca gerektiğinde program özelinde yüz yüze ve çevrim içi öğretim yapılabilecektir.