Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığına atama

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığına atama Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç’ın misyondan alındı, yerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı. Karar Resmi gazetede yayımlandı.

RESMİ GAZETEDEN EVVEL MARMARA ÜNİVERSİTESİ PAYLAŞTI

Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç’ın misyondan alındığı yerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandığı haberi en evvel Marmara Üniversitesi’nin resmi toplumsal medya hesabından evvel duyuruldu. Lakin bir süre daha sonra silinen paylaşımda şu tabirler yer aldı:

* Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar YÖK Lideri olarak atanmıştır. Ülkemize, eğitim ve öğretim topluluğumuza güzel olmasını temenni ederiz.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Kısmı’nda lisans mezuniyetini tamamladı. Tıpkı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne has ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı lisanlarda yayınlanmış çalışmaları ortasında Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafınca 2005 yılında kitap kısmında en uygun eser mükafatına layık görüldü.hemen sonrasında Mehmet Genç ile bir arada Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı.

Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) ismiyle ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Milletlerarası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri içinde Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma takviyesi kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Türk Tarih Kurumu’nun bilim heyeti üyeliği yaptı ve Memleketler arası Türkiye’nin Toplumsal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin yönetim şurası üyesidir. Milletlerarası iktisat tarihi kurumunun bilim konseyi üyesidir (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya). İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babasıdır.