2 Aile Organ Nakli İçin Türkiye’de Buluştu!

acemşalı

Global Mod
Global Mod
2 Aile Organ Nakli İçin Türkiye’de Buluştu! Bulgaristanlı Ivan Petrov Ivanov(57), eşine böbreğine vermek istedi; lakin eşi ile içinde ahenk yoktu. Zonguldaklı Erdal Ünal ise eniştesine böbreğini vermek istedi. Onların içinde da böbrek ahengi yoktu. Bulgaristan ve Zonguldaklı aileler bu nakil ile bir ortaya getirildi. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan tarafınca muvaffakiyet ile gerçekleştirildi.

‘Böbreğimi verirken din, lisan, ırk ayrımı gözetmedim’

Ivan Petrov Ivanov Bulgaristan’da yaşamaktadır. Hislerini lisana getiren Ivan, “Buraya Alp Bey’in yaptığı süreçleri duyarak ve Türkiye’nin sıhhat turizminde gelişmiş olması sebebi ile geldik. Burada bizimle epeyce ilgilendiler. Takım dayanışması vardı. Herkes yeterli olmamız için elinden geleni yaptı. Herkese sonsuz teşekkür ederiz. Şuan da sıhhat durumumuz çok uygun. Türk, Hristiyan, Musevi ayırt etmiyoruz. Değerli olan insanlıktı. Ben çok memnun ve epey mutluyum. bir daha olsa bir daha böbreğimi verirdim. Böbreğimi verirken din, lisan, ırk ayrımı gözetmedim. Böbreğin ırkı olmaz… Böbreğimi memnuniyet ile verdim. Şuanda fazlaca âlâ ve hayli memnunum. Karşılıklı olarak birbirimize bir hayat bağışladık. Türkiye’deki aile benim eşime, ben de onlara bir hayat verdim” dedi.

Tek talihimiz vardı o da Türkiye’ye gelmekti

Sılviya Dimitrova İvanova (54), Bulgaristan’da emniyet amiri olarak bakılırsav yapmaktadır. 2008’den beri hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği teşhisi konmuştur. Sılviya, “En büyük isteklerinden bir tanesi bu tıp süreçlerin Bulgaristan da yapılması. Bulgaristan da nakil olmayı bekleyen çok fazla hasta var. Sesimizin Bulgaristan da duyulmasını epeyce isteriz. Çapraz nakil oradaki hastalar için de pek bedelli. Ülkemiz de çapraz nakil süreçleri çoğunlukla yapılamıyor. Uygun böbrek ve uygun verici bulunamıyor. hayatımızı devam ettirebilmek için tek bahtımız vardı o da Türkiye’ye gelmekti. Ömür kalitemiz bu nakil ile birlikte artacak. Kendimi epeyce güzel hissediyorum” açıklamalarında bulundu.

“Artık diyalize girmeyeceğim…”

Zonguldak’ta yaşayan Mustafa Cora(54), “1 yıldır diyalize giriyordum. Uygun çapraz nakil bulundu ve nakil oldum. Bulgaristan’dan gelen aile ile uyuşma oldu. bu türlü sıhhatimize kavuştuk. Diyaliz süreci beni epeyce yıprattı. Haftanın 3 günü 4 saat diyalize gidiyordum. Hayat kalitemi çok etkiliyordu. Alp Bey’e ve takımına epeyce teşekkür ederiz. Kayınbiraderim hiç düşünmeden böbreğini verebileceğini söylemiş oldu. Çapraz nakile uyumlu çıktı. Ona epey teşekkür ederim. Birinci evvel eşim ve çocuklarım vermek istedi. Lakin onlarda ahenk görülemedi. Sılviya’nın eşinin böbreği ben de, Erdal’ın böbreği ise Sılviya’da olacak. 2 farklı milletiz fakat insanlık fazlaca değerli. Kıymetli olan milleti, ırkı değil insanlığı. Biz burada birbirimizin hayatlarına dokunduk. Hayatlarımızı kurtardık. Şuanda kendimi hayli uygun hissediyorum” dedi.

Eniştesi için böbreğini bağışlayan Erdal Ünal(42), “Enişteme şeker hastalığı ile birlikte organ yetmezliği teşhisi kondu. Organ bağışçısı olma serüvenim bu biçimdelikle başladı. Bu süreç başlayınca nerede yaptıracağımıza nasıl bir yol izleyeceğimizi araştırdık. Bu işin uzmanına gelmek istedik ve bu işin en düzgün İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığını öğrendik. Biz de ardından çabucak İstanbul’a geldik. Burada gerekli analizlerimiz yapıldı. çabucak sonrasında çapraz nakil olarak eşleştik. Operasyon sıkıntısız bir biçimde sonuçlandı. Daha 4 gün oldu fakat ayaklandım ve yürümeye bile başladım. Kendimizi hayli âlâ hissediyoruz. Umarım herkes bu mevzuda daha hassas davranır ve organ bağışı daha da artar” diyerek hislerini lisana getirdi.

Çapraz nakili ülkemizde en çok uygulayan grubuz

Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Kısım Lideri Prof. Dr. Alp Gürkan, “Çapraz böbrek nakli kan kümesi uyumsuz çiftler için nakil talihinin yaratıldığı bir prosedür. Bu yolu ülkemizde birinci ve tahminen de en çok uygulayan bir grup olarak çapraz böbrek nakli eşleştirme havuzumuz epeyce geniş. Bu niçinle bu prosedürle nakil olmak isteyen hastalar için uygun öteki bir çift bulmak bizim merkezimizde çok kolay oluyor. Tabi bu prosedürün sağlıklı uygulanabilmesi ortasında nakillerin eş vakitte yapılması gerekiyor. Bunun için de güçlü bir cerrahi grup koşul. Bu sefer yaptığımız çapraz nakillerden bir çift ülkemizden bir çift de Bulgaristan’dan merkezimize müracaat etti. Organ nakli koordinatörümüz bu aileleri çaprazladı, çiftleri hastanemize çağırarak tanıştırdık ve incelemelere başladık. Her şey uygun çıkınca nakillerini başarılı bir biçimde gerçekleştirdik. Vericileri 4. Gün sağlıklı bir biçimde taburcu ettik. Alıcılarımızın da takılan böbrekleri fazlaca yeterli çalışmaktadır. Onları da yakında sağlıklı bir biçimde konutlarına yollamayı planlıyoruz” formunda konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı