ALO denmeyen telefon bloke edilecek

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
ALO denmeyen telefon bloke edilecek ‘Bir gün lazım olur’ diyerek meskende saklanan milyonlarca cep telefonu tehlikeye girdi. 1 yıl ortasında sinyal alınmayan tüm cep telefonları kullanılmadığı için pasife alınacak.

AKP, en az 1 yıl kullanılmayan cep telefonlarının pasife düşmesine yol açacak kritik bir yasa teklifi hazırladı. Teklife göre, 1 yıl ortasında hiç sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası pasife alınarak kullanılmaz hale getirilecek. Teklifle ayrıyeten giderek yaygınlaşan makaronda yerli üretim koşulu getirilirken tütün kaçakçılığı yapanların mahpus cezası da seçim öncesinde mahpus yatılmayacak biçimde aşağı çekildi.

sım kart ayrıntısı

AKP milletvekillerinin hazırladığı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Daha fazlaca tütün üretimi ve kaçakçılığıyla ilgili yeni düzenlemelerin yer aldığı teklifte, kullanılmayan cep telefonlarıyla ilgili milyonlarca kişiyi etkileyecek değerli bir husus de yer aldı. Hususla, hala 7 yıl olan cep telefonlarındaki sinyal alma sonu 1 yıla düşürülüyor. Buna nazaran, kesintisiz 1 yıl mühletle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan, yani telefon görüşmesi yapılmayan ya da bildiri atılmayan, internete girilmeyen aygıtların elektronik kimlik ayrıntıları kayıtlı olmaktan çıkarılarak pasif hale düşürülecek. Teklife bakılırsa, 1 yıl geçtikten daha sonra cep telefonunu son kullanan kişi bir sim kart takarsa, telefon tekrar faal hale gelecek. Lakin pasife alınmış telefon diğerine satılmış ya da ikram edilmişse telefonu alan kişinin sim kartı o telefonda çalışmayacak.

Kaçakçıya ceza indirimi makarona yerli üretim

Yasa teklifiyle, tütün kaçakçılığı yapanların hala 3 ile 6 yıl olan mahpus cezası mühleti 2 ile 5 yıla indirilerek cezalara erteleme imkanı getirildi. Tıpkı cürmü tekrar işlemeyenler bu yolla mahpus yatmayacak. Ayrıyeten paket sigara almaya gücü yetmeyenlerin tercih ettiği sigaralarda kullanılan makarona da yerli üretim koşulu geliyor. Teklifte makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi üretmek isteyenlere birebir sigara üreticileri üzere yıllık en az 2 milyar adetlik sigara üretim tesisi kurma mecburiliği getiriliyor.