2.MAARİF KONGRESİ KAPSAMINDA SEKİZİNCİ ÇALIŞTAYIMIZ: “2023’E DOĞRU TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME ÇALIŞTAYI”

Barcali

Active member
2.MAARİF KONGRESİ KAPSAMINDA SEKİZİNCİ ÇALIŞTAYIMIZ: “2023’E DOĞRU TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME ÇALIŞTAYI”
Türk Eğitim Sen Genel Merkezi olarak Türk eğitim sisteminin ana yüklenicisi olan öğretmenlerimizin 2023 vizyonu ve sonrasında ortaya koyulan Türkiye hedefine uygun olarak hazırlanması sürecini, geçmişten geleceğe bütün boyutları ile tartışmak ve ideal bir öğretmen yetiştirme sistemi önerisi ortaya koymak amacıyla 30 Nisan – 2 Mayıs 2021 tarihleri arasında çevrimiçi platformlar üzerinden 2. Maarif Kongresi kapsamında “2023’e Doğru Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme Çalıştayı” düzenliyoruz. Milli mücadelenin cephe sonrasını planlamak amacıyla düzenlenen 1. Maarif Kongresi’nde, Türk milletinin savaş sonrası kendi ayakları üzerinde durabilecek hür ve güçlü bir devlet kurabilmesinin anahtarı oluşturulmaya çalışılmıştı. Şüphesiz ki Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları bu sürecin sorumluluğunu omuzlarına yükleyeceği Türk muallimlerini belirlenen ilkeler çerçevesinde çağın gereklerine göre yetiştirmeyi başat ilkelerden birisi olarak görmüşlerdi. Geçmiş ve bu gün arasında ruh ve hedef olarak benzerliğinin olduğu değerlendirildiğinde sistemin aksayan yönleri ve Türk devletinin gereksinimlerine göre “Türk Öğretmen Yetiştirme Stratejisi”nin belirlenmesi ve bu doğrultuda uzak ve yakın hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik planlamanın yapılması elzem bir hal almıştır. Türk eğitim sistemi üzerine çalışmalar yapan, ya da bir şekilde bu sürecin paydaşı olan hemen hemen her kesimin ortak kanaati, öğretmen yetiştirme sistemimizde aksayan yönlerin bulunması yanında çağın ve ülkemizin gereklerine göre bir düzenlemenin şart olduğu yönündedir. Bu amaçla alanında uzman akademisyen, müfettiş ve öğretmenlerden oluşan münevverlerimizle bu süreci değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Böylece Türk milletinin geçmişteki tecrübeleri, günümüz beklentileri, aksaklıklar ve gelecek tasavvuru bağlamında Türkiye’de öğretmen yetiştirme sistemine dair görüş alışverişinde bulunarak 2023 ve sonrası sürece dair bir “Öğretmen Yetiştirme Sistemi” önerisi ortaya koymayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda aşağıdaki konular tartışılarak elde edilecek sonuçlar hem ilgililerle hem de kamuoyu ile paylaşılacaktır. 2. Maarif Kongresi Kapsamında “2023’e Doğru Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme Çalıştayı ” Konu Başlıkları Öğretmenlerin Sayısal ve İstihdam Sorunları Öğretmen Yetiştirme Boyutuyla Eğitim Fakültelerinin Nicelik ve Nitelik Açısından Analiz Edilmesi ve Sorun Çözme Odaklı Değerlendirilmesi Öğretmenlerin Yetiştirme Sorunları Geçmişten Günümüze Öğretmen Olma Süreçleri Cumhuriyet Dönemi Öğretmen Yetiştiren Kurumlar Köy Muallim Mektepleri - Eğitmen Kursları Köy Enstitülerinde Öğretmen Eğitimi Yüksek Öğretmen Okulu Eğitim Fakülteleri ve Programları Eğitim Fakültesi Lisans Programlarına Genel Bakış Eğitim Şuralarında Öğretmen Sorunları Öğretmenlerin Mesleki Gelişimine Yönelik Modelleri: Uygulamalar ve Analizler” Öğretmenlerin Hukukî Sorunları Öğretmenlik Meslek Kanunu Türkiye’de Öğretmenlik Meslek Etiği Öğretmenlerin Ekonomik Sorunları Öğretmenlerin Örgütlenme Sorunları Eğitim Sendikaları ve Öğretmen Yetiştirme Programları Cumhuriyet Dönemi Öğretmenlerin Mesleki Örgütlenmeleri Meslek Dışı Sorunlar Öğretmenlerin Kişilik Özellikleri Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi ve Saygınlığı Kadın Öğretmen Sorunları Farklı Ülkelerin Öğretmen Yetiştirme Programları Eğitimin Yeni Paydaşı Teknoloji ve Öğretmen Öğretmenlerin Teknoloji Kullanma Yeterlilikleri 21. Yüz Yıl Öğretmeni Olmak Öğretmenlerin ve Müfettişlerin Gözünde Öğretmen Sorunları Rehberlik ve Teftişin Öğretmen Üzerindeki Önemi

turkegitimsen.org.tr adresinden alıntılanmıştır. Haberin kaynağı için siteyi ziyaret ediniz.