Başak Cengiz’in öldürüldüğü yerde karanfilli anma

HoVaRDa

New member
Başak Cengiz’in öldürüldüğü yerde karanfilli anma İstanbul Ataşehir’de samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz için öldürüldüğü sokağın site sakinleri tarafınca karanfilli anma gerçekleştirildi. Etraf sakinleri Cengiz’in öldürüldüğü yere karanfil bırakarak olayı protesto etti.

Kaldırımda yürürken tanımadığı Can Göktuğ Boz tarafınca katledilen Başak Cengiz için, öldürüldüğü Karanfil Sokak’ın site sakinleri ve bayan dernekleri üyeleri bir ortaya geldi. Ellerinde “Unutmayacağız” yazılı Başak Cengiz fotoğrafı bulunan bayanlar, yere karanfil bırakıp slogan ve alkışlarla cinayete reaksiyon gösterdi.

Yere yanan bir mum da bırakan site sakinleri ismine açıklama yapan Övgü İnal, “Tüm ülke, haklı olarak ‘Bize ne oldu, nasıl bu hale geldik?’ sorusunu soruyor. Hepimiz bu soruyu kendimize sormalıyız. İstanbul’un en inançlı semtlerinden biri olduğunu düşündüğümüz, çocuklarımızı gece gündüz, gönül rahatlığıyla özgür bıraktığımız Ataşehir’e hoş kızımız Başak Cengiz, kılıçla parçalanmaya, katledilmeye, ölmeye gelmedi. Tesadüfen buradan geçen rastgele birimiz, kardeşimiz, evladımız o şuursuzca sallanan, savrulan kılıca canımızı teslim etmek için hayatıyoruz. En ağır bedeli Başak Cengiz kızımız ödedi lakin bu taarruz hepimize yapıldı” dedi.

İnal, herkese sorumluluk düştüğünü belirterek “Başak için artık hayli geç lakin diğer Başaklar ve sevenleri bu acı bedeli ödememeli” diye konuştu.

Etraf sakinlerinden bir bayan ise işine her gün cinayetin işlendiği yerden geçerek gittiğini belirterek “O gün o yolu 10 dakika öncesinde ben de kullandım. Ben de olabilirdim, siz de olabilirdiniz. O yüzden epeyce üzgünüz. Ruh halimiz güzel değil alışılmış ki, gece asla dışarı çıkamıyorum” dedi. (DHA)