Vatandaşlar isyan etti: Kan ağlıyoruz kan!

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Vatandaşlar isyan etti: Kan ağlıyoruz kan! Yeni yıl maaş artışlarından evvel iktidar cephesinden yapılan, “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” telaffuzunu vatandaşa sorduk. Bir dokunduk, bin ah işittik…

Kamera: Sinan TUNÇ

İktidarın yeni yıl öncesi emekçiye, memura ve emekliye yapacağı artırımı açıklamadan evvel kullandığı “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” söylemi manasını yitirir duruma geldi.

Tarihi rekor kıran enflasyon ve sürat kesmeyen artırım yağmuru, artırımlı maaşları vatandaşların daha eline geçmeden eritti.

Vatandaşlar da hayat pahalılığını işaret ederek enflasyon altında ezildiklerini lisana getirdi, durumdan kaygı yandı.

SÖZCÜ muhabiri İstanbul’da, “Vatandaşların enflasyona ezdirilmediği telaffuzuna katılıyor musunuz?” diye sordu. Aldığı cevaplar şu biçimde oldu:

“VATANDAŞ ENFLASYONA EZDİRİLİYOR”

Orhan Erdoğan: “Bu telaffuzları yanlışsız bulmuyorum zira enflasyon sayılarını yanlışsız bulmuyorum. Vatandaşın enflasyona ezdirildiğini düşünüyorum.”

“KAN AĞLIYOR İNSANLAR”

Yılmaz Çetinkaya: “Bu söyleme katılmıyorum. Palavra bu. Fiyatlardan aşikâr değil mi esasen? Yağın, şekerin fiyatı uçuyor. Bir de, ‘Ekonomi uçtu’ diyorlar; neresi uçuyor? Kan ağlıyor beşerler kan! bu biçimde bir şey olabilir mi ya! Yazık günah bu insanlara. Yapılır mı bu? Güçlü gitgide varlıklı olacak, yoksul gitgide yoksul olacak… Adalet mi bu? Yazık günah.”

“MİLLET EZİLDİKÇE EZİLİYOR”

Yusuf Gülyar: “Yok canım, o denli bir şey kelam konusu olabilir mi? Bu milletin ne yaşadığını görmek için kahin olmaya gerek yok. Milletin hali meydanda. Hiç olacak şeyler değil yani… Bu millet ezildikçe eziliyor. Ezilmemesi kelam konusu değil.”

“MEMNUN DEĞİLİZ”

Mehmet Aktunç: “Katılmıyorum. Vatandaşı (enflasyona) ezdiriyor. Vatandaş mutlu değil. Bu durumdan da hiç bir vakit mutlu olmaz.”

“YAPILAN ARTIRIMLARLA VATANDAŞLARI EZİYORLAR”

Uğur Özçil: “Hayır katılmıyorum bu söyleme. Maaşlara artırım geldi lakin elektrik olsun, doğalgaz olsun, birfazlaca şeyde artırım oldu. Bence yaptıkları bu artırımlarla vatandaşı eziyorlar. (Maaş zamlarının) hiç bir yararı olduğunu düşünmüyorum.”

“ENFLASYONU GÖRÜYORUZ”

Ümmet Fazilet: “Hayır katılmıyorum. Vatandaş eziliyor. Enflasyonu görüyoruz… Emekli maaşlarıyla ilgili de badire var, minimum fiyat de epeyce düşük.”

“çok DE HOŞ EZİYORLAR”

Yıldırım Sarıtaş: “Yalan söylüyorlar. Katılmıyorum zira enflasyonu yalnızca buzdolabı, otomobil ile ölçmemek lazım. Pazarla, marketle, alışverişle kıyaslamak lazım. Beşerler buna muhtaç. çok de hoş eziyorlar. Zirvemize çıktılar, alta kadar indiriyorlar bizi artık.”

“MİLLETİN SIRTINDAN DÜŞSÜNLER”

Mehmet Öztürk: “Buna katılan cahildir, hiç okumamış kimselerdir. Birazcık tahsil yapan bir insan bunlara güvenmez. Bittik artık, bu kadar kâfi ya! Milletin sırtından düşsünler ya!”

“MAAŞLARA ARTIRIM GELSE NE OLUR?”

Birgül Çalık: “Katılmıyorum zira eziliyoruz. Hayat değerli, her şey kıymetli, geçim sıkıntı. Maaşlara artırım geldi diyorlar lakin artırım gelse ne olur? Ziyadesiyle aslına bakarsanız her şeyden çıkıyor… Yani milletin bir karı yok ki.”

“İNSANLAR BİR DEVA ARIYOR; YOK”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Vatandaş rezil olmuş ya… Vatandaş yolunu şaşırmış… Beşerler ne yapacağını bilmiyor. Bir deva arıyor; yok.”

“YALAN KONUŞUYORLAR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Bu söyleme katılmıyorum. Zira palavra konuşuyorlar da ondan. Doğruyu hiç söylemiyorlar. Vatandaşın enflasyona ezildiğini düşünüyorum.”