Uzmanından çocuklar için beslenme önerisi

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Uzmanından çocuklar için beslenme önerisi Diyetisyen Neslihan Öztürk, çocuklarda kâfi ve istikrarlı beslenmenin kıymetini anlattı.

Öztürk, çocukların kâfi ve istikrarlı beslenmediklerinde karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissedeceklerini, bu niçinle matematik zekaları ve okuma-yazma kapasitelerinin düşük olacağını belirterek, “Halsiz ve bitkin olduğu için uyuklayacak, bu yüzden okula devamsızlığı artacak. Ayrıyeten hayli güzel algılayamadığı için de natürel ki okul başarısı birebir oranda düşmüş olacak. O niçinle çocukların kâfi ve istikrarlı beslendiklerinden emin olmamız gereklidir. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başarılı olması için çocuklarımızın fazlaca düzgün beslenmesi gerekiyor. Maske, uzaklık ve hijyen kurallarına fazlaca dikkat edilmesi gerekiyor. Zira eğitim-öğretim yılımız kesilirse, gelecek kuşaklarımız eğitimsiz kalacak. Aşıları yaptırmak, fazlaca âlâ beslenmek çocuklarımızın bilişsel kapasitelerini artıracak ve hastalanmalarını önleyecek. Bu niçinle eğitim sürecinin devamı açısından çocuklar kâfi ve istikrarlı beslenmeli, aşılarını yaptırmalılar” diye konuştu.

‘NE KADAR SU İÇTİĞİ DENETİM ALTINDA TUTULMALI’

Bir çocuğun bağışıklığını kuvvetli tutmak için birtakım vitamin ve minerallerin olduğunu belirten Öztürk, şunları söylemiş oldu:
Bunların başında Omega-3 geliyor. Haftada 3 gün kesinlikle çocukların balık tüketmesi gereklidir. Balık tüketmiyorlarsa, her gün balık yağı kesinlikle almalılar. Hatta haftada 3 gün tüketiyorsa, tüketmediği günlerde de balık yağı kullanımı gerekir. A, D vitamini, çinko, demir, magnezyum bu üslup vitamin ve mineraller, örneğin B12, C vitamini hem bağışıklığı kuvvetli fiyat, tıpkı vakitte çocukların öğrenme kapasitelerini artırır.Bağışıklığın düşmanları var. Örneğin, gerilimi yönetememek. Çocuklar gerilimi nasıl yöneteceklerini bilmezler. Lakin ebeveynleri olarak çocukların rahat etmesini sağlamamız gerekiyor. örneğin su içme konusu çok kıymetlidir. Çocukların bedeninin yağlanmasını, kilo almamasını, baş ağrılarının olmamasını ve konsantrasyonlarının bozulmasını istemiyorsanız, anlatılanı anında algılamasını istiyorsanız, içtikleri su oranını denetim etmek gerekiyor. Bunun ortasında kimi ölçüler var örneğin, 1- 3 yaş kümesinde olan çocuklar 1,3 litre su, 4-8 yaş kümesinde olanlar 1,4 litre su, 9-13 yaş kümesi kız çocukları 2,1 litre, erkek çocukları 2,4 litre, 14-18 yaş kümesi çocuklarda kız çocukları 2,3 litre, erkeklerde 3,3 litre su içmesi gerekiyor. Kendi içtiğimiz su kadar çocuğumuzun da ne kadar su içtiğini günlük olarak denetim altında tutmalıyız.”

‘YATMADAN 2 SAAT EVVEL BU BESİNLERİ TÜKETMELİ’

Öztürk, bağışıklığın en büyük düşmanlarından bir adedinin de idman yapmamak olduğunu belirterek, “Çocuklarımız iki sene meskende kaldılar, harcadıkları güç fazlaca azaldı, hareketsiz kaldılar. Hem sosyalleşip grup oyunlarına yinedan başlatmamız birebir vakitte harcadıklarını enerjiyi artırmamız gerekiyor. Zira bu bağışıklıklarını da kuvvetli tutacak, hem de okul performanslarını da daha üst düzeye getirecektir. Bağışıklığın en büyük düşmanlarından bir başkası de uyumamak. Büyüme hormonları akşam 21.00’de azamî düzeyde salgılanır. Kalsiyumun en uygun emildiği saatte akşam saatleri olduğu için çocuklarımız yatmadan evvel kalsiyum kaynağı olan süt, kefir, yoğurt tüketebilir. Bunları tüketsinler. Kemik oluşumu ve büyüme gelişimleri, bağışıklıkları için fazlaca yeterli sonuç alacaklardır” dedi.