Ulusal boksör Busenaz Sürmeneli: “Bu sahneye çıkan birinci Türk bayan boksör oldum”

tesbih

New member
Ulusal boksör Busenaz Sürmeneli: “Bu sahneye çıkan birinci Türk bayan boksör oldum” 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bayanlar 69 kiloda Polonyalı Kraolina Kozsewska’yı eleyerek ismini çeyrek finale yazdıran ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, Türkiye’nin olimpiyatlarda ringe çıkan birinci bayan boksörü olmanın gururunu yaşıyor.

Sürmeneli’nin atleti olduğu Trabzonspor Kulübünün internet sitesinde yer alan açıklamada, olimpiyatlarda ringe çıkan birinci bayan Türk boksör olan Busenaz’ın, çeyrek finalde 30 Temmuz Cuma günü Ukraynalı Anna Lysenko’yla yapacağı müsabakaya antrenör Cahit Süme ile orta vermeden hazırlandığı açıklandı.

“ÜLKEMİ BURADA TEMSİL ETMENİN GURURUNU TAŞIYORUM”

Açıklamada, 23 yaşındaki Busenaz Sürmeneli’nin tabirlerine de yer verildi. Çocukluğundan beri olimpiyatlar için hazırlandığının altını çizen Busenaz Sürmeneli, “Hocam tarafınca daima olimpik bir sportmen olabilmek için yetiştirildim. Çok emek verdik, epeyce fedakarlıklar yaptık ve bu günlere geldik. Olimpiyatlarda birinci maçıma çıktım ve ne büyük gurur ki ülkemin bu sahnede maça çıkan ve galibiyet alan birinci bayan boksörü oldum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sürmeneli, boks yaptığı için vakit zaman, “Kız çocuğu boks yapar mı? Bayan boksör olur mu?” üzere yansılarla karşılaştığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ama daima yoluma baktım ve ilerledim. Son 16 maçımı kazanınca da bu galibiyetimi, her ne iş yapıyor olursa olsun canla başla çalışan bayanlarımıza ve bir gün benim üzere olmak isteyen çocuklarımıza armağan ettim. Her gün olimpiyatlarda yarışmıyorsunuz. Bu fırsat ayağınıza ender geliyor. O yüzden biz atletler topluma güzel gelecek iletilerimizi da bu vesileyle vermeliyiz. Tıpkı merhum büyük ulusal atletimiz Naim Süleymanoğlu üzere. Önümde çeyrek final maçım var. İnşallah oradan da bir galibiyetle ayrılıp, ülkemdeki bu sevinç dalgasını büyütmek istiyorum.”