Askerliğinin altıncı gününde firar etti, 35 yıldır ‘vatansız’ olarak yaşıyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Askerliğinin altıncı gününde firar etti, 35 yıldır ‘vatansız’ olarak yaşıyor Siirt’te 1966 yılında dünyaya gelen ve çabucak sonrasında ailesiyle Diyarbakır’a yerleşen Ahmet Lider, 35 yıl evvel vatani vazifesini yapmak üzere 1986 yılında Balıkesir’e gitti. Askerliğinin 6’ncı gününde firar eden Başkan, Diyarbakır’a döndü. 4 çocuk babası Başkan, gündelik işlerde çalışarak ailesini geçindirmeye çalıştı.

Başkan, İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart 1994 gün ve 1994/5469 sayılı sonucu ile ‘askerliğini yapmadığı’ sebebi öne sürülerek Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Vilayet Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar ilçe Nüfus Müdürlüğüne yaptığı vatandaşlık hakkı talepleri kabul edilmeyen Lidere, Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü tarafınca 29 Mart 2017’de ‘vatansız’ belgesi verildi. Başkan, kimliğine kavuşmak için bir daha vatani nazaranvini yapmak istiyor.

‘Vatansız Müracaat Belgesi’yle yaşayan Lider, 20 yaşında askere gittiğini ve çabucak sonrasında 3 aylık evli olduğunu için 6 gün daha sonra firar ettiğini söylemiş oldu:

– Firardan 7 yıl daha sonra beni vatandaşlıktan çıkardılar. Ben tekrar kimliğimi almak istiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak yetkililerden yardım istiyorum. kimliğime kavuşmak istiyorum. Balıkesir’de askeriyede kimliğim. Ben orada askerdim, 4 çocuğum var hepsinin kimliği mevcut lakin benim yok.

– Gerekirse sarfiyat vatani nazaranvimi yaparım. bu biçimde bilgisiz ve mağdurdum. Fakat artık vatani nazaranvimi de yapmaya hazırım. Kâfi ki bana kimliğimi versinler. Bana bu hakkı tanısınlar. Hastaneye gittiğim vakit beni kabul etmiyor. Bana göçmen kimliği vermişler. Hastane bile o kimliği kabul etmiyor. Toplumsal haklarım olan devlet kurumlarında kapılar bana kapanıyor. Şayet askerlikse ben askerliği yapmaya hazırım. Bir an evvelden rica da bulunuyorum benim bu kimliğimi bana versinler. (DHA)