Almanya’nın Afganistan’dan sırf 7 kişiyi tahliye etmesi olay oldu

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Almanya’nın Afganistan’dan sırf 7 kişiyi tahliye etmesi olay oldu Afganistan’da ABD’nin çekilmesiyle birlikte Taliban’ın denetimi ele geçirmesinin akabinde ülkeden tahliyeler sürüyor. Almanya hükümeti, Taliban’ın denetimi sağlamasının akabinde başşehir Kabil’e gönderdiği birinci uçakla sadece 7 kişiyi tahliye etti. Afganistan’da ABD’den daha sonra en büyük ikinci askeri birliğe sahip olan Almanya’nın 7 kişilik tahliyesi, ülkede tenkitleri de birlikteinde getirdi.

‘FELAKET KARŞISINDA UÇAĞI BEŞERLERLE DOLDURMAMAK, KIYASLANAMAZ BİR BİÇİMDE İNSANLIK DIŞI’

Ülkenin tanınmış sanatkarlarından Igor Levit, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yedi. Yedi kişi, bir A400M ile Kabil’den uçtu. Yedi. Tanım edilemez bir utanç. Bu felaket karşısında uçağı beşerlerle doldurmamak, kıyaslanamaz bir biçimde insanlık dışı. Bir utanç. Savaşın ne olduğunu anlamayan sorumlular. Söyleyecek kelam bulamıyorum. 7 kişi. Yedi. Zira öbürleri listede değildi” sözleriyle hükümeti maksat aldı.

Gazeteci Hasnain Kazim da, “Merhaba federal ordu. İnme bahtınız olan Kabil’den yedi, sırf yedi kişiyi mi kurtardınız? Listenizde sadece bu beşerler olduğu için mi?” dedi.

‘ALMAN OLMAKTAN HİÇ BU KADAR UTANMAMIŞTIM’

Öteki toplumsal medya kullanıcıları ise, “Uçakta sadece 7 kişinin olduğu hakikat mu?”, “Yedi. Zira başkaları listede yoktu. Ben yalnızca şaşkınım. Alman olmaktan hiç bu kadar utanmamıştım” sözleriyle hükümetin tahliye operasyonundaki başarısızlığına reaksiyon gösterdi.

“HAVAALANINDA ÇOK KAOTİK, TEHLİKELİ VE KARMAŞIK BİR DURUM VAR”

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, A400M nakliye uçağının Pazartesi akşamı Kabil’e indiğini belirterek, “Havaalanında hayli kaotik, tehlikeli ve karmaşık bir durum var. Çok az vaktimiz vardı, bu yüzden sadece alanda bulunan insanları uçağa aldık” sözlerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı ise uçağın süratli bir biçimde ülkeden ayrılmak zorunda kalması ve başka Almanların, Alman askerlerinin muhafazası olmadan havaalanına girememesi niçiniyle sadece 7 kişinin tahliye edilebildiğini belirtti.

Tahliyede nazaranv alacak 600 askeriyle Almanya, ilerleyen saatlerde daha fazla kişiyi tahliye etmeyi planlıyor. Almanya, tahliye operasyonlarında merkez olarak kullandığı Özbekistan’ın başşehri Taşkent’ten ikinci bir uçakla Kabil’e uçak göndermek için ABD’nin onayını bekliyor.