10 gençten 7’si için en kıymetli sorun iktisat

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
10 gençten 7’si için en kıymetli sorun iktisat Kendini “yorgun” hissettiğini açıklayan Türkiye’deki üniversiteli gençlerin en kıymetli sorunu iktisat olurken, eğitim de gençler için daha öncelikli bir sorun oldu.

Salgının tesirleri ile birleşen ekonomik kriz başta gençler olmak üzere toplumun tüm kısımlarını derin bir yoksulluğa sürüklerken, Türkiye’de yaşayan her 10 gençten 7’si ülkedeki en değerli sorun olarak ekonomiyi görüyor. Toplum genelinde yüzde 60 olan bu oran, gençlerin ekonomik geleceklerinden daha fazla telaş ettiğine işaret ederken, gençlerin gündemindeki ikinci sorun olan eğitim ise salgını geride bırakmış durumda. Gençler içinde yüzde 12 ile eğitim en kıymetli sorun olarak görülürken, salgının en değerli sorun olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 4’te kalmış durumda.

Sidar Gedik

GENÇLER YORGUN

Genel toplum ile kıyaslandığında ergenlerdeki aşılanma oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Üniversite gençleri nezdinde en az tek doz aşı olanların oranı %91 iken toplumun genelinde tek doz aşısını olanların oranı %83. Gençlerin %72’si 2. doz aşısını da olmuş. Aşısını olmayan kitlenin oranı %9 lakin bu gençlerin de 1/4’ü aşısını olma niyetinde. Gerek toplumun gerekse de gençlerin bu vakitte hissettikleri birinci 5 his misal. Yorgunluk en baskın his. Bıkkınlık, kaygı ve baş karışıklığı yorgunluğu takip eden başka hisler.

Araştırma sonuçlarını kıymetlendiren Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, salgının can almaya devam ettiği ortamda iktisadın daha büyük tahribatlarla toplumun en kıymetli gündemi olmaya devam ettiğini aktardı.

Üniversite öğrencilerinin ekonomiyi en değerli sorun olarak görme oranlarının toplum geneline kıyasla daha yüksek olduğunu söyleyen Sidar Gedik, “Duygu durumu açısından üniversite öğrencilerini toplum geneli ile karşılaştırdığımızda olumsuz hislerin onlar için daha baskın olduğunu tespit ettik. Üniversitelilerin yarısından daha fazlası yorgun, bıkkın ve kaygılı hissediyor. Özetle, duygusal olarak bu kadar yıpranmış olmalarına, ekonomik telaşlarına, salgının gidişatına dair umutsuzluklarına karşın aşılarını yaptırmışlar, okula dönmeye hazırlanıyorlar” dedi.