Apple AirTag: ‘Birini takip etmek için harika bir cihaz’

Barcali

Active member
Apple AirTag: ‘Birini takip etmek için harika bir cihaz’ Getty Images

Apple’ın AirTag aygıtları kayıp objeleri bulmada kullanılıyor. Lakin makûs maksatlı takipler için de kullanıldığına dair bildirimler artıyor.

Amber Norsworthy, dört çocuğuyla bir arada Mississippi’de yaşıyor.

27 Aralık’ta meskene döndüğünde öğlenden daha sonra saat 3’tü. Telefonuna bir bildirim geldi.

“Telefonum daha evvel hiç duymadığım bir ses çıkardı” diyor.

Bildirimde, bilinmeyen bir aygıtın onun hareketlerini takip ettiği belirtiliyordu.

32 yaşındaki Amber, iPhone’unda ‘Bul’ uygulamasına baktı.

İzlediği tüm rotayı orada görmüş, “Cihaz sahibi, bulunduğunuz yeri en son 15.02’de gördü” sözüyle karşılaşmıştı.

Polisi aradı; ne yapılabileceğine dair bir fikirleri yoktu. İzleme aygıtının otomobilinde bir yerde olduğunu düşünmüş lakin bir şey bulamamıştı. Apple’ın dayanak çizgisi, bunun bir AirTag olduğunu söylemiş oldu. “Artık etrafımı hayli yakından izliyorum” diyor Amber.

BBC, ABD’de Apple AirTag üzerinden izlendiklerini söyleyen altı bayanla konuştu.

Düğme boyutundaki aygıtlar, kayıp objeleri bulmak için Apple’ın ‘Bul’ ağıyla bir arada çalışacak biçimde tasarlanmış. Lakin ABD’de bunların insanları izlemek için kullanıldığına dair hayli sayıda bildirim var.

Apple BBC’ye şu açıklamayı yaptı: “Müşteri güvenliğini epeyce ciddiye alıyoruz ve AirTag’in kapalılığına ve güvenliğine değer veriyoruz.”

Şirket ayrıyeten AirTag’lerin rakip eserlerden daha yeterli güvenlik özelliklerine sahip olduğunu söylüyor. Fakat, ABD genelinde cürüm faaliyetleri için kullanıldığına dair artan deliller var.

NİSAN AYINDA PİYASAYA ÇIKTI

Apple, AirTag’i Nisan ayında piyasaya sürdü. Bu küçük yuvarlak aygıtlar, piyasadaki Tile üzere öteki izleme mamüllerinden esinlendi.

Bu aygıtlar bavul, anahtar üzere kaybedilebilecek her şeye takılabiliyor. Bir obje 3 cm’ye kadar doğruluk hissesiyle takip edilebiliyor. Fakat yanlış ellerde farklı maksat için kullanılmaları da mümkün.

Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation’da siber güvenlik yöneticisi Eva Galperin, “Çalınan objeleri bulmaya yarayan bir obje yarattığınızda, bununla birlikte takip için de kusursuz bir araç yaratmış olursunuz” diyor.

Apple, AirTag’leri piyasaya sürmeden hayli evvel bunların cürüm sürece gayeli kullanılabileceğinin farkındaydı. Lakin bunları piyasaya sürerken, “AirTag’lerin insanları değil objeleri izlemek için tasarlandığını” söylemiş oldu.

İnsanları takipten koruyacak bir dizi güvenlik tedbiri oluşturduklarını deklare etti.

Kayıtlı olmayan bir AirTag yanlarında hareket ediyorsa, iPhone sahipleri uyarılır. Ayrıyeten AirTag’ler, sahibinden ayrıldığında bir süre bip sesi çıkarır.

Aralık ayında Apple, Android kullanıcılarının indirebileceği bir uygulamayı da piyasaya sürdü. Tracker Detect, iOS işletim sisteminde olmayan kullanıcıların kayıtsız bir AirTag’den haberdar edilmesini sağlıyor.

Fakat birkaç niçinden dolayı birfazlaca insan bu müdafaaların kâfi olmadığına inanıyor.

“ÇOK KORKTUM”

Georgia’da yaşayan Anna Mahaney, bir alışveriş merkezine gittikten daha sonra bilinmeyen bir aygıta karşı uyarılmıştı.

Getty Images

“Çok korktum ve onu devre dışı bırakmaya çalıştım. Bunu her yaptığımda sunucuya bağlanamadığını söylüyordu.” Bir Apple Mağazası’na gidip yardım istediğinde, pozisyon ayarlarını kapatmasını önermişlerdi.

Polise gittiğinde, ona bölgesinde misal bir ihbar daha olduğunu söylemiş olduler. Aygıtın otomobilinde bir yerde olduğuna inanıyor.

ÇANTANIN İÇİNE BANTLANMIŞ BİR AIRTAG BULDU

BBC, AirTag ile izlendiklerini söyleyen altı bayanla konuştu. Biri, bir çantanın içine bantlanmış bir AirTag bulduğunu söylemiş oldu. Öbürleri ise aygıtları bulamadı.

