7 fakülteden 5’ine bayan dekan atandı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
7 fakülteden 5’ine bayan dekan atandı Üniversitelerde bayan yönetici oranı yüzde 4’te kaldı. 8 üniversitede bayan profesör hiç yok! Türkiye’deki 81 bin bayan akademisyenden yalnızca 394’ü üniversitelerde idarede koltuk sahibi olabildi. Koç Üniversitesi, rektör vekili dahil 7 fakülteden 5’ine bayan dekan atadı. Bayan profesörler, “Atatürk Türkiye’sinde bayanların neler başarabileceğinin örneğiyiz” dedi.

Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe’yi bitiren bakkal, pastaneci, fırıncı çocuklarıydılar. Amerika’da Almanya’da burslu doktora yaptılar. Harvard’dan Princeton’a burslu okuyup profesör oldular. Kürsülerini bırakıp, bilimin gelişmesi için Türkiye’ye döndüler. Memleketler arası ödüllü 7 başarılı bilim insanı, Koç Üniversitesinde, 7 yönetici koltuğuna oturdu. Profesörler Zeynep Gürhan Canlı, Şuhnaz Yılmaz, Bertil Emrah Oder, Aylin Küntay, Ayişe Karadağ, Funda Acar Yağcı ve Yasemin Gürsoy Özdemir, SÖZCÜ‘ye konuştu:

Bakkaldan Harvard’a

Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Yöneticisi Prof. Dr. Yasemin Gürsoy Özdemir:
Bakkal Hüseyin ve mesken bayanı Azize Gürsoy’un zorluklarla okuttuğu 5 çocuğundan biri. Lisede, TÜBİTAK Kimya Mükafatı, üniversite imtihanında birinci 100’e girip, Hacettepe Tıp’ı kazandı. Nörobilim yüksek lisans, doktora yapıp, Harvard’da Fulbright bursuyla okudu. Özdemir, “Orta gelirli ve kalabalık bir aileyiz. Harvard’ı burslu kazandım. Atatürk Türkiye’sinde bir bayanın neler başarabileceğinin örnekleriyiz ve her şeyi Atatürk’e borçluyuz. Artık, bir Nörolog ve Nörobilimci olarak beyefendisinin işleyişini anlamak en değerli amacım. Beyin damarlarının inme, bunama, hipertansiyon, diyabet üzere hastalıklarda etkilenmesini ortaya koyup, bu süreçleri geri çevirecek ve sağlıklı bir beyin ile yaşlanmayı sağlayacak tedaviler bulmak en büyük hayalim.”

Yaraları bilim saracak

Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ:
Hacettepe Tıp’ı bitirdi. Diyabet ve yatağa bağlı hastaların yaralarını uygunlaştırmak için ABD’deki Cleveland Clinic’te Yara Ostomi Kontinans Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programını burslu okudu. Türkiye’ye dönüp, Stoma ve Yara Bakım Hemşireliği Sertifika Eğitim Programı başlattı. Onun öncülüğünde Türkiye’de 50’den çok stomaterapi ünitesi açıldı. Memleketler arası en uygun araştırma mükafatı ve Dünya Yara Olimpiyatlarında Gümüş Madalya kazandı. Karadağ, “Genç bilim insanlarıyla birlikte kronik yaraların önlenmesi, erken tespit ve uygunlaştırılması için teknolojik tahliller üretmeyi hedefliyoruz.”

Eşitsizlik azalmalı

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Küntay:
Boğaziçi, psikoloji mezunu. California Üniversitesinde burslu yüksek lisans ve doktora yapıp, dereceyle bitirdi. 2002’de TÜBA, 2013’de Prince Claus Eşitlik ve Gelişme mükafatlarını kazandı. Lisan ve irtibat hünerlerinin yanı sıra zihinsel ve toplumsal gelişim alanında çalışıyor. Küntay, “Kadın akademisyen ve öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir alanda çalışıyorum. Bu ortam yardımıyla her vakit güç buldum. Dil-iletişim gelişimi açısından eşitsizlikleri nasıl azaltabiliriz sorusuna odaklandım.”

Bayan liderliği değerli

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı:
Princeton Üniversitesi’nde burslu yüksek lisans, doktora yaptı. Harvard, Stanford, Princeton ve California Üniversitesi’nde, Ortadoğu Araştırmaları ve Memleketler arası Bağları dersleri verdi. Güç güvenliği, dış siyaset irtibatı, doğal kaynak siyasetleriyle ilgili çalışmalarıyla araştırma bursları ve milletlerarası mükafatlar kazandı. Yönettiği fakülte bayan öğretim üyesi sayısıyla Financial Times tarafınca 2021’de dünyada 3. seçildi. Özbağcı, “Evrensel bilime katkı, bilgili, sorgulayan, kendilerine, geleceğe inançla bakan gençler yetiştirmek için en düzgününü yapmak zorundayız. hanımın eğitimi, işgücüne iştiraki ve toplumda liderlik rolü üstlenmesi fazlaca kıymetli.”

Michigan’ı bıraktı

Rektör Yardımcısı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı:
Boğaziçi İşletmeyi bitirip, yüksek lisans yaptı. New York Üniversitesinde burslu işletme ve pazarlama doktorasını dereceyle bitirdi. Dünyadaki en güzel üniversitelerden Michigan’da öğretim üyesi oldu. Milletlerarası mükafatı Canlı, “Hayattaki rollerim, ‘iki genç bayan annesi, bilim insanı, öğretmen, dost, başkan, yol arkadaşı’ olmak. Türk öğrencilerin eğitimine katkı ve kızlarım Deniz ile Derya’yı ülkemde büyütmek için döndüm. Koç Üniversitesi’nde hanımın aktif varlığı, ülkemiz ve dünyanın gelişeceğine dair epeyce hoş bir umut.”

Gaye kanseri erken teşhis

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Yağcı Acar:
Tarlabaşı’nda dedesinin pastanelerine gelen ünlü sanatkarların içinde, kaleme ip bağlayıp, müzikler söyleyip, radyo tiyatrosu, klasik müzik dinleyerek büyüdü. Tarih, edebiyat, şiir, tiyatro, drama her alanla ilgiliydi. Şişli Terakki’nin bursluluk imtihanını kazandı. Acar, “Tek makûs dersim kimyaydı. Hiç anlamazdım. Dersi sıkıntı geçerdim. Boğaziçi Kimya’yı kazandım. Birinci sınıfta ortalamam 1.50’ydi, atılacaktım. Organik kimyayla tanışınca, insanlara faydalı olma fikrini sevdim. Mississippi Üniversitesinde burslu doktora yapıp, akademisyen oldum. Kendi topraklarımda üretmek için ülkeme döndüm. Fonlar, Amerika’ya göre kısıtlıydı. Birinci yıllar epey zorlandım, hatta ağladım. Ailemde kanser var. Kanser teşhisi için sistemler geliştiriyoruz. Birinci fototerapi çalışmalarını başlattık. Hayalim, bir merkez kurup, kanserin erken teşhis ve tedavisinde yol kat edilmesine vesile olmak.”

Hukuk örselendi

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder:
İ.Ü. Hukuku bitirip, üstün muvaffakiyet derecesiyle Köln Üniversitesinde doktora, Köln ve Kaliforniya Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kürsüsüne layık görüldü. Tüm Avrupa Bilim Akademileri (ALLEA) Etik ve İnsan Hakları Konseyine seçildi. Dünyada saygın yeri olan Henry Morris Milletlerarası ve Mukayeseli Hukuk Ödülü’nü kazandı. Dünya Hukuk Fakülteleri Derneği (LSGL) başkanlığı yaptı. Oder, “Hukuk, hukuk devleti ve hukukçu, son 10 yılın gündelik siyasal tartışmalarında hiç olmadığı kadar öne çıktı. Hukuk devletinin taban gerekleri örselendi. Hukukun ürettiği adaletsizlikleri sorgulayacak yetkinlikte hukukçular yetiştirmeyi hedefliyorum.”