Zeki Müren’in yeğenleri: Dayımıza anıt mezar kelamı tutulmadı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Zeki Müren’in yeğenleri: Dayımıza anıt mezar kelamı tutulmadı Türk sanat müziğinin ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren, vefatının 25’inci yıl dönümünde, Bursa’da da merasimle anıldı. Zeki Müren’in yeğenleri Sevtuğ Olgaç ve Hasret Güner, mevt yıl dönümünde, dayılarıyla olan anılarını anlattı.

“HAYATIYLA İLGİLİ SİNEMA İÇİN BİR DEFA BİLE DANIŞILMADI”

Vefatının üzerinden yıllar geçse de, acılarının dinmediğini söyleyen Sevtuğ Olgaç, “Her vefat yıl dönümünde öne çıkarıp söylemeye çalıştığım şey şu, fazlaca güzide değerli vakfa mirasını bıraktı. Vaktinde o mirası bize bırakmışken, biz istemiyor duruma düşmüş bir aileyiz. Fakat biz vefatından bir ay evvel bile birliktedik. Her şeyi, her türlü mevzuyu konuştuk, bilgileri konuştuk, yedik, içtik, bu kadar birbirine aile yakınlığı varken Zeki Müren’le ilgili yapılan çalışmalarda bize danışılmaması içimizi acıtan bir mevzu. Zeki Müren’in ömrüyle ilgili ‘Sanat Güneşi’ ismi altında bir sinema çekilmek isteniyor. Muhtemelen önümüzdeki aylarda çekimine başlanacak. Bir sefer bile sorulmadı, danışılmadı” dedi.

“ANIT MEZAR KELAMI TUTULMADI”

Zeki Müren için yapılacağını söylemiş olduği anıt mezar hakkında konuşan Sevtuğ Olgaç, “Gerek belediye yetkilileri, gerekse Bursa’daki değerli bireyler, Zeki Müren’in bir anıt mezara gömüleceğini tabir ettiler. bu biçimde dendiği için ben Zeki Müren’i tabutuyla bir arada gömdürdüm. Kısa bir süre daha sonra oradan çıkaracağız, kemikleri çürüyüp parçalanmış olmasın diye, tabutuyla alıp anıt mezara götürmek istedim. O anıt mezar niçinse yapılmadı. Gerek mirasçıları olan kurumlar, gerekse belediye yetkilileri verdikleri kelamı tutmadılar. Ona yakışır bir anıt mezar ve mezarın yanında bir Zeki Müren Müzesi düzenlemediler. Zeki Müren’e bu vaat edilenler yapılmadı. Buna kederimiz var” diye konuştu.

“ZEKİ MÜREN HASTANESİ KURULMASINI İSTİYORDU”

Müren’in hastane vasiyetinin yerine getirilmediğini belirten Olgaç, “Mirasını bıraktığı yetkililer o vasiyeti tekrar okusunlar ve o vasiyette Zeki Müren’in isteği doğrultusunda yapılması gerekenleri sorgulasınlar. Bir Zeki Müren Vakfı kurulsun. Bu vakıf, özelliği olan, kabiliyeti olan Türk gençlerine bir sanat müziği konservatuvarı biçiminde çalışsın. Dileğinin biri buydu. İkincisi de tam teşekkülü bir Zeki Müren Hastanesi’nin kurulmasını dilek ediyordu. Bunları, mirasıyla alakalı bana bıraktığı vakitte bu gerçekleşmiş olsaydı, ben o hastaneyi ve sanat müziği vakfını da artık kurmuştum” sözlerini kullandı.

“BEN SİZİN GÜNEŞİNİZİM”

Zeki Müren ile olan anılarını anlatan Hasret Güner, “Bize daima şunu söylerdi, ‘Ben herkes için sanat güneşi olabilirim fakat sizin güneşinizim. Ben herkes için Zeki Müren olabilirim lakin ben sizin dayınızım. Beni yaşatıp, koruyup, kollayacak olan sizlersiniz’ dedi ve bunu tekraren yenidenladı. Ben bunu her yerde anlattım. ‘Benim sevenlerim benim baş tacım, benden daha sonra da onlar sizin başınızın tacı’ dedi. ötürüsıyla o denli büyük bir kitle var ki, onu kestirim demezsiniz. Onun seven kitlesi kestirimlerin epeyce üzerinde. Bir akşam onun meskeninde kalırken, eşimle ben arkadaşlarımızla buluşmak için kaçtık. Zeki Müren’e, arkadaşlarımızın geldiğini, farklı bir akşam geçireceğimizi söylemiş olduk. O da bizimle vakit geçirmeyi fazlaca seviyordu. ‘Tamam’ dedi. Eşimle gittiğimiz yerde bir anda kapılar açıldı. İçeri Zeki Müren girdi. Başımı önüme eğdim. ‘Sizi kaçaklar sizi’ dedi ve beni dansa kaldırdı. Bu anımızı hiç unutamıyorum” dedi.

“MADDİ MİRASÇISI DEĞİLİZ LAKİN AİLESİYİZ”

Miras konusunda konuşan Güner, “Biz Zeki Müren’in maddi mirasçıları değiliz. Maddi olarak bütün mirasını iki vakfa bıraktı. Bu bizim için epey güzide olan iki kurum. Fakat biz ailesiyiz. Mirasçısı değiliz. Biz onun ‘Beni siz koruyup kollayıp yaşatacaksınız’ dediği kişileriz” diye konuştu.