Ahmet Işık Çebi, gündeme dair açıklamalarda bulundu

tesbih

New member
Ahmet Işık Çebi, gündeme dair açıklamalarda bulundu Ahmet Parıltı Çebi’nin açıklamalarından satır başları şöyleki:

“Uzatmaları oynayabiliriz programda, bu orta epeyce moda +5, 10…”

“Büyük kulüp başkanlığı onurlu, gururlu lakin doğal yorgunluğu da var”

“Sakatlıkların %60-70’i darbeye bağlı”

“Beşiktaş son sakatlıkların dışında çok kuvvetli bir takımı olduğunu gösterdi. Şampiyonlar Ligi’nde epeyce üst düzeyde ekiplerle uğraş ediyoruz. Ben ümitliyim. Maalesef Ajax maçında sakatlarımız olmasa buraya fazlaca daha âlâ sonuçla gelmiş olacaktık. Sakatlıkların bitimine müteakip orada da başarıyı yakalayacağız

Sakatlıklarımızın %60, %70 kısmı darbeye bağlı. Darbeye maruz sakatlıkların karşılığındaki kartları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Onun haricindekilerin tek bir niçini yok. Bu sakatlıkları yere bağlamak yanlışsız değil. “

“Ben, ‘Sivasspor maçını epey dikkatli takip edeceğim’ demedim. Bütün maçları seyretmek istiyoruz dedim, bu bir bildiriydi. Tüm gruplar şikayet ediyor. Hakemlerimizin kusurlu yönettiği maç sayısı huzursuz ediyor.”

“Bunu kınıyorum…”

“Bir spor kulübünün lideri bizim algı yarattığımızı söylüyor ancak algı yaratmak istesek Sivasspor maçı öncesinde yaratırdık. Bir şey var ise daima birlikte nazaranlim dedik. Algı yarattığımız biçimde bir algı yaratmak da yeni çıktı herbiçimde. Bunu kınıyorum.”

“Ali Koç’la bugün bu hususa girmedik. Hepimizin bir camiayı temsil etme durumu var. Menfaatleri kenarda bırakıp konuşmamız gerektiğini biliyorum. Topluluğum ismine bunun hakikat olmadığını buradan da vurgulamak zorundayım. Karşılık olarak kendisine söylemek zorundayım.”

“MHK Lideri’nin yalnız bırakıldığını düşünüyorum”

“Tüm kadrolar hakemlerden şikayet ediyor. Hakemlerimizin yanılgılı yönettiği maç sayısı bizi huzursuz ediyor. Çoğunluk rahatsız duyuyorsa, hakem konusunun masaya yatırılıp çözülmesi gerekiyor. MHK Lideri’nin yalnız kaldığını düşünüyorum”

“VAR kayıtları açıklanabilir”

“Bu vakte kadar bir tahlil olmaması bunu düşündürtüyor.Hakemlerimiz, maç anında kusurları tespit edemeyebilir. Bu yüzden VAR çıktığında epey sevinmiştim. VAR’ın meseleleri çözebileceği ortadayken, VAR her geçen gün daha da az yarar sağlamaya başladı. VAR’daki hakemlerin özerk olması gerekiyor.”

“VAR konuşmalarını açıklamıyorlar lakin bence açıklanabilir. Kapalı gizli bir şey değil ki. VAR’da konuşulanların açıklanmamasının niçini ne olabilir? Açıklansa, kamuoyu rahatlayacak.”

“Sayın Uilenberg’in Sergen hocamızın ismini söylem ederek örnek vermesi yanlış. Buna birinci yansıyı koyanlardan biriyim. Maç yorumunu yapabilirsin. Josef’in durumu için sarı kart yanlışsız karar dedi. Bu tamam. Lakin hocayı örnek göstererek ders anlatamazsın.”

“Türk hakemlerine güveniyoruz fakat makul şeylerin düzeltilmesi lazım. Bunu birlikte yapacağız. Kimi değerli maçlarda, kimi deneyimli hakemler var. Orada biraz yumuşamamız ve yeni hakemlere kaymamız gerekiyor. Bir hakem ataması yapılıyor, niçin Ali değil de Veli geliyor, kimse bilmiyor.”

“Geç bile kalınmış…”

(Ali Palabıyık’ın devre ortasına kadar maç yönetmeyeceği argümanları hakkında) “Geç bile kalınmış. Bizim canımız yandıktan daha sonra bir oburunun canının yanmasına gerek yoktu.”

(Galatasaray’ın deklare ettiğı hakemlerin bilgi tablosu hakkında) “Algı yaratılmaktan bahsediliyor. Algının ta kendisi olur bu. Bu, TFF’nin yapacağı şey. Bunun kulüp tarafınca niye belirtildiğını, ardında ne yattığını bilmiyorum. Algı yaratmanın bir manası yok. “Bunun niçinini açıklarlarsa, tahminen bizim nazaranmediğimiz bir sebebi vardır, pardon diyebiliriz. niye yapıldığını bilemediğim için…”

“Yabancı hududunun Türk futboluna yararı yok”

“Rekabetin ortadan kalktığı yerde futbolcu yetiştiremezsiniz. Türk çocuklarını rekabet ettirecek bir ortamdan uzaklaştırırsanız, Türk futboluna bekleyen katkıyı veremezsiniz. Yabancı sonunun faydalı olduğunu düşünmüyorum.”

Pjanic transferi nasıl gerçekleşti?

“O operasyonu epey ince ve sessiz yaptık. Kıymetli bir futbolcu. Onu getirebilmek epey kıymetliydi. 10 milyon euro maaş alan bir futbolcuyu Türkiye’de 4’te 1’ine oynatabilmek de değerliydi. Pjanic kadar Can Bozdoğan’ı, İnanç’ı, Serdar’ı, Ersin’i de fazlaca önemsiyorum.”

(Gedson da olacaktı, Pjanic’i tercih ettik açıklaması hakkında) “Galatasaray ile doğal ve tatlı bir transfer rekabeti yaşadık. Gedson istediğimiz bir futbolcuydu. Görüşmeler devam ederken aniden Pjanic çıktı. Başka transferde görüşmeleri durdurduk ve Pjanic’i transfer ettik”

“Rachid ve Ghezzal’e Galatasaray talip oldu. Biz yalnızca Gedson ile ilgilendik lakin onlar bizim ilgilendiğimiz biroldukca futbolcuyla ilgilendi. Sonuç olarak hayli şükür biz istediklerimizin birçoklarını aldık”

Cyle Larin ve Vida’nın kontrat uzatılacak mı?

“Cyle Larin’i istiyoruz. Onu kazandık. Biz geldiğimizde Larin Belçika’da Türkiye’de aldığının %20’siyle oynuyordu. Üstünü biz ödüyorduk. Larin’i geri getirdik, o da istekli oldu. Sergen hoca de emek verdi. Ve başarılı da oldu. Şampiyonlukta katkısı oldu. Fiyatıyla ilgili konuşuyoruz. Bana bakılırsa istedikleri yüksek. Bizim verdiğimiz fiyatı kabul ettiği takdirde devam edeceğiz. Olmuyorsa yolu açık olsun… Dorukhan’da olduğu üzere…”

“Ocak ayına gelmeden, Vida’nın yeni mukavelesini gündemimize almayı düşünüyoruz.”

“Kombine satışı yapmayacağız”

“Tribünlerin %100’ü açılsın istiyorum tribünlerin. Yan yana olmasın deniyor fakat her şey göz önünde. Açın, aşı koşulunu da koyun bu işi bu biçimde çözelim. Bari Avrupa’da verin de adamlarla eşit koşullarda uğraş edelim.”

“Bilet meblağları keşke ucuz olabilmesi. Lakin gelire gereksinimimiz var. Bu fedakarlığı yalnızca ailemizden isteyebiliriz. Haklılar lakin bizi anlamalılar. Kombine satışı yapmak istemiyoruz. Pandeminin getireceğini bilmiyoruz. Bu sene kombinesiz devam edeceğiz.”

Amatör branşların durumu…

“Pandemi bizi yalnızca maddi değil idari açıdan da etkiledi. Alt yapıyı etkiledi. Amatörler için borç yapılanması yapıldı. Futbol A.Ş. bütçesinden amatöre para aktarmak yasaklandı. Spor Bakanlığı, amatör branşlar için dayanak vermeli. Çok büyük külfetimiz var. “

“KPMG Raporu”nda son durum ne?

“Pandemide geciktiği hakikat. Bu rapor bittiği anda açıklanacak, dedik. İncelemelerin tamamı bitti. Yazıya alındı. Bunlar aileye yakışır bir biçimde, idare heyeti, divan şurası üyelerinin de görüşleri alınarak “ne biçimde, nasıl” sunacağız, bunu konuşacağız. Birinci mali genel konseyde kongre üyelerine ve kamuoyuna açıklanacak. Bu kasıtlı olarak etrafta yayılıyor. Ben KPMG raporunu, inceleyeceğim, çıkaracağım demedim. Sn. Serdar Adalı çıktı, dedi ki; ‘Ben 7 yıllık periyodu inceleteceğim’. Ben de ’10 sene olacak’ dedim. Güzel ki incelemişiz, Beşiktaş’ın geleceği için eski defterlerin açılmasında yarar var.”

“Başkan adaylarının çıkması beni memnun eder”

“Bu koltuk epeyce bedelli bir koltuk. Buraya hizmet etmek her insanın hakkı. Kim bu misyona samimiyetle talipse, çıkacak aday olacak. Hakikaten Beşiktaş’ı sevenlerin, çalışkan ve marifetli olanların bu vazifeye talip olmasını isterim. Beşiktaş’a lider adaylarının çıkması beni memnun eder”

“Kaan Ayhan ve Cenk Tosun için çalışacağız”

“Ocak ayında Kaan Ayhan ve Cenk Tosun transferleri için çalışacağız. Kaan Ayhan. Ocak ayı geldiğinde onun için düşeriz yollara. Kaan bizi istiyor, biz de onu istiyoruz. Geleceği olan güzel bir oyuncu”

“Cenk Tosun’a benim kelamım var. Çok da severim, katkı vereceğini de düşünüyorum. Ona kelamımız var, o isterse Beşiktaş’ta kapımız ona açık.”