Almanya sakıncalı maskeleri kullanmayı planlamış

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Almanya sakıncalı maskeleri kullanmayı planlamış Almanya Sıhhat Bakanlığı’nın geçen yıl temin ettiği kullanması uygun olmayan maskeleri engellilere, toplumsal yardım alanlara ve yaşlılara dağıtmayı planladığı ortaya çıktı.

Der Spigel’deki habere nazaran, Bakanlık geçen yıl 1 milyar euroluk maske aldı. Bakanlığın sıcaklığa dayanıklılık testini yaptırmadığı ve bu niçinle maskelerin kullanılma uygun olmadığı belirlendi.

Bakanlığın buna karşın işe yaramayan maskeleri yaşlılara, engellilere ve geliri olmayan toplumsal yardım alan bireylere dağıtmak istediği ve bu biçimdece ödenen 1 milyar avronun çöpe atılmasını engellemeyi amaçladığı vurgulandı.

Haberde, Sıhhat Bakanlığının kelam konusu maskelerin dağıtımı konusunda Çalışma Bakanlığından dağıtım onayı istediği fakat Bakanlığın bunu vermediği aktarıldı.

“İNSANLIK DIŞI UYGULAMA”

Almanya’da koalisyon ortağı olan Toplumsal Demokrat Parti Lars Klingbeil, Sıhhat Bakanlığını eleştirerek, “Bu süreç ileri gitmek manasına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır.” dedi.

SPD’li Angelika Glöckner de Sıhhat Bakanı Jens Spahn’ın pandemi sırasında birfazlaca yanılgı yaptığını belirterek, “Spahn bunu kabul etmek yerine artık örtbas etmeye çalışıyor. Engelli beşerler makûs kararların uygulanabileceği kobaylar değildir.” dedi.

BAKANLIK ARGÜMANLARI REDDEDİYOR

Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Spiegel’in argümanları reddedildi.

Açıklamada, “Federal hükümet maskelerin imhasıyla ilgili rastgele bir karar vermedi. Bu bakımdan ilgili argümanlar ve bu haberin desteklerini bilmiyoruz.” tabiri kullanıldı.

Maskelerin kalitesine fazlaca dikkat edildiği vurgulanan açıklamada, “Bakanlık test prosedürlerinde eksiklik tespit edildiği sürece, eserleri kabul etmedi ve onlar için bir ödemede bulunmadı.” bilgisi paylaşıldı.