Vatandaş için dışarıda 1 tabak yemek hayal oldu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Vatandaş için dışarıda 1 tabak yemek hayal oldu Ekonomik krizi en derinden hisseden vatandaşlar için artık dışarıda yemek yemek neredeyse hayal oldu. Zira artan hayat pahalılığının en çok hissedildiği yerlerden birisi de mutfak oldu. Halk son deva olarak porsiyonlarını küçültmeye gitti.

Kamera: Sinan TUNÇ

2021 yılında peş peşe gelen rekor artırımlar yeni yılda da sürat kesmeden devam ediyor.

İğniçin ipliğe her şeye artırım gelirken, bilhassa besin mamüllerindeki yüksek fiyat artışları vatandaşları kara kara düşündürüyor.

O denli ki dar gelirli yurttaşlar artık temel besin mamüllerini bile alamıyor. Hal bu biçimde olunca vatandaşlar için dışarıda yemek yemek de hayal oldu.

Kendi deyişiyle, “ucuza kaçmaya” çalışan vatandaş dışarıda ailesiyle vakit geçirmeye, eğlenmeye hasret kaldı. Esnaf da bu durumdan bir çok etkilendi, satışları yarı yarıya düştü.

SÖZCÜ muhabiri İstanbul Beşiktaş’ta vatandaşa mikrofon uzattı, “Son periyotta porsiyonlarınızı küçültmek zorunda kaldınız mı? niye? Ne vakitten beri?” diye sordu. Verilen cevaplar şu biçimde oldu:

“DIŞARIDA YEMEK YEMENİN NE KADAR LÜKS OLDUĞUNU FARK ETTİM”

Barış Savran:
“Hayır, katiyen yiyemiyorum. Zira fiyatlar çok arttı. Porsiyon küçültmedim lakin artık konutta kendi yemeğimi kendim yapmayı tercih ediyorum. Ucuza kaçmaya çalışıyorum, dışarıda yemeyi tercih etmiyorum şu sıralar. Bilhassa bu yılın başından beri fiyatlar epeyce fark etti. Dışarıda yemek yemenin ne kadar lüks bir durum olduğunu bu sene fazlaca yeterli fark ettim.”

“ÖNCEDEN TOPLUMSAL HAYATA YANSIYORDU ARTIK DİREKT MUTFAĞA YANSIDI”

Musa Çelikkılıç:
“Enflasyon artışlarından dolayı dışarıda yemek yiyemiyoruz. Porsiyonu küçültmeye gitmemiz gerekiyordu zira mutfak maliyetlerini karşılayacak durumda değiliz. Aslında 3-4 yıldır bu biçimde bir durum var fakat bu sene döviz kriziyle birlikte daha bir ayyuka çıktı. Evvelden toplumsal hayata yansıyordu, artık direkt mutfağa yansıdı. Üniversite birinci sınıftayken fazlaca rahat bir biçimde yaşadığımı fark ettim.”

“ARTIK YETERLİCE İŞİN TADINI KAÇIRDILAR”

Osman Ünlüova:
“Emekliyiz, geçinemiyoruz. Artık yeterlice işin tadını kaçırdılar… Son artırımlarla artık fazlaca mağdur duruma düştük. (Porsiyon küçültmeye başladınız mı?) aslına bakarsanız yiyemiyoruz ki, nasıl küçültelim? Alamıyoruz.”

“MARKETE GİTTİĞİMİZDE DE TIPKI FİYATLARLA KARŞILAŞIYORUZ”

Serhat Uysal:
“Hayır yiyemiyorum. Zira fiyatlar fazlaca yükseldi. Dolar krizinden beri bu biçimde bir meseleyle karşı karşıyayım. Meskende kendim bir şeyler yapmaya çalışıyorum lakin birebir şeye denk geliyor. Zira markete gittiğimizde de tıpkı fiyatlarla karşılaşıyoruz. O yüzden durum berbata gidiyor… Porsiyon küçültmek zorunda kaldım.”

“İNSANLAR EN UCUZA BULABİLDİĞİ ŞEYİ YEMEYE ÇALIŞIYOR”

İbrahim Yıldız:
“Dışarıda eskisi kadar yiyemiyorsun, mecbur konutta yiyorsun. Zira geçim zorluğundan dolayı artık herkes en ucuza bulabildiği şeyi yemeye çalışıyor. Beşerler mecburiyetten porsiyon küçültmeye gidiyor. Her şeyin fiyatı arttığı için daha az şeyle karnını doyurmaya çalışıyor beşerler.”

“PİYASANIN ALLAK BULLAK OLMASI HERKESE YANSIDI”

Döner ustası Cengiz Taşdemir:
“Son devirde vatandaşlar porsiyonlarını küçülmeye başladı. 100 gram yiyeceğine 50 gram yiyor. Porsiyon döner yiyeceğine sandviç döner yiyor. Vatandaş ister istemez porsiyonlarını azaltmak zorunda kaldı. Son 1-2 aydır bu biçimde. Piyasanın allak bullak olması herkese yansıdı. Sokaklarda kimse yok, bomboş. İş yok. Milletin cebinde para şayet olmazsa biz de bu biçimde bekleriz… Bizde şu an satışlar ortalama yüzde 40 düştü. Bundan 3 ay evvelki işlerimizin yüzde 40’ı şu anda yok. Olağanda dükkanın önünde sıra olurdu, burası tarihi bir yer, 50 yıllık. Döner bitene kadar sıra olurdu lakin şu anda kimse yok.”

“PORSİYON KÜÇÜLTME DEĞİL, PORSİYON DAHİ BULAMIYOR İNSANLAR”

Köfteci Sedat Beyefendi:
“Porsiyonu küçültmek bir yana, son devirde artık vatandaşlar köfte yiyemiyor. Bilhassa aile müşterilerinde bunu epey görüyoruz. Evvelce ailecek gelen beşerler artık lakin tek başlarına gelebiliyorlar ya da hiç gelemiyorlar. Porsiyon küçültme değil, porsiyon dahi bulamıyor beşerler. Ekonomik şartların tartısı insanları da dışarıda yemek yeme konusunda çekingenliğe itiyor. Bilhassa 2022’nin başlarından itibaren daha epey hissettirmeye başladı kendini. Elektriğe, doğalgaza gelen artırımlar, enflasyonun açıklanan sayının hayli üzerinde olması, vatandaşları harcama konusunda makul bir titizliğe itti. Biz Ocak’tan beri bunu hayli hissediyoruz. Beşerler meskende yiyorlar artık. Dışarda kolay kolay bir şey yiyemiyorlar.”

“ÖNCEDEN 1.5 PORSİYON ALAN ARTIK 1 PORSİYON ALIYOR”

Pilavcı Yılmaz Aslan:
“Şu an daha ekonomik olanları yeğleyenler var. Herkes bütçesine bakılırsa hareket ediyor. Birtakım müşterilerimiz evvelinde 1.5 porisyon alıyorken artık 1 porsiyona indirdiler.”