Hepsinin, mamüllerinin insanları takip etmesini engellemek için Apple’ın kâfi çabayı gösterip göstermediğine dair soruları var.

Apple, AirTag’in kayıtlı olmayan bir telefonla hareket eden bir aygıtı algıladıktan daha sonra 8-24 saat içinde bir bip sesi çıkaracağını söylüyor. Lakin bir AirTag’i kaydettirmek ve akabinde devre dışı bırakmak pek sıkıntı olmasa gerek.

Anna Mahaney’in söylemiş olduğine bakılırsa, Apple Takviye takımı, AirTag’i bulamamasının niçininin bu olabileceğini söylemiş: “Benim olayımda, AirTag’in sahibi, meskene gelene kadar beni takip etmiş, daha sonra da AirTag’i kapatmış görünüyor.”

ANDROID TELEFONLARDAKİ BADİRE

Apple’ın AirTag korumalarındaki tek muhtemel boşluk bu değil. Android kullanıcılarının istenmeyen bir AirTag bulması için tasarlanan Apple uygulaması, az sayıda Android telefonda indirildi.

BBC, Apple’dan uygulamanın Android’in uygulama mağazası olan Google Play’de kaç kere indirildiğine ait sayıları istedi. Apple bu bilgiyi vermedi; lakin Google Play sayısı yaklaşık 100.000 gösteriyor. Dünya çapında ise yaklaşık 3 milyar etkin Android aygıtı var.

Apple, iPhone’u olmayanların öbür bir güvenlik tedbiriyle bilgilendirileceğini söylüyor: İstenmeyen bir AirTag algılandıktan daha sonra çıkarılan bip sesi. Lakin bunda da meseleler var.

“AirTag’ler 60 desibellik bir bip sesi çıkarır ve susturmak sahiden hayli kolay” diyor Eva Galperin. “Avuç içine alıp yumruk sıkarak, iki yastık ortasına koyarak yapılabilir. Otomobil tamponunun altına konduğunda sesini duymak mümkün olmaz.”

Gürültülü ses fakat sekiz saat daha sonra çalmaya başlıyor. Aygıtı eleştirenler, bu biçimde da epeyce geç olduğunu savunuyorlar.

POLİS İHTARDA BULUNDU

Illinois’de Bloomingdale’de polis yetkilileri bölge sakinlerini AirTag’ler konusunda uyardı. Bloomingdale Polisi’nde kamu güvenliği müdürü Frank Giammarese, “Toplumumuzdaki insanlara bunun bir sorun olduğunu bildirmenin değerli olduğunu düşündük” diyor.

“Teknoloji olağanüstü fakat ne yazık ki… kimi beşerler bunu berbata kullanıyor.”

İnternetten takip aygıtları satın almanın kolay olduğu ve Apple’ın haksız yere maksat alındığına dair bir argüman da var.

BBC, en büyük rakibi Tile’a, insanları aygıtlarıyla izlenmekten korumak için ne yaptığını sordu. Tile, insanların yakınındaki bilinmeyen bir aygıtı tanımlayacak “bir tahlil geliştirmekte olduğunu” söylemiş oldu. Lakin bu tahlil çabucak hemen piyasaya sürülmedi.

AirTag’lerin kayıtlı bir iPhone tarafınca bulunma konusunda fazlaca âlâ olduğu tarafında bir karşı argüman da var. ‘Bul’ uygulaması, hakikat ve uzun menzilli izleme alanı oluşturmak için dünya çapında neredeyse bir milyar Apple aygıtı ve bunların Bluetooth kontağını kullanıyor.

“ONAY VERİLMESİ GEREK”

Anna Mahaney, “Apple’ın, izlenebilmeniz için bu aygıtlardan müsaade istemesini talep ediyorum” diyor. “Eğer kocam ‘Arkadaşlarımı Bul’ ile onay istiyorsa, bunu benim onaylamam gerekiyor. Bir yabancının niye beni takip edebileceğinin mantığını anlamıyorum ve istek vermek zorunda değilim.”

Amber Norsworthy, Apple’ın insanları nasıl daha uygun uyaracağını bulana kadar AirTag’lerin satılmaması gerektiğine inanıyor: “Bazı güvenlik sıkıntılarını çözene kadar onları satmaya bir süre son vermeli.”

Eva Galperin, Apple’ın daha güzel güvenlik tedbirleri oluşturması gerektiğine inanıyor: “Android’lere, iPhone’larda olduğu üzere art planda otomatik olarak tıpkı seviyede algılama sağlamak için Google ile bir arada çalışmalarını istiyorum.”

BBC, bu tenkitleri Apple’a yönelttiğinde şu cevabı aldı:

“Müşteri güvenliğini hayli ciddiye alıyoruz ve AirTag’in mahremiyetine ve güvenliğine değer veriyoruz. Kullanıcılar güvenliklerinin risk altında olduğunu hissederse, Apple ile irtibata geçerek bilinmeyen AirTag hakkında mevcut tüm ayrıntıları sağlayacak lokal güvenlik güçleriyle irtibata geçmeleri istenir.”