Yaz tatili: Bir zamanlar yılın en önemli olayıydı – peki ya şimdi?

Burcin

New member
Birçok kişi için yaz tatili yılın en önemli olayıdır. Köşe yazarımız iklim krizine daha fazla odaklandığından artık bundan keyif alamıyor.

2018, Sicilya'da tatilde. Daha yüksek bir rakımda konaklamaya giderken arabada şiddetli yağmur bizi şaşırtıyor. Su kütleleri pencerelere çarpıyor ve zorlukla görülebilen yolun aşağısına doğru akıyor. Durduruluyor? Bir seçenek değil. Aksi takdirde dağa sürükleneceğimizden korkuyoruz. Şiddetli yağmurda doğru davranış şekli nedir? Bilmiyoruz. Ertesi gün İtalyan haberlerinde Napoli yakınlarında aynı fırtınada insanların öldüğünü okuduk.

Tam bu sıralarda iklim krizinin daha önce düşündüğümden daha şiddetli olduğunu fark ettim. O zamanlar, yoğun yağmurun küresel ısınmayla bir ilgisi olup olmadığını hâlâ düşünmemiştim. İklim krizinin başka insanları da etkilediğini düşünüyorum. Küresel güneydeki insanları ve gelecekte torunlarımı.

Temmuz 2019'da trenle Slovenya'ya seyahat ediyorum. İklim krizi nedeniyle artık uçmak istemiyorum; Bir önceki yıl Sicilya'ya yaptığım uçuş benim son özel uçuşumdu. Çoğunlukla yürüyüşe çıkıyoruz, ancak birkaç günlüğüne bir araba kiralayıp sınırı geçerek Hırvatistan'daki denize doğru gidiyoruz. Tatil evimize vardığımızda hava o kadar sıcak ki, klimalı arabanın dışında kalmaya dayanamıyorum.

Gömülü içerik için simge resmi

Göm

Sara Schurmann

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)

Durum son derece ciddi, ancak umutsuz değil. Bu slogana göre serbest gazeteci Sara Schurmann İklim krizinin büyük resmini ve küçük ayrıntılarını herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak.
Kitabında “İklim hakkında açık konuşun!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. 2022'de seçildi Yılın Bilim Gazetecisi seçildi. Yazar profilini görmek için buraya tıklayın.

Dışarı çıkmaya çalışırken dolaşımım beni başarısızlığa uğratıyor. Tekrar oturup kapıyı kapatmam gerekiyor. Sonraki günlerde kendimi zayıf ve gergin hissediyorum. Sıcakla baş edemeyeceğimden ve yeterince formda olmadığımı düşünmekten korkuyorum. Ancak eve döndüğümde haberlerde bölgede sıcak hava dalgasının başladığını okudum. O zamanlar sıcak hava dalgalarının küresel ısınma nedeniyle daha şiddetli ve daha olası hale geldiğini henüz bilmiyorum.

Bugün, iklimle bağlantılı pek çok ekstrem hava olayını o zamanlar farkında olmadan bizzat yaşadığımı fark ediyorum. Çoğu tatildeydi.

İklim krizine daha yakından bakmaya başladığımdan beri, bağlantılar konusunda daha fazla farkındalığa sahip oldum. Dünyanın dört bir yanındaki aşırı hava durumu raporları artık sadece yanımdan geçip gitmiyor; bana çarpıyor ve beni huzursuz ediyor. Uzun bir süre, yaz tatili benim için her yılın en önemli olayıydı. Artık yaz ortasında seyahat etmekten kaçınıyorum. Yazın daha sık görülen sıcak hava dalgalarından, yangınlardan ve şiddetli yağmurdan korkuyorum. Özellikle güneye gidiyorsam, ilkbaharda seyahat etmeyi tercih ediyorum. O zaman çevrenin hala yeşil olma ve yanmamış veya kurumamış olma ihtimali daha yüksek oluyor.

2018 baharında, yüzyılın sözde kuraklığının ortasında, fazla düşünmeden Güney Afrika'ya uçtum. O sırada Cape Town'da suyun tükenme tehlikesi vardı. Bunu önlemek için kullanılan su miktarı sıkı bir şekilde sınırlandırıldı. Kuraklık bölge sakinlerinin hayatlarını büyük ölçüde değiştirdi. Biz turistler su sıkıntısını hissettik çünkü mümkün olduğu kadar kısa süreliğine duş almamız ve her seferinde tuvaletin sifonu çekmememiz isteniyordu. O zaman bile zaman zaman midem bulanıyordu ama krizi pek ciddiye almıyordum. Kendi kendime bunun bir istisna, yalnızca 100 yılda bir meydana gelen ve tekrar sona erecek bir aşırılık olduğunu söyledim. Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda ve onyıllarda durumun nasıl gelişeceği düşüncesi bana soyut ve uzak geldi.

Video | Aşırı hava koşulları Mallorca'daki havaalanını felç etti

Kaynak: t-online

Bu günlerde bunu her gün düşünüyorum. Ölü bir ağacın yanından her geçtiğimde, etrafındaki ağaçların ne kadar dayanacağını merak ediyorum. Her şiddetli yağmur tahmin edildiğinde, öncekilerden daha kötü olup olmayacağını merak ediyorum. Her sıcak hava dalgası beni gerginleştiriyor. Normallik duygusunu kaybettim – ama normalliği kaybettikten çok sonra. Ünlü bir iklim bilimi enstitüsü olan ETH Zürih'in bir araştırmasına göre, hava durumumuz en geç 2002'den beri iklim krizi tarafından büyük ölçüde etkileniyor. 2012'den itibaren doğan çocuklar küresel ısınmanın etkisi olmadan tek bir gün bile geçirmedi.