Almanya'nın CO₂ bütçesi tükendi: İtiraz nerede?

Burcin

New member
Son hesaplamalara göre Almanya, 1,5 derece sınırına uymak için halihazırda olması gerekenden daha fazla CO2 salımı yaptı. Ama neredeyse hiç kimse umursamıyor gibi görünüyor.

Bazen rüyamda çatısı yanan bir evin önünde durduğumu görüyorum. Mahalle sakinlerini uyarmak için arıyorum, sesleniyorum. Yangın hızla yayılıyor ve şimdiden alt kata yayılma tehlikesi taşıyor. Saçları fönlü bir kadın, kimin ortalıkta dolaştığını görmek için kısaca pencereyi açıyor. Beni görünce sıkıntıyla iç çekiyor ve pencereyi tekrar kapatıyor. Yan taraftaki ön kapıdan evrak çantalı bir adam çıkıyor, omuzlarını silkiyor ve yanından geçiyor. Burası onun evi değil, onunla konuştuğumda tıslıyor, artık işe gitmesi gerekiyor ve yeterince başka sorunu var.

Sara Schurman

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)
Kişiye

Durum son derece ciddi ama umutsuz değil. Serbest gazeteci bu slogana göre açıklıyor Sara Schurman İklim krizinin büyük resmi ve küçük detayları herkesin anlayabileceği şekilde anlatılıyor. Kitabındaki gibi “Temiz dil iklimi!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. Çalışmalarından dolayı 2022 yılında “Medium Magazine” tarafından onurlandırıldı. Yılın Bilim Gazetecisi seçilmiş.

Binaya hücum ediyorum, katlarda koşuyorum, kapıları çarpıyorum. Üçüncü katta bornozlu bir adam kapıyı açıyor; dışarı çıkıp yangınla mücadele etmek istemiyor. Küveti çekmişti, su mükemmel sıcaklıktaydı ama işi bittiğinde gelip işe yarayıp yaramayacağını görecekti.

Kim yardım ediyor? Herkesin bahanesi vardır

60'lı yaşlarındaki bir kadın bana böyle bir sorunla baş edemeyecek kadar yaşlı olduğunu anlatıyor. Ayrıca yangından korunma sigortası da yaptırdı, böylece yangın onu gerçekten etkilediyse sigorta kapsamına girecekti.

Sokağın aşağısındaki bir kapıda, üç küçük çocuğu olan bir baba, endişelerimi anladığını ve bunu bu kadar tutkuyla önemsediğimin harika olduğunu düşündüğünü bana garanti ediyor. Ama şimdi çamaşırları asması, çocuklarla ödevlerini yapması ve akşam yemeği pişirmesi gerekiyor. Yapılacak çok şey var, bunu kendim de görebiliyorum. Evi şimdi terk etmek, hatta kendim dahil olmak gerçekten bir seçenek değil. Bana şans diliyor ve kapıyı kapatıyor.

“Zemin kat nispeten güvenli”

Zemin kattaki adam, yangının bölge sakinleri için tehlikeli olabileceğinden neden bu kadar emin olduğumu bilmek istiyor. Zemin katta nispeten güvende ve tüm bunların olumlu etkileri de var: Çatının yeniden kaplanmasının o kadar da kötü bir şey olduğunu düşünmüyor. Ayrıca onu silmenin bir işe yarayacağından da şüphe ediyor. Su sonuçta yalnızca aşağıdaki diğer katları mahvedecektir. Bunu düşünmem ve bu kadar paniğe kapılmamam gerektiğini söylüyor bana.

Sonunda genç bir asistan yanıma geliyor. Çağrılarımı duydu ve bana destek olmak istiyor. Benim için kesinlikle kullanabileceğim erzak hazırladı ve bodrumda hâlâ gidip bakacağı eski bir bahçe hortumu var. Eğer kırılırsa hırdavatçıdan bir tane alabilir, zaten gitmek istediği yer orası ve en geç iki saat içinde dönecek. Sinirlenerek müsli barları ve atıştırmalık salamlarla dolu plastik poşeti alıyorum ve bir an sonra bodrum merdiveninde gözden kayboluyor.

“Üzülmeyin”

Cebimden telefonumu çıkarıp 112'yi arıyorum. “Merhaba itfaiye! Bir yangını bildirmek ister misiniz?” Bu iyi ve önemli, bir itfaiye teşkilatı olarak elbette çok endişelisiniz ve eminim ki halihazırda soruna bir çözüm bulmak için çalışıyorsunuz. Şehrin diğer ucunda, küçük kovalı otomatik dronların dumanı algıladığı anda ortaya çıktığı bir pilot proje var. Şu ana kadar işe yaramadı ama endişelenmemeliyim; Üç yıl içinde hizmet kesinlikle benim bölgemde faaliyete geçecek. Adam aradığım için tekrar teşekkür edip telefonu kapatıyor.

Görünürde haykırış yok

Pazartesi günü, federal hükümete tavsiyelerde bulunan Çevre Sorunları Danışma Konseyi (SRU), Alman CO2 bütçesine ilişkin hesaplamalarını güncelledi. Sonuç: Küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlamak için Almanya'nın adil payı, sıcaklık sınırını karşılama olasılığına bağlı olarak neredeyse veya tamamen tükenmiş durumda.