Yasemin Ecem Anagöz: “Öyle bir düzeydeyiz ki olimpiyat dördüncülüğüne üzülür olduk”

tesbih

New member
Yasemin Ecem Anagöz: “Öyle bir düzeydeyiz ki olimpiyat dördüncülüğüne üzülür olduk” Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda kadro arkadaşı Mete Gazoz ile karışık kadroda 4. olan Yasemin Ecem Anagöz açıklamalarda bulundu.

Tokyo’da klasik yay ferdi kategorisinde üçüncü çeşide kadar yükselen ulusal okçu Yasemin Ecem, altın madalya maksadıyla olimpiyata gittiğini belirterek, “Hem karışık kadroda tıpkı vakitte kişiselde gayem altın madalya idi. Evvel karışık ekip müsabakalarımız oldu, orada dördüncülüğe kadar geldik. Artık o denli bir düzeydeyiz ki olimpiyat dördüncülüğüne üzülür olduk. Bu da âlâ bir dereceydi.” dedi.

“ŞANSSIZ BİR EŞLEŞME OLDU”

Olağanda finalde müsabakam gereken bir rakiple 3. tıpta karşılaştım. Puanlarımdan açıkçası mutluyum, oradaki performansımdan da mutluyum. Tipleri geçebilmek için attığım puan ortalaması da bunun için aslında kafiydi. Şanssız bir müsabakaydı yalnızca lakin kazandığım deneyimleri de cebime koydum.”

“METE İLE KARIŞIK KADROLARDA DÜNYA BİR NUMARASIYIZ”

Karışık grupta okçuluk ismine elde edilen muvaffakiyetin küçümsenemeyeceğine işaret eden ulusal okçu Yasemin Ecem Anagöz, “Aslında biz Mete ile karışık kadroda dünyanın bir numarasıyız. Dünya rekorlarımız, Avrupa rekorlarımız, pek epey madalyamız var. O yüzden olimpiyatlarda bizim altın madalya almamız esasen sürpriz olmayacaktı.

Fakat birinci kere olimpiyatta karışık grup oldu ve daha evvel hiç olimpiyatta madalyamızın olmaması tahminen bizi birazcık daha heyecanlandırdı. Karışık grupla madalyayı kıl hissesi kaçırdık. Olimpiyat dördüncülüğüne pek epey kişi sevindi aslında. Biz aslına bakarsanız dünyanın en güzeliyiz ve burada altın madalyayı alabilirdik.” diye konuştu.

“HİÇBİR RAKİPTEN KORKMADIM”

Tokyo’da 3. tıpta Güney Koreli Chaeyoung Kang ile erken bir final maçı yaptığını tabir eden Yasemin Ecem Anagöz, “Sıralama eşleşmelerinde olağanda attığım puandan daha düşüğünü atsaydım, grubum büsbütün öbür bir küme olacaktı ve epey daha kolay bir küme olacaktı. Koreli ile maçımda 6-2 mağlup oldum.

Ancak puanlarımda çok yeterliydi, kendisi ekstra bir performans gösterdi olağanda o tipi geçemeyecek bir durumda değildim. Yani elimden gelenin fazlasını yaptım, idmanda ne atıyorsam yarışa da bunu taşıdım. hiç bir rakibimin karşısına çıktığımda korkmadım, bunlar bir sportmen psikolojisi için kıymetli şeyler. O yüzden hasılatlarımın bu tarafta olduğunu düşünüyorum.” formunda görüş belirtti.

Öteki bir sportmen ile müsabakası durumunda neler yapabileceğine ait de Yasemin, “Okların aşikâr bir küme santimetresi var, ne kadar uzağa kaçtığı ve ne kadar birbirine yakınlığı bakımından, benim de rakibimin de oklarının kümesi çok yeterliydi. Puanlarımız da çok uygundu ancak başka kazanılan maçlara baktığımızda nitekim epeyce makus puanlarla setlerin alındığını gördük. Bizim maçımızda o denli olmadı, daha dişli bir maç oldu. Bu rakibi açıkçası finalde bekliyorduk, o denli bir durumda bitiririz sıralamayı üzere düşünmüştük lakin olmadı.” dedi.

“METE BUGÜN MADALYA ALACAK DEDİM”

Kadro arkadaşı Mete Gazoz’un Tokyo’da şampiyon olduğu anlardaki hislerine ait de Yasemin, “Yarıştan evvel Mete idmandayken ben de onların yanındaydım. daha sonra tribüne geçerken hissettim. ‘Mete bugün madalya alacak’ dedim. Tribüne geçerken bunu biliyordum. Renginin altın olacağını Mete bize alanda gösterdi.

Çok hoş anlardı, sahiden insanın içine dokunan anlardı, zira orada bütün Türkiye, bütün dünya bir tarihe tanıklık ettik ve ben buna canlı canlı şahit oldum. Çok gurur verici bir şeydi. Biz 9 yaşından beri birlikte idman yapıyoruz. Hani ailemizden epey birbirimizi görüyoruz. O denli bir insanın asıl bu muvaffakiyete imza atmış olması beni daha da derinden etkiledi alışılmış.” tabirlerini kullandı.

Tokyo’dayken anne ve babasının kendisini izlediğinde neler yaşadıklarıyla ilgili soruya ise ulusal okçu, “Bir maçımı izlerken görüntü çekmişlerdi epey komik anlarım; güler misin, ağlar mısın. Gayesi kaçırıyorum, hızlar asılıyor, benden daha hayli üzülüyorlar. Düzgün atıyorum herkes memnun. Bir de benim maçlarım Türkiye saatine nazaran sabah 4.00 üzereydi. Daima insanlardan ileti alıyorum, ‘Senin maçına kalkıyoruz, izliyoruz’ diye.” halinde konuştu